× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Περιοχη κομποστοποιησης και αποσταση απο κηπο

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #22493 από katoikos
Καλησπερα!Δοκιμαζω για πρωτη φορα να φτιαξω κομποστ.Εχω κανει τον σωρο διπλα ακριβως απο τον κηπο,στο τοιχακι της περιφραξης.Υπαρχει περιπτωση οι οργανισμοι που θα προσελκυσει το κομποστ,να μεταφερθουν στον κηπο και να εχω προβλημα?Οι οργανισμοι θα ειναι βλαβεροι για τις καλλιεργειες?Διπλα ακριβως εχω φυτεψει ως τωρα πατατα,αρακα,ρεπανακι,καροτο,ραδικι,πρασο και φραουαλα.Αργοτερα θα μπουν μπαμια φασολακι και καποια καλοκαιρινα.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by katoikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #22497 από ilias
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από μικροοργανισμούς.
Τώρα αν σε επισκευθεί κανένα ποντικάκι ή άλλο τρωκτικό αυτό είναι άλλο θέμα. Εξαρτάται από το τι ρίχνεις στο κομπόστ. Αυξάνεται η πιθανότητα αν ρίχνεις υπολείμματα από την κουζίνα.

Τα φυτά που είναι κοντά στο σωρό του κομπόστ θα οφεληθούν από αυτό. Πολλοί μάλιστα φυτεύουν επίτηδες φυτά γύρω από το κομπόστ ώστε να έχουν πρόσβαση σε πλούσια θρεπτικά συστατικά.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #22501 από marialel
ΚΟΜΠΟΣΤ με τους γείτονες θα υπάρξει πρόβλημα? στάχτη μπορούμε να ρίξουμε , και σε τι αναλογία?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #22502 από katoikos
Δε θα εχεις προβλημα.Καλυτερα να δειξεις και σ αυτους πως να κανουν!Η σταχτη βοηθαει στην επιταχυνση της διαδικασιας.Μια ελαφρια στρωση που και που ειναι αρκετη!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα