× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

πατάτες

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19763 από pchaloul
πατάτες δημιουργήθηκε από pchaloul
Καλησπέρα.
Είμαι, βέβαια, ερασιτέχνης καλλιεργητής, για 3ο χρόνο. Για δεύτερη φορά δοκιμάζω καλλιέργεια πατάτας για οικογενειακές ανάγκες, όχι μεγάλη παραγωγή.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Πριν από τις τελευταίες βροχές είχα ραντίσει με χαλκούχο σκεύασμα και ξέρω πως έπρεπε να επαναλάβω σε 4-5 μέρες, αλλά έπιασαν οι βροχές που κράτησαν πάνω από 10 μέρες. Μόλις σταμάτησαν, με πρόβλεψη τουλάχιστον επί μία βδομάδα χωρίς βροχές, χθες ράντισα, αλλά ήδη υπάρχουν σημάδια περονόσπορου. Θα επαναλάβω αυτές τις μέρες το ράντισμα. Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα φυτά ή θα σωθούν με τα ραντίσματα; Ρωτάω, γιατί πέρυσι, πρώτη δοκιμή μου με πατάτα [φύτεψα Φεβρ. και η συγκομιδή-φτωχή-έγινε αρχές καλοκαιριού], αφού άρχισε ο περονόσπορος, κάποια φυτά μαύρισαν τόσο και μαράθηκαν και δεν σώθηκαν με τα ραντίσματα πλέον.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19764 από ΑΡΓΥΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΑΡΓΥΡΗΣ στο θέμα πατάτες
Το χωράφι πρέπει να ελέγχεται κάθε λίγες μέρες για σημάδια περονόσποου ώστε άμεσα να γίνεται εφαρμογή κατάλληλου σκευάσματος.Όταν οι κηλίδες έχουν εμφανιστεί και ο καιρός ευνοεί τον περονόσπορο πρέπει να επιλεγεί δραστική ουσία με ικανότητα εισόδου εντός των φυτικών ιστών. Ακόμη εφαρμόζεται και η εναλλαγή σκευασμάτων της ίδιας ομάδας στην οποία ανήκει το δραστικό συστατικό που αυτά έχουν καθώς και η επανάληψη των ψεκασμών άμεσα μετά από βροχόπτωση. Ένα γεωπονικό κέντρο θα σου δώσει την κατάλληλη ουσία αλλά και τον τρόπο εφαρμογής ανάλογα με το χωράφι και τις επικρατούσες συνθήκες αλλά και ανάλογα με την πρόβλεψη για τις επόμενες μέρες. Καλή επιτυχία. Ο Θεός να σ' ευλογεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19830 από pchaloul
Απαντήθηκε από pchaloul στο θέμα πατάτες
Καλησπέρα.
Χθες έσκαψα αυλάκι ανάμεσα από τα φυτά πατάτας, για να αρχίσω να ποτίζω, επειδή έπαψαν πλέον οι βροχές. Σκάβοντας όμως ξέθαψα, με έκπληξή μου, μερικές πατάτες κανονικού μεγέθους και πολύ καλές ποιοτικά. Τότε σκέφτηκα πως ίσως είναι έτοιμες πια, αφού τις φύτεψα / έσπειρα μέσα Οκτωβρίου και έχουν περάσει 5 μήνες, περίπου 150 μέρες.
Όμως απορώ που δεν είδα μέχρι τώρα να ανθίζουν τα φυτά και διάβασα στο διαδίκτυο πως η συγκομιδή γίνεται μετά την ανθοφορία. Πέρυσι είχαν ανθοφορία, σε άλλη περίοδο βέβαια.
Θα ήθελα τη γνώμη σας, πρέπει να κάνω συγκομιδή;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19833 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα πατάτες
καλησπερα οι πατατες 8ελουν απο 90-εως 120 μερες να γινουν αρα 8ελουν βγαλσιμο δεν αν8ισαν λογο χαμιλον 8ερμοκρασιον εγω τις δικες μου τις ειχα βαλη 15 σεμπτεμριου και τις εβγαλα 4 φεβρουαριου μην τις αφισοις παραπανω 8α σου χαλασουν 8α αρχιζουν να βγαζουν ματια φραντσεσκος φιορεντζα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pchaloul

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20050 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα πατάτες
Γεια σας. Μια ερώτηση και εγώ για τις πατατούλες μου. Τα τελευταία χρόνια έχει επικρατήσει μια συνήθεια και κάνουν κορφολόγημα στις πατάτες τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου. Τις κόβουν κάποια στιγμή την κορφή για να μην αναπτύσσεται λέει το φυτό στον αέρα και να κάνει πατάτες.. Όμως αυτό όσο και να ψάχνω, όσο και να διαβάζω δεν το έχω δει πουθενά. :( :angry:
Είναι σωστό αυτό; :dry:
Εγώ δεν θέλω να το κάνω γιατί μ'αρέσουν τα φυτά όπως είναι τώρα, καμαρωτά.. B)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20051 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα πατάτες
Ισχύει.
Κάποιοι κόβουν τα άνθη.
Άλλοι κόβουν τις κορυφές ώστε να σταματήσουν την ανάπτυξη του φυτού.
Και οι δύο μέθοδοι στοχεύουν στο να ενθαρρύνουν το φυτό να παράγει πατάτες.

Δμτρς έγραψε: Γεια σας. Μια ερώτηση και εγώ για τις πατατούλες μου. Τα τελευταία χρόνια έχει επικρατήσει μια συνήθεια και κάνουν κορφολόγημα στις πατάτες τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου. Τις κόβουν κάποια στιγμή την κορφή για να μην αναπτύσσεται λέει το φυτό στον αέρα και να κάνει πατάτες.. Όμως αυτό όσο και να ψάχνω, όσο και να διαβάζω δεν το έχω δει πουθενά. :( :angry:
Είναι σωστό αυτό; :dry:
Εγώ δεν θέλω να το κάνω γιατί μ'αρέσουν τα φυτά όπως είναι τώρα, καμαρωτά.. B)


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20052 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα πατάτες
A ok τότε... :unsure:
Ευχαριστώ για την απάντηση..
Πάω να τις βγάλω καμιά φωτογραφία να τις θυμάμαι. :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20056 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα πατάτες
ρε παιδια σιγουρα ? εχουμε "στατιστικα" γι αυτό? εμενα εχουν γινει 70 εκατοστα και φουλ στα ανθη!!! να τις σφαξω? δε μπορει να καλλιεργούμε 5 ατομα μονο! περιμενω τη γνωμη και αλλων σας ! ευχαριστω και καλο απόγευμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20057 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα πατάτες
καλησπερα εγω καλλιεργο πατατες 3 σπορα δεν τις κορφολογο κανω ενα αρχικο χωσιμο μικρο και μετα απο 15 μερες ενα καλο μεγαλο οχι τοσο σε υψος οσο σε παλτος οστε να σκεπαζω τα πλαγεια φιλα αυτα 8α ριζοσουν και 8α κανουν κονδιλους προσοχη οχι πολυ ψιλο αλα ουτε και χαμιλο ωστε να εχουμε αρκετες πατατες και μεγαλες και αρκετο νερο οσο νερο περισοτερο εχουν τοσο καλητερο 8ελη το καλοκαιρακι 3 ποτιζματα ισως και παραπανω εμενα οι χειμωιατικες τις εβαλα 15 σεμπτεμβριου και τις εβγαλα 5 φεβρουαριου ηταν τιγκα στο νερο απο τις βροχες και μου γιναν τεραστιες περσι το καλοκαιρι που ποτιζα 1 φορα την εβδομαδα μου βγικαν νορμαλ προς το μικρο φραντσεσκος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20058 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα πατάτες
καποιες πατατες που μου τις ειχε σπαση ο αερας τον χειμωνα και ηταν κοντοτερες δεν μου βγαλαν μεγαλες πατατες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα