× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22190 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ
ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ δημιουργήθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ
Καλημέρα,
Μερικές από τις μελιτζάνες που έχω φυτέψει, έχουν αρχίσει να χάνουν το ζωηρό πράσινο χρώμα στο φύλλωμα τους. Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει κι αν αυτό μπορεί να καταστρέψει τα φυτά;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22193 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Δημήτρη τα δεδομένα που δίνεις είναι πολύ λίγα για να πάρεις όποια αξιόπιστη απάντηση, όσο καλή διάθεση κι αν έχουμε.
Πες μας τι έκανες, τι προηγήθηκε. Ανέβασε και μία ή περισσότερες φωτογραφίες.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22195 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ
Απαντήθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες αύριο. Μήπως υπάρχει έλλειψη σιδήρου;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22247 από Tsakas
Απαντήθηκε από Tsakas στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοιγω νέο θέμα. Ξέρει κανείς γιατί η μελιτζανιά μου κάνει έτσι τις μελιτζάνες ? Να τονίσω οτι χθες που την κοίταξα δεν είχε ουτε μια χαρακιά πάνω της, σημερα γυρισα απο τη δουλεια και έχει σκισίματα και αναγκάστηκα να τη κόψω. Τι έγινε ?
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Tsakas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22248 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Μοιάζει σα να σε επισκεύθηκε κάποιο ζωντανό.

Tsakas έγραψε: Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοιγω νέο θέμα. Ξέρει κανείς γιατί η μελιτζανιά μου κάνει έτσι τις μελιτζάνες ? Να τονίσω οτι χθες που την κοίταξα δεν είχε ουτε μια χαρακιά πάνω της, σημερα γυρισα απο τη δουλεια και έχει σκισίματα και αναγκάστηκα να τη κόψω. Τι έγινε ?


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22249 από Tsakas
Απαντήθηκε από Tsakas στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Χμμμ λες ε? Εχω γατα. πφφφφφ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22255 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Οι γάτες που κυκλοφορούν εδώ κάνουν τα πάντα στα πάντα.
Στο επάνω μέρος της μελιτζάνας, οι τρεις παράλληλες γραμμές είναι χαρακτηριστικό σημάδι από νύχια.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22256 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Γεια σας κύριοι.
Ηλία, οι γάτες ξύνουν με τα νύχια τους τους σταθερούς κορμούς των δέντρων. Όπως τα κριάρια ξύνουν τα κέρατά τους στους κορμούς των δέντρων και τους ξεφλουδίζουν. Είναι ένα είδος σπορ!
Δε βλέπω το λόγο να ασχοληθεί μια γάτα με μια μελιτζάνα. Αντιθέτως, ένα ζώο που έχει λόγο να ασχοληθεί με τη μελιτζάνα είναι ο αρουραίος. Οι αρουραίοι τρώνε φρούτα. Έχουν τσακίσει τις ντομάτες του γείτονα, έως που τον έκαναν να παραιτηθεί από το περιβόλι του. Παίρνουν τις ντομάτες και τις κουβαλάνε απάνω σε μια μουριά κι εκεί τις τρώνε. Σαν τέλειοι κλεφταράδες. Κλέβουν συνήθως τα φρούτα, αν δεν είναι το περιβόλι αρκετά σκοτεινό. Σαν σκοτεινοί τύποι που είναι οι αρουραίοι, κλέβουν τα φρούτα και τα τρώνε σε σκοτεινά κι απρόσιτα μέρη.
Αν όμως το φρούτο το βρίσκουν σε μέρος που δεν τους βλέπουν, κάθονται και το τρώνε επιτόπου.
Εκτίμησή μου είναι ότι τη μελιτζάνα προσπάθησε να τη φάει ένας αρουραίος (ωραίος). Κάτι όμως του την "έσπασε". Ίσως δεν του άρεσε εντέλει η μυρωδιά που έβγαλε αφού την έσχισε με τα νύχια του.

Λοιπόν λέω, η γάτα δεν παίζει με ένα φρούτο. Δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει. Μόνον ο αρουραίος ο υποχθόνιος τύπος έχει πολλούς λόγους να τσεκάρει τη μελιτζάνα.
(Μπορεί και να την έτρωγε, κι ας μην ήταν νόστιμη, αν δεν έβρισκε αυτόν τον καιρό εκεί τριγύρω άλλα νοστιμότερα φρούτα, πχ ντομάτες που είναι και γλυκές μάλιστα...)
Είχα γάτες, όταν έβαζα περιβόλι δίπλα από το σπίτι μου. Ποτέ δεν πείραξαν κάτι. Κι έβαζε περιβόλι κι ο γείτονας κι ήταν ωραία και καλά. Όμως, επειδή μου συσκότισαν τα ούμπαλα με τις γάτες μου, τώρα δεν έχω γάτες, δεν βάζω περιβόλι, βάζω πάστα για τους αρουραίους κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο, όμως ο γείτονας δεν μπορεί πλέον να φάει τίποτα. Τίποτα. Οι αρουραίοι θα του φάνε στο τέλος και τα παντζούρια. Αυτά. Αλλά τους εκδικούμαι όλους, αφού πλέον έχουν χάσει τον ύπνο τους. Εμένα κουνιούνται πλέον τα Καλάβρυτα. Αυτοί εντωμεταξύ βάζουν δηλητήρια και φόλες κι έχουν ξεσκίσει τα γατιά όλης της γειτονιάς, αλλά οι πανέξυπνοι ( και πιο προχωρημένοι ) αρουραίοι δεν τρώνε τις φόλες τους. Τρώνε μόνο την πάστα μου, κι αφού κατάλαβαν τι παίζει στο χώρο μου δεν με πλησιάζουν. Πάνε όλοι στους γειτόνους μου. Χαχαχαχαχαααα... Όπως τα λέω.

Έχεις γάτα λες. Το βράδυ πού κατοικοεδρεύει; Μήπως κάπου αλλού μακριά από τις μελιτζανιές σου; Μήπως δεν είναι κυνηγός; Η απάντηση εξαρτάται από τις λεπτομέρειες.
Τώρα έχω κι εγώ έναν ωραίο γάτο, τον οποίο κράτησαν οι δικοί μου λόγω της ... ομορφιάς του και μόνον. Οι γάτες και οι γάτοι κυνηγοί μετακόμισαν σε μια φάρμα ενός γνωστού μου και του έλυσαν το πρόβλημα με τα ποντικάκια που του μπαίνανε στην αποθήκη με τρύπες κάτω από τα θεμέλια γαμώ το κέρατό τους. Τώρα μου κάνει δώρο αυγά και κουνέλια ο φίλος μου. Ο γάτος που έχω όμως πλέον στο σπίτι μου είναι ... διακοσμητικός. Είναι ένας μαλακοπίτουρας. Διότι όλα τα ζωντανά έχουν χαρακτήρες. Μμμμ...





Last edit: 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22257 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Γεια σου Ανδρέα,
Ωραία τα είπες και μας ταξίδεψες με εικόνες.
Διαφωνούμε λοιπόν, συμφωνώντας ότι πρόκειται για ζώο και όχι ασθένεια ή προσβολή!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22259 από Tsakas
Απαντήθηκε από Tsakas στο θέμα ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ
Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν. Πάντως στο κηπο μου έχω 4-5 γάτες οποτε ειναι αδυνατον ποντικι ή αρουραίος να ειχε τα κοτσια να παει να φαει μια μελιτζάνα :D Τι να πω δεν ξερω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα