× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2723 από dimitroula
ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ! δημιουργήθηκε από dimitroula
Φιλοι μου ηδη απο τον λαχανοκηπο μου αρχισα να τρωω την ροκα και το σπανακι για τα μπροκολα τα κουνουπιδια και τα λαχανα εχω αρχισει να απογοητευομαι γιατι τα εχω σπειρει απο τον Σεπτεμβριο και ακομη δεν εχω δει κατι εκτος απο τα φυλλα.Η ερωτηση μου ειναι τα ραπανακια και τα πατζαρια πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμα να τα βγαλω.Αν καποιος εχει και καμια φωτογραφια απο ετοιμα θα με βοηθουσε να καταλαβω!Ευχαριστω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2728 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
και γω την ιδια απορια εχω. τα πατζαρια και γω τα εσπειρα τον σεμπτεβρη και τωρα που πηγα μια βολτα στο χωριο τα φυλλα τους ηταν μικροτερα απο 10 cm. θα τ'αφησω να μεγαλωσουν αρκετα και θα ξεριζωσω ενα να δω τι λεει. παντως αυτα που αγοραζουμε ειναι τουλαχιστον 30-40 ποντους. οποτε μαλλον τοσο πρεπει να γινουν. τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2731 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Αν σκαλίσετε λίγο γύρω από την ρίζα θα διαπιστώσετε εάν έχουν κεφαλώσει ή όχι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitroula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2747 από dimitroula
Απαντήθηκε από dimitroula στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Vasiliki ασε με τα λαχανικα της αγορας εχω παθει πλακα!τι φαρμακα τα βαζουνε και βγαινουν ετσι.Εγω πιστευω οτι τα δικα μου πατζαρια δεν προκειτε να γινουν τα οπως αυτα που ειναι στην αγορα.Οπως και τα πρασα μου τα εχω σπειρει απο το Σεπτεμβριο και ακομη ειναι μικρα και λεπτα καμια σχεση με τα αλλα,της αγορας.πιστευετε οτι ειναι αργα ο Σεπτεμβρης για σπορα χειμερινων λαχανικων.Του χρονου θα τα σπειρω απο τον Αυγουστο ή και απο τελη Ιουλιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2760 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Εμενα βρε παιδια τα μπροκολα εχουν γινει ολοκληρα φυτα βγαζουν συνεχεια ωραια μεγαλα φυλλα αλλα μπροκολο δεν βλεπω τι λετε να συμβαινει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8911 από ntinakos
Απαντήθηκε από ntinakos στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
εγω εσπειρα 25/5/ παντζαρια στο παρτερι μου βλαστησαν 2 Ιουνη και τωρα εχουν φτασει 30 ποντους τα φυλλα τους.. Λογικα οι βολβοι τους θα ειναι μικροι ακομα. να τους ριξω καλιο και να τους αφησω καμμια 20 μερες ακομα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10824 από ntinakos
Απαντήθηκε από ntinakos στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!



Kαι μετα απο 4 μηνες αναμονη η πρωτη σοδεια μου απο παντζαρια..υπομονη ακομα μια εβδομαδα για να ωριμασουν καλα και ετοιμα για βρασιμο..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10828 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
καλοφάγωτα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntinakos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10831 από pedel
Απαντήθηκε από pedel στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!

ssotiris έγραψε: καλοφάγωτα!!

εχω 2 μεγαλες γλαστρες απο 10 πατζαρια η καθε μια γλαστρα,τα φυτεψα αρχες αυγουστου και εβγαλα ενα να δω και εχει γινει σουπερ ,οχι πολυ μεγαλο αλλα πολυ νοστιμο,αρα σε 2 μηνες περιπου ειναι ετοιμα ,βλεπο του φιλου 4 μηνες ,πολυ δεν ειναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10834 από ntinakos
Απαντήθηκε από ntinakos στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Ειχα βγαλει 2-3 ριζες γυρω στις 10 Αυγουστου..Ενω απ εξω ηταν κοκκινα μεσα ηταν ασπρα..Οποτε μην βιαστεις για να μην πανε χαμενα..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.381 δευτερόλεπτα