× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ωίδιο στις αγγουριές.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22109 από Ecojohn
Ωίδιο στις αγγουριές. δημιουργήθηκε από Ecojohn
Με την πρώτη εμφάνιση στα κάτω φύλλα στις αγγουριές μου ωιδίου με τις χαρακτηριστικές άσπρες κηλίδες, ράντισα τα φυτά με θειάφι. Η ετικέτα του σκευάσματος αναφέρει τα παρακάτω που σας μεταφέρω. Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή. <Δεν ορίζεται.> Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει τι σημαίνει αυτό? Παλαιότερα η ετικέτα έγραφε. π.χ. 7 μέρες για το θειάφι, τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή. Σήμερα? Τι ισχύει? Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22110 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ωίδιο στις αγγουριές.
Το "Δεν ορίζεται" σημαίνει απ΄όσο γνωρίζω, ότι μπορείς να κάνεις εφαρμογή και συγκομιδή άμεσα.
Σε αντίθεση, σε άλλα σκευάσματα ορίζονται σαφώς οι μέρες που πρέπει να μεσολαβήσουν από την εφαρμογή μέχρι τη συγκομιδή, διότι υπάρχει κίνδυνος.
Άσχετα με το "Δεν ορίζεται", εγώ θα άφηνα να περάσουν 5 με 7 ημέρες μέχρι να συγκομίσω.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ecojohn

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22112 από Ecojohn
Απαντήθηκε από Ecojohn στο θέμα Ωίδιο στις αγγουριές.
Φίλτατε Ηλία ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια προσωπική εμπειρία που είχα πριν από 35 με 40 χρόνια .Γνώρισα ένα παππού τότε από τον Πόντο σε ένα χωριό των Σερρών τον μπάρμπα Γιώργη ο οποίος μου είχε εκμυστηρευθεί τότε ότι έτρωγε ένα κουταλάκι θειάφι την ημέρα. Όταν τον ρώτησα γιατί το έκανε αυτό μου απάντησε!! Έτσι έκανε ο πατέρας μου στο χωριό μας στον Πόντο. Δεν γνωρίζω τι απέγινε ούτε αν είχε άλλες συνέπειες από την κατανάλωση της ουσίας αυτής ή αν πράγματι μου έλεγε την αλήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22113 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ωίδιο στις αγγουριές.
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!
Θειαφιστός παππούς! :laugh: :dry: :huh:
Να είσαι καλά!!!!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22157 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Ωίδιο στις αγγουριές.
γεωργικο φαρμακο που γραφει ''δεν οριζεται'' σημαινει ή ότι δεν υπάρχει περιορισμός και μπορεις άμμεσα να κόψεις (σπάνιο) ή δεν ορίζεται για τη συγκεκριμένη ,ίσως και κάποιες άλλες καλλιέργειες, που σημαίνει ότι η εταιρεία δεν έχει κάνει μελέτη για να μπορεί να πει πότε μπορεις να καταναλώσεις τα ραντισμένα φρούτα ή λαχανικά. Τέλος δεν ορίζεται μπορεί να σημαίνει ότι δεν κάνει γι αυτή την καλλιεργεια
Ένα παρόμοιο θέμα υπάρχει με τα εντομοκτόνα που χρησιμοποιούνται για τις αφίδες στα φασολάκια αφού πολλά από αυτά που χρησιμοποιούν οι παραγωγοί δεν έχουν έγκριση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα