× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19305 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Καλησπέρα,
Εμένα μου έχει τύχει δυστυχώς αρκετές φορές, τα πατζάρια να έχουν μεγάλο φύλλωμα (από αυτό που γεννά προσδοκίες) και από κάτω το πατζάρι να είναι νάνος...

Οπότε κάνεις αυτό που λέει ο theologis. Δοκιμάζεις...

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19309 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
Για να πω και την όλη αλήθεια εχω και εγω απώλειες της τάξης του 10% σε μέγεθος και ειδικα αν ξεχάσω και δεν αραιώσω μερικά που εχουν μπεί αρκετά βαθειά και δεν τα ξεχωρίζω αλλα εχω δεί οτι η χειμερινή σπορά όσες φορες εβαλα αποδίδει πολύ περισσότερο απο την ανοιξιάτικη και δεν ξέρω γιατι....ίσως βοηθάει το κρύο , δεν ξέρω.....να δώσω ενα παράδειγμα : εσπειρα σε ενα παρτέρι υπερυψωμένο την άνοιξη παντζάρια και τα μάζεψα τον οκτώβριο.....και το μυστήριο είναι ότι δεν έκαναν μεγάλα φύλλα και όλο το καλοκαίρι ηταν στο μέγεθος ενός πανσέ περίπου στο 'υψος ....παρ όλα αυτά οταν αποφάσισα να τα βγάλω γιατι βαρεθηκα να τα παρακαλάω ειχαν ρίζα περίπου όσο ενα μικρό κλημεντίνι
Πάντως θέλουν αρκετά αφράτο χώμα και συνετό πότισμα.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theologis.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19312 από antonis70
Απαντήθηκε από antonis70 στο θέμα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ-ΠΑΤΖΑΡΙΑ!
ευχαριστω πολυ φιλοι..πολυτιμες παντα οι συμβουλες σας..θα ακολουθησω την συμβουλη να βαλω λιγο το δακτυλο να δω τι γινεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα