× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Αγκινάρες

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8014 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Αγκινάρες
Στέλλα ο η έκαναν έκαναν. Εγώ σταμάτησα να τις ποτίζω πριν πολλές μέρες. Τον Αύγουστο τις καθαρίζω κόβοντας το υπέργειο κομμάτι και τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη τις ξυπνάω αρχίζοντας να τις ποτίζω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8314 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αγκινάρες
Με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω τις 2 πρώτες αγκιναρούλες μου. Λίγο πριν ξεραθούν τα φυτά, μου έδειξαν ότι .....κρατάν από καλή γενιά :laugh: :laugh: είναι μικρούλες βέβαια και η πλάκα είναι ότι έχουν από 2 ακόμη μικροσκοπικές από κάτω που δε φαίνονται στις φωτο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8315 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Αγκινάρες
Να σου ζήσουνε Στέλλα και καλούς απογόνους!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8317 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Αγκινάρες
Εμένα ητανε δυό ρίζες που πέρυσι ξεκίνησαν απο τον Αυγουστο να πετάνε φύλλα επειδή μύριζαν λίγο υγρασία απο τον κήπο. Με τον ερχομό του φθινοπώρου ητανε οι πρώτες που φούντωσαν και βέβαια εβγαλαν νωρίς νωρίς αγκινάρες. Το ιδιο φαίνεται και φέτος.
Απόδειξη πως εστω και με υποψία δροσιάς ξυπνάνε και αρχίζουν να βγάζουν φύλλα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13694 από zre404
Απαντήθηκε από zre404 στο θέμα Αγκινάρες
Χαιρετώ όλα τα "έτοιμα να δώσουν απαντήσεις" μελη του 2019.kalliergo.gr.Ειμαι νεο μελος της παρεας και ενθουσιάστικα μόλις ανακάλυψα οτι υπαρχει ενα τόσο δραστήριο site με θέμα τις καλλιέργιες και οχι μόνο.Το κομμάτι που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και είπα να "πειραματιστώ" είναι η αγγινάρα.Ετσι αγόρασα απο ενα φυτώριο σπόρους "ήμερης αγγινάρας" και τους έβαλα μαζί με χωμα μέσα σε κεσεδάκια και περιμένω να βγουν φυτά για να τα φυτεψω στο χωράφι,θέλω να πιστεύω σε κανα μήνα.Θα ήθελα λοιπόν ως πιο έμπειροι να μου δώσετε τις συμβουλές σας για μια σωστή καλλιεργια της "ΑΓΓΙΝΑΡΑΣ".Καθώς και την άποψη σας για τον αν η αγγινάρα μακροχρόνια θα μπορούσε να εκμεταλευτεί απο κάποιον για επιχειρηματικο σκοπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13695 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Αγκινάρες
zre404 καλώς ηρθες στη γειτονιά των καλλιεργητών !!
Τα τελευταία 2 χρόνια εχω φτιάξει με αυτό τον τρόπο τουλάχιστον 30 ρίζες απο σπόρο αγγινάρας, αρα κι εσύ σίγουρα μπορείς να το καταφέρεις.
Βέβαια καλό είναι τα νεαρά φυτά να μεταφυτέψεις σε χώρο που να μπορείς να τα ποτίζεις το πρώτο καλοκαίρι και το επόμενο φθινόπωρο τα φυτεύεις στην οριστική τους θέση.
Πέρα απο το να αγοράσεις ετοιμα φυτά αγγινάρας που πουλάνε στα φυτώρια , προσπάθισε να γνωρίσεις κάποιους που εχουν χωράφι με αγγινάρες και μόλις βρεθεί η ευκαιρία ζήτησε τους μερικές ριζούλες για να τις φυτέψεις στο χώρο που διαθέτεις. Δεν νομίζω να σου αρνηθούν επειδή στην ουσία είναι καλό να αραιώνονται οι ρίζες σχεδόν κάθε χρόνο.
Οσο για εκμετάλλευση κάτσε πρώτα να ξεκινήσεις και βλέπεις τι θα κάνεις παραπέρα !!!
Επιχειρηματικά αν εννοείς μάλλον θέλει λίγο ψάξιμο και εγώ δεν είμαι ο καθ΄ ύλην αρμόδιος να σου απαντήσω....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13697 από zre404
Απαντήθηκε από zre404 στο θέμα Αγκινάρες
Αυτο που δεν εχω καταλάβει ακόμα ακριβώς ειναι αν πρέπει να τοποθετήσω τα κυπελάκια σε εσωτερικο,ζεστό αλλα κλειστό χωρο ή ειναι προτιμότερο να τα έχω στη ταράτσα να τα βλέπει κι ο ήλιος αλλα θα ειναι ευάλωτα( αέρας-βροχή-κρύο).

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13699 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Αγκινάρες
Δημήτρη ο φίλος μας ο zre404 δεν φύτεψε, αλλά εσπειρε σπόρο, ή τουλάχιστον ετσι εγραψε.
Πάντως κι εγώ κάθε φορά εσπερνα σπόρο σε γλαστράκια αρχές Φλεβάρη ( μέσα σε σπορείο εννοείται ) και είχα 100 % επιτυχία. Δεν ξέρω αν το δοικιμάσει κανείς και τον Σεπτέμβρη_Οκτώβρη θα εχει το ιδιο αποτέλεσμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zre404

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13700 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αγκινάρες
Τα κεσεδάκια με τα σποράκια σε ζεστό και εσωτερικό μέρος . Όταν φυτρώσουν πρέπει να έχουν και φως ..π.χ. δίπλα στο παράθυρο .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zre404

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16640 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Αγκινάρες
Ο αγκιναρεώνας μας !!!







Μετά το πρώτο κόψιμο (7 αγκινάρες ) σήμερα πήραμε μια σχετικά καλή σοδειά (28 τον αριθμό !!)



Έχουμε φυτέψει 2 ποικιλίες (μέχρι στιγμής....) μια αγκαθωτή από Κρήτη και η άλλη από σπόρο που σπέρνω κάθε χρόνο για να πληθύνουν σιγά σιγά.




Έτσι από περιέργεια ζύγισα τη μεγαλύτερη(αγκαθωτή) και τα βάρος της ήτανε μισό κιλό.

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, ΑΝΤΙΓΟΝΗ, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.540 δευτερόλεπτα