× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Αγκινάρες

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4788 από Στελλα
Αγκινάρες δημιουργήθηκε από Στελλα
Προχθές φύτεψα στον κήπο λίγες αγκινάρες. Ξέρει κανείς να μου πει αν προλαβαίνουν να δώσουν λουλούδι - καρπό αυτό το καλοκαίρι ? ή θα πρέπει να περιμένω του χρόνου ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #4792 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Αγκινάρες
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4796 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αγκινάρες
Στέλλα, επειδή έχω εμπειρία σε αγκινάρα και από σπόρο και από παραφυάδες, θα σου πω τα εξής:
- Φύτεψα αγκινάρα από παραφυάδες. Τον πρώτο χρόνο έδωσε καρπό (λουλούδι), αλλά ήταν "για τα μάτια του κόσμου". Τα επόμενα χρόνια έδωσε κανονικά.
- Φύτεψα αγκινάρα από σπόρο. Τον πρώτο χρόνο σίγουρα δε θα έχεις καρπό (λουλούδι). Τα επόμενα κανονικά.

Ισχύουν και όσα σωστά είπε ο fireseaker.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #4798 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Αγκινάρες
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4799 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αγκινάρες
fireseaker,

Είμαι ανοικτός σε όλες τις εμπειρίες. Άλλωστε αυτή είναι η ουσία. Να μαθαίνουμε από όσους ξέρουν καλύτερα και έχουν αποτελέσματα.
Μπορείς όμως σε παρακαλώ να είσαι πιο αναλυτικός; Με μπέρδεψες.
Ξαναπές ότι έγραψες προηγουμένως, σα να γράφεις οδηγίες.

Ευχαριστώ!!!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #4800 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Αγκινάρες
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4803 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αγκινάρες
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τον Φεβρουάριο έβαλα σπόρους για να βγάλω δικά μου φυτά, αλλά δεν βγήκε ούτε ένα. Ετσι κι εγώ τις προάλλες αγόρασα λίγα φυτά που προέρχονται από σπόρο απ' ότι κατάλαβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4806 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αγκινάρες
Ευχαριστώ για τις πιο αναλυτικές οδηγίες.

Στην περιοχή της Αττικής, έχω φυτά αγκινάρας που επί 5 έτη παράγουν ξανά και ξανά κανονικά.
Κάθε καλοκαίρι, αφού όπως σωστά λες ξεραθεί το φυτό, κόβω όποιον υπέργειο βλαστό. Στα τέλη του χειμώνα το φυτό πετά ξανά νέους βλαστούς.

fireseaker έγραψε: Η αγκινάρα είναι πολυετές φυτό. Όμως στον Αργολικό κάμπο δεν τις αφήνουν. Σχεδόν όλοι τις φυτεύουν κάθε χρόνο. Όχι από σπόρο. Η αγκιναρα φυτεύεται από κομμάτι του παλαιού φυτού που κρατάνε κάθε χρόνο. Αφού κόψουν όλο το υπέργειο μέρος τον Αύγουστο βγάζουν τα δυνατότερα και πιο παραγωγικά φυτά. Στη βάση του φυτού η ρίζα (κορμός) είναι ξερή όπως το υπόλοιπο φυτό αλλά ενεργή και περιμένει τις βροχές για να πετάξει ξανά. Την τεμαχίζουν και κρατάνε ένα κομμάτι από τη ρίζα που έχει μάτια πάνω. Αυτό θα φυτέψουν στη συνέχεια και από αυτό βγαίνει το νέο φυτό όταν προετοιμάσουν το χωράφι. Αν καταφέρω θα πάρω φωτογραφίες από τη διαδικασία. Επίσης λένε οι ντόπιοι ότι ο μύθος με τη λερναία ύδρα ίσως και να αναφέρεται στην αγκινάρα γιατί όταν κόβεις ένα κεφάλι (μία αγκινάρα) εκείνο πετάει δύο νέα.
Αυτό που ρωτάω είναι οι δικές σου αγκινάρες που δεν τις βγάζεις πόσα χρόνια σου κρατάνε;


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #4864 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Αγκινάρες
Να κάνω εγώ μια χάδι ερώτηση@? Γιατί κάνουν εκεί στον κάμπο διπλό κόπο? Αν είναι για να πάρουν νεα φυτά καλώς. Αλλά και πάλι. Την αγγιναρα εμείς εδώ μόλις την ξυπνήσεις μετά από λίγες μέρες ανοίγει και όχι μόνο ένα φυτό αλλά δύο και τρία. Αυτά βγάζουμε και φυτεύουμε και βγάζουμε νεα φυτά. Δηλαδή ταυτόχρονα και τις καθαρίζουμε και τις πολαπλασιάζουμε. Συγνώμη αλλά το βγάλε βάλε μου φαίνεται λίγο παράξενο. Βέβαια για να το κάνει μια ολόκληρη περιοχή πάλι αυτό ίσως κάτι έχει να πει που εγώ δεν κατάλαβα ίσως.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by fanish1.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #4873 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Αγκινάρες
Για ποιες αγκινάρες μιλάμε, ήμερες η άγριες ?ένας φίλος επαγγελματίας γεωργός βάζει κάθε χρόνο ήμερες και βάζει νέα φυτώρια διαφορετικά δεν έχει καλή παραγωγή. εγώ πέρυσι έβαλα πέντε άγριες <Λαρδατες> και φέτος είναι δώδεκα ρίζες και πολύ πιο δυνατές

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα