× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ζουζουνακια στα μαρουλακια

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5097 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό με τα μαρουλια.Εχω βάλει αρκετες ρίζες μαρούλια και σγουρή ενα μήνα σχεδόν και δεν βλέπω καμία βετλίωση είτε στο μέγεθος αλλα και στην ζωηρότητα -ειδικά της σγουρής- δεν είναι ο καιρός ακόμη να μεγαλώσουν λόγω ζέστης; φταίει κάτι άλλο; Ειναι η πρωτη φορα που φυτεύω μαρούλια και δεν εχω καμια πείρα περα απο θεωρητικά.Τα κρεμμυδάκια που έβαλα τα περισσότερα εχουν ''σκάσει'' και μερικά μεγάλωσαν.Πόσο πότισμα χρειάζονται αυτόν τον καιρό;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5100 από levies21
Απαντήθηκε από levies21 στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Αναλογα τη ζεστη εγω τα ποτιζω 2 φορες την ημερα και επισης κανα 25 ποντους αποσταση , στη ν αρχη και εγω το ιδιο εβλεπα οτι δεν ειχαν αναπτυξη αλλ απλεον ειναι μια χαρα ,,,,,,,για τη σγουρη δεν ξερω φιλε ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5104 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Θεολόγη και τα δικά μου είναι μικρά ακόμη. Μη ξεχνάς ότι μέχρι προχθές έκανε κρύο.Τώρα που ζέστανε θα πάρουν μπρος. Εγώ αυτό τον καιρό τα ρίχνω λίγο νερό κάθε δεύτερη μέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theologis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5106 από basilis
Απαντήθηκε από basilis στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
ας πω κ εγω την γνωμη μου.λοιπον θελει ζεστη για να μεγαλωσουν κ ολο το χειμωνα τον νοεμβριο πχ να τα εβαζες τωρα θα μεγαλωναν.μην τα ποτιζεις καθε μερα τωρα δεν οφελει.με τις πρωτες ζεστες θα μεγαλωσουν.
κ κατι ακομα σε εμενα με τις βροχες μαζεψαν σαλιγγαρια κ τα τρωγαν εριξα σταχτη γυρω γυρω κ σταματησαν.καλο ομως θα ηταν πριν τα βαλεις κ κανεις μεταφυτευση να φρεζαρεις το εδαφος μαζι με την σταχτυ!ετσι εκανα κ εφαγα ωραια μαρουλια.
να η 1μου συμβουλη στα σαιντ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5109 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Σου εύχομαι να τις εκατοστήσεις !!!!!! :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14082 από asdf
Απαντήθηκε από asdf στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Γνωρίζει κάποιος τι είναι και τι ζητάνε από τα μαρούλια μου? Να τα διώξω (πως?) ή δεν ενοχλούν?





Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by asdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14323 από asdf
Απαντήθηκε από asdf στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Μιας και μάλλον έμαθα τι είναι, θα το μοιραστώ και μαζί σας, μήπως τύχουν και σε άλλον.
Μου είπε κάποιος πως πρόκειται για κάποιο είδος μονήρης (άγριας μοναχικής) μέλισσας (οικογένεια Halictidae, 200 είδη). Με λίγο ψάξιμο, καταλήγω πως μάλλον είναι Grey Mining Bees (Andrena cineraria), και συγκεκριμένα αρσενικές, αφού λέει αυτές ξυπνάνε πρώτες από την χειμερία νάρκη την άνοιξη (οι θηλυκές διαφέρουν και στην εμφάνιση). Δε βρήκα κάποια αναφορά περι μαρουλιών βέβαια, οπότε εξακολουθώ να μην ξέρω τι ζητάνε εκεί (προστασία από το κρύο πιθανώς). Δε φαίνεται να ενοχλούν πάντως, οπότε θα τις αφήσω ήσυχες.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by asdf.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, fireseaker, DAVIS, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15893 από asdf
Απαντήθηκε από asdf στο θέμα Ζουζουνακια στα μαρουλακια
Nέοι επισκέπτες στα μαρούλια μου. Πολλή πέραση έχουν!
Γνωρίζει κάποιος τι είναι? Ούτε αυτά φαίνεται να ενοχλούν.



Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα