× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Κρεμαστοι λαχανοκηκοι

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #222 από kipaki
Κρεμαστοι λαχανοκηκοι δημιουργήθηκε από kipaki
Καλησπερα.
Μετα απο 3χρονια το κηπακι μου δεν μου φθανει, σκεφτηκα λοιπον να φυτεψω για φετος, να πειραματιστω, σε κρεμαστες γλαστρες συγκεκριμενα (λογω κοστους) σε μπουκαλια νερου 1,5λιτρου. Θα ξεκινησω με φραουλες και σκεφτομαι να συνεχισω με φασολακια. Θελω να μου πειτε αν ειναι εφικτο και αν ναι ποια αλλα λαχανικα μπορω να φυτεψω με αυτο τον τροπο, επισης θελω να ακουσω διαφορες αποψεις....
Last edit: 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #227 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Γεια σου gt,

Καλή η ιδέα σου με τον κρεμαστό λαχανόκηπο.
Μέσα όμως σε "γλάστρες" από κομμένα μπουκάλια του 1,5 λίτρου, νομίζω ότι μόνο βότανα θα μπορέσεις να μεγαλώσεις.
Άντε και κανένα καρότο ή πατζάρι (ένα ανά μπουκάλι).
Όλα τα άλλα λαχανικά θέλουν περισσότερο χώρο.


= = = =
Όπως θα παρατήρησες, το μήνυμά σου δεν εμφανιζόταν.
Είχες γράψει το "λόγω κόστους" ανάμεσα σε χαρακτήρες που χρησιμοποιούνται για κώδικα BBCode.
Το σύστημα νόμιζε ότι ήθελες να εισάγεις BBCode που όμως ήταν λανθασμένος.
Γι' αυτό δεν εμφάνιζε το μήνυμα.
Να χρησιμοποιείς μόνο παρενθέσεις.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kipaki

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #264 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
γεια σου gt

κοιταζοντας διάφορα βιντεάκια στο youtube έπεσα πάνω σ αυτό: soda bottle self
watering plant container.wmv είναι μια ομορφη λυση.
δες το και πάρε ιδέες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kipaki

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #265 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Στελλα το ειδα στα βιαστικα ειναι πολυ ωραιο.Το βραδυ θα το μελετησω καλα.Εχω κοψει τον πατο απο μπουκαλι 2λιτρο γαλακτος το εχω δεσει με σχοινι και το εχω κρεμασει αναποδα,εχω φυτευψει 2φραουλιες και θα συνεχισω σε μπουκαλι 1,5λιτρου με φασολιες.Θα σας ενημερωνω για την πορεια τους.Και παλι ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #381 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Δεν το σκεφτηκα καλα και ετσι μετα τα 5περιπου ποτισματα καθισε το χωμα και το φυτο κατεβηκε μεσα στο μπουκαλι.Στο επομενο μπουκαλι θα βαλω 1πετρα και λιγα χαλικια να καλυψω το στομιο του μπουκαλιου,θα γεμισω με χωμα και θα ποτισω 1εβδομαδα πρωτα πριν φυτεψω.Καλο βραδυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #386 από Levanda
Απαντήθηκε από Levanda στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Καλησπέρα gt. Συμφωνώ με τον Ηλία. Ειδικά τα φασόλια θέλουν αρκετό βάθος για να αναπτυχθούν σε δοχεία. Εγώ τα καλλιεργώ σε γλάστρες που έχουν ύψος τουλάχιστον 60 εκατοστά. Οι φράουλες έχουν χαμηλό ριζικό σύστημα, που τείνει να απλώνεται. Για ένα χρόνο ίσως θα μπορούσες να τις καλλιεργήσεις σε τρύπες που θα κάνεις περιμετρικά σε μπουκάλι. Είναι όμως φυτό πολυετές που σίγουρα θα χρειαστεί να το μεταφυτεύσεις, για να έχεις και καλύτερη παραγωγή, και ίσως αυτό δεν είναι εύκολο να το κάνεις από ένα μπουκάλι. Δεν είμαι σίγουρη πόσους καρπούς θα καταφέρεις να συλλέξεις με αυτόν τον τρόπο. Αν θέλεις να τις ενσωματώσεις σε κρεμαστό λαχανόκηπο, η καλύτερη ιδέα, και με πολύ καλά αποτελέσματα είναι τα κρεμαστά καλάθια. Θα μπορέσεις να βάλεις τρία- τέσσερα φυτά, ανάλογα με το μέγεθος, και αν θυμάσαι να το ποτίζεις συχνά, αφού τα καλάθια στεγνώνουν γρήγορα, η καλλιέργειά σου θα πάει μια χαρά. Μάλλον σίγουρα και σε αυτή την περίπτωση για πάνω από δύο φυτά θα χρειαστείς μεταφύτευση την επόμενη χρονιά. Αν πιάνουν τα χέρια σου, σκέφτομαι τώρα μια ιδέα που είναι και οικονομική και παραγωγική. Τις φράουλες συνηθίζουν να τις φυτεύουν σε τρύπες που ανοίγουν σε πλαστικούς σωλήνες αποχέτευσης, τους οποίους μπορείς να κόψεις σε όποιο ύψος θέλεις. Ίσως να μπορούσες να ενσωματώσεις ένα πάτο σε κάθε κομμάτι που θα πάρεις, όπως για παράδειγμα με ένα δίχτυ που θα αγκαλιάζει το σωλήνα και από εκεί θα τον κρεμάσεις κιόλας στη θέση που σε ενδιαφέρει. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να καλλιεργήσεις και τα περισσότερα βότανα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή συνέχεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #395 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Καλησπερα.Οταν πηγα στο πρακτικερ (που ειπε η Γιωτα)να παρω φραουλιες κοιταξα και για σωληνες αλλα ηταν ακριβοι,βρηκα ομως πεταμενο ενα τσιμεντενιο(να ειναι καλα οι ανθρωποι που πετανε πραγματα)τον πηρα εκανα 3τρυπες απο την 1μερια και 3 απο την αλλη,εβαλα τον σωληνα ορθιο σε 1 γλαστρα για να σταθει και τις φυτεψα στις τρυπες, τις ποτιζω απο πανω και πανε μια χαρα.Η συνοιφαδα μου που τις ειδε τρελαθηκε και για την ιδεα και επειδη εβλεπε τις φραουλες να κρεμονται και τα λουλουδακια τους.Εν τω μεταξυ πηγα σημερα στο τζαμπο και βρηκα γλαστρες πλαστικες κρεμαστες με σιδερενιες αλυσιδιτσες2,5ευρω καλη τιμη νομιζω.Επειδη αυτο που σκεφτομαι θελω να το υλοποιω και να μαθαινω και παθαινω απο πρωτο χερι θα τις φυτεψω τις φασολιες και θα σας ενημερωνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #396 από Βιο-μπαξές
Απαντήθηκε από Βιο-μπαξές στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
gt, αυτό με τον σωλίνα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Εχεις καμιά φωτογραφία να δούμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #399 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Καλησπερα.Φωτογραφια δεν εχω ομως κανε αναζητηση στο google,κρεμαστος λαχανοκηπος,το 8αποτελεσμα (you tybe....).Δες το βιντεακι απο το πρωιναδικο,ετσι ειναι το δικο μου μονο που αντι για γωνιες που εχει βαλει αυτος, ο συζυγος μου εκανε τρυπες με ηλεκτρικο τροχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #401 από Βιο-μπαξές
Απαντήθηκε από Βιο-μπαξές στο θέμα Κρεμαστοι λαχανοκηκοι
Σ'ευχαριστώ, πάω να δω :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα