× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Έλλειψη ασβεστίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8483 από manosdet
Έλλειψη ασβεστίου δημιουργήθηκε από manosdet
Καλησπέρα σας.
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μετά από ενδείξεις έλλειψης ασβεστίου σε κάποιες από τις ντοματιές μου και πηγαίνοντας στο φυτώριο της περιοχής να αγοράσω μου συνέστησαν να βάζω κάθε 10 μέρες και στις πιπεριές (που το γνώριζα) αλλά καί στα κολοκύθια (που το άκουσα για πρώτη φορά).
Και διερωτόμαι χρειάζεται όντως τόσο συχνά ή ήθελε να πουλήσει;;;;
Όσοι από εσάς βάζετε κάθε πότε βάζετε, τι ποσότητα και σε ποιά φυτά;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8484 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
έμενα μου είπε ο γεωπόνος του χωρίου να βάζω σε κάθε φυτό ένα κουταλάκι του γλυκού κάθε 15 ημέρες , στις τομάτες ,πιπεριές ,και μελιτζάνες για κολοκύθια δεν μου είπε τίποτα,θα τον ρωτήσω αύριο και θα σου πω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8485 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Μάνο, ..., άν σού έλεγαν έλλειψι αζώτου (Ν), θά τούς έβαζες έναν ανεμιστήρα γιά περισσότερον αέρα; (Ν=78%), ...
όταν λέμε "έλλειψις ασβεστίου", δέν εννοούμε τού διαθεσίμου (τό οποίο θά πρέπη αναγκαία νά υπάρχη, καί κατά κανόνα υπάρχει), αλλά τού ενεργού ασβεστίου, δηλαδή τού ασβεστίου πού υφίσταται σέ αφομοιώσιμη μορφή - σύνθεσι γιά νά τό πάρουν τά φυτά.
Σού τό έχω ειπωμένο, τό ενεργό ασβέστιο ξεπλένεται εύκολα μέ τό πολύ πότισμα καί πάει στά βαθειά, (νά καί ένας καλός λόγος νά δικαιολογηθώ γιατί ακόμη δέν έχω ποτίσει τίς ντοματιές μου). Από εκεί, κάποια βαθύρριζα φυτά καί δένδρα τό φέρνουν στήν επιφάνεια.
Στήν (ήπια) καλλιέργεια στό χωράφι, τό πρόβλημα είναι επουσιώδες καί μόνον στήν αρχή (όταν ακόμη η βλάστησις ανταγωνίζεται έντονα τόν καρπό). Εμείς ασβέστιο γιά τήν τομάτα, ... ούτε ειδωμένο τό έχουμε. Δέν συζητώ γιά τίς πιπεριές καί τίς κολοκυιθιές. Στίς τοματιές βάζουμε τό πολύ έως μιάν κοφτή κουταλιά βασικό λίπασμα στήν φύτευσι. Στίς τελευταίες, ... σχεδόν τίποτα.
Στήν εντατική καλλιέργεια καί εκτός αγρού, ... ό,τι σού συστήσει ο γεωπόνος. Καί πρό παντός, όχι ασβέστη!

Πρός έτι, λάβε υπ' όψιν σου ότι η μεγάλη καρποφορία εξαντλεί τό φυτό . Αραίωσε λίγο, έως σημαντικά, τό φορτίο τού καρπού του (καί όσον η Σελήνη ευρίσκεται χαμηλά), γιά νά ανασάνη- ανακτήση καί κείνο λίγο. Μή τό κάνετε καί εσείς σάν τόν ΥπΟΙκ μέ τούς φόρους του !

PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8490 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Φίλε PALIOS θαυμάζω τον τρόπο που καλλιεργείς αλλά και περιγράφεις.
Μου φαίνεται δύσκολο όμως να φανταστώ πως θα ήταν τα φυτά μου αν δεν τα είχα ποτίσει ακόμα. Αν θα είχαν επιζήσει, αναπτυχθεί και καρποφορήσει.
Αντιλαμβάνομαι τα όσα λες για το ξέπλυμα των συστατικων του εδάφους από τα συχνά ποτίσματα γιαυτό και το πότισμά μου γίνεται με σταλάκτες και τόσο ώστε να μην διψάνε τα φυτά και να υπάρχει μιά σχετική υγρασία στη ρίζα τους.
Όσο για το αραίωμα των καρπών όντως σε κάποια φυτά έχουν δέσει πάρα πολλοί καρποί και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8500 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Θα πρέπει να επαναλάβω ότι είναι μονάχα τώρα τελευταία που αρχίζω να μαζεύω εμπειρία για την καλλιέργεια της τομάτας και της πιπεριάς, και αυτά σε μεγάλες ζαρντινιέρες στο μπαλκόνι μου (στις οποίες είχα βάλει αρχικά μόνον μείγμα κομπόστ και χωνεμένης κοπριάς -εμπορίου).

Παρ' όλ' αυτά, και καθώς είμαι μάλλον φιλοπερίεργο άτομο και κατά τι ...διαβαστερό, μετά από άπειρη έρευνα και συζητήσεις με το forum και εξωτερικούς γεωπόνους, κατέληξα στα παρακάτω:

Οι τομάτες μου είχαν προφανή έλλειψη ασβεστίου (την οποία δεν είχα φανταστεί εξ' αρχής και την πήρα χαμπάρι μόνον αφού έβγαλαν καρπούς). Οι πιπεριές μου είναι ακόμα νεαρές (τώρα αρχίζουν την ανθοφορία τους), αλλά το χώμα είναι το ίδιο. Ενημερώθηκα ότι, από όλα τα κηπευτικά, οι τομάτες και οι πιπεριές είναι τα δύο είδη που απορροφούν δυσκολότερα το ασβέστιο. Επίσης μεγάλη ανάγκη σε ασβέστιο (αλλά και άζωτο) έχουν και οι αγγουριές. Για κολοκυθιές δεν έχω εικόνα.

Φυσικά αυτή η έλλειψη πιθανότατα να μην υπήρχε εάν καλλιεργούσα σε γη, σε πιο ζωντανό περιβάλλον. Υπό τις παρούσες συνθήκες, πάντως, το βέλτιστο ήταν να προσθέσω ένα μείγμα βιολογικού ασβεστίου-μαγνησίου. Η ποσότητα περιορίζεται σε ένα κουταλάκι του γλυκού ανά φυτό, κάθε 15 ημέρες.

Σχετικά με την απορρόφησή του από το φυτό, είχα ακούσει ότι μάλλον θα ήταν γρηγορότερος ο διαφυλλικός ψεκασμός παρά η πρόσθεση στο χώμα. Ωστόσο, το έχω εφαρμόσει στο χώμα εδώ και μια εβδομάδα και το αποτέλεσμα είναι κάτι περισσότερο από εντυπωσιακό. Μου φαίνεται ότι τόσο οι τομάτες όσο και οι πιπεριές μού χαμογελούν...

Η εμπειρία μου περιορίζεται σε αυτά τα είδη, και σε αυτόν τον τρόπο καλλιέργειας.

Υ.Γ. Οι γονείς μου καλλιεργούν σε μικρό κήπο, σχεδόν όλα τα είδη λαχανικών. Το χώμα τους περιλαμβάνει μόνον κοπριά από κατσίκες και απολύτως κανένα άλλο "βελτιωτικό". Δεν έχει χρειαστεί να προσθέσουν ποτέ απολύτως τίποτε περαιτέρω, ούτε καν αυτήν την κουταλίτσα λίπασμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8501 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου

PALIOS έγραψε: Μάνο, ..., άν σού έλεγαν έλλειψι αζώτου (Ν), θά τούς έβαζες έναν ανεμιστήρα γιά περισσότερον αέρα; (Ν=78%), ...
όταν λέμε "έλλειψις ασβεστίου", δέν εννοούμε τού διαθεσίμου (τό οποίο θά πρέπη αναγκαία νά υπάρχη, καί κατά κανόνα υπάρχει), αλλά τού ενεργού ασβεστίου, δηλαδή τού ασβεστίου πού υφίσταται σέ αφομοιώσιμη μορφή - σύνθεσι γιά νά τό πάρουν τά φυτά.
Σού τό έχω ειπωμένο, τό ενεργό ασβέστιο ξεπλένεται εύκολα μέ τό πολύ πότισμα καί πάει στά βαθειά, (νά καί ένας καλός λόγος νά δικαιολογηθώ γιατί ακόμη δέν έχω ποτίσει τίς ντοματιές μου). Από εκεί, κάποια βαθύρριζα φυτά καί δένδρα τό φέρνουν στήν επιφάνεια.
Στήν (ήπια) καλλιέργεια στό χωράφι, τό πρόβλημα είναι επουσιώδες καί μόνον στήν αρχή (όταν ακόμη η βλάστησις ανταγωνίζεται έντονα τόν καρπό). Εμείς ασβέστιο γιά τήν τομάτα, ... ούτε ειδωμένο τό έχουμε. Δέν συζητώ γιά τίς πιπεριές καί τίς κολοκυιθιές. Στίς τοματιές βάζουμε τό πολύ έως μιάν κοφτή κουταλιά βασικό λίπασμα στήν φύτευσι. Στίς τελευταίες, ... σχεδόν τίποτα.
Στήν εντατική καλλιέργεια καί εκτός αγρού, ... ό,τι σού συστήσει ο γεωπόνος. Καί πρό παντός, όχι ασβέστη!

Πρός έτι, λάβε υπ' όψιν σου ότι η μεγάλη καρποφορία εξαντλεί τό φυτό . Αραίωσε λίγο, έως σημαντικά, τό φορτίο τού καρπού του (καί όσον η Σελήνη ευρίσκεται χαμηλά), γιά νά ανασάνη- ανακτήση καί κείνο λίγο. Μή τό κάνετε καί εσείς σάν τόν ΥπΟΙκ μέ τούς φόρους του !

PALIOS


Αγαπητέ PALIOS, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό το "...καί όσον η Σελήνη ευρίσκεται χαμηλά". Θα ήθελα, παρακαλώ, περισσότερες πληροφορίες για τη Σελήνη: τι ακριβώς εννοούμε "βρίσκεται χαμηλά", τι ρόλο παίζει για τη συγκομιδή του καρπού αλλά και για την εν γένει ανάπτυξη του φυτού κλπ.

Σε ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8507 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Ρούλα η σελήνη βρίσκεται χαμηλά σημαίνει ότι είναι στο περίγειο της δηλαδή στην κοντινότερη απόσταση της με τη γη.
Λέγεται ότι οι χυμοί των δέντρων και των φυτών κυκλοφορούν περισσότερο σε αυτή τη φάση της σελήνης.
Ας μας το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος που να γνωρίζει....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8508 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Επομένως καταλαβαίνω ότι η σεληνιακή περίγειος είναι κάτι που συμβαίνει κάθε μήνα, είναι μια φάση της σελήνης που αφορά την απόστασή της από τη γη. Ok.
  1. Υπάρχει κάποιος εμπειρικός τρόπος να γνωρίζω πότε είναι αυτό; Είναι, π.χ., η 17η ημέρα της σελήνης;
  2. Εάν ισχύει η μεγαλύτερη κυκλοφορία των χυμών των φυτών σε αυτή τη φάση, γιατί αυτό είναι κάτι που μας ενδιαφέρει;
  3. Γιατί να κόψουμε τους καρπούς σε αυτήν τη φάση;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8519 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Ρούλα,
Κατ' αρχήν νά σέ συγχαρώ γιά τήν προσπάθειά σου γιά τήν παραδοσιακή φυτορποστασία, αλλά καί γενικώτερα γιά τό διερευνητικό σου ενδιαφέρον, (σάν τήν +μάννα μου θά έλεγα!).

Ανέφερα πιό πάνω "όσον η Σελήνη ευρίσκεται χαμηλά". Εννοούσα: όσον η Σελήνη είναι ακόμα άδεια , αυτό πού βλέπομε καί όχι τό Περίγειο πού δέν είναι τόσον ξεκάθαρο μέ τό μάτι.
Διορθώνω, λοιπόν "όσον η Σελήνη είναι ακόμα άδεια".
καί συμπληρώνω:
η Σελήνη, στήν παρούσα φάσι, όσον πάει καί γεμίζει. Κάι όχι μόνον. Ζυγώνει καί πρός τήν Γή. Επίσης, τό τόξο πού διαγράφει στόν ορίζοντα κατέρχεται καί όλο περιορίζεται στό από ΝΑ πρός ΝΔ, όπως ό Ηλιος τόν χειμώνα. Τήν 1η Ιουλίου, 2 ημέρες πρίν τήν Πανσέληνο θά ευρίσκεται σέ Περίγειο καί, στήν Πανσέληνο θά διαγράφη τό χαμηλότερο τόξο της, τό τόξο πού διαγράφει ο Ήλιος τόν Δεκέμβρη - Γεννάρη.

Πρός τήν Πανέληνο, οι βλαστικοί χυμοί, οι χυμοί γιά τήν φωτοσύνθεσι καί τήν ανάπτυξι είναι έντονοι καί οδηγούν τό φυτό σέ εξάντλησι. Άν είναι νά κάνης κάποιαν "οικονομία", θά τήν κάνης ενωρίς, όχι στήν Πανσέληνο, (κανονικά πρός τήν Νέα Σελήνη).
Η Πανσέληνος, τό Περίγειο, η καρποφορία καί οι οι κρατούσες καιρικές συνθήκες δημιουργούν, η κάθε μιά από μόνη τους, ένα στρέςς , ή εξάντλησι στό φυτό. Αντιλαμβάνεσαι τή συνισταμένη τής συγκυρίας. Τό φυτό αδυνατεί καί κυριαρχείται από τούς μύκητες. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η ισορροπημένη κατάστασις καί φυτοπροστασία, σέ συγκεκριμένη φάσι, είναι βασικό γιά τήν παράτασι τής ζωής τού φυτού.
Οι κύκλοι τής Σελήνης δέν έχουν τήν ίδια περίοδο. Τήν γιομωσι -λίγωση τήν βλέπεις, τήν άνοδο - κάθοδο τού τόξου μπορείς νά τήν παρατηρήσης καί και κατά προσέγγισι νά τήν υπολογίσης, Τό Περίγειο -Απόγειο είναι λιγότερο αισθητό.
Γιά όλα αυτά αυτά, όμως, υπάρχουν σχετικά σάϊτς , ή ημερολόγια. Θά σου συνιστούσα (χωρίς πολύ-πολύ νά μπλέξης) τό ημερολογιο τής Maria Thun , (υπάρχει στό Πελίτι καί στό "φτειάχνω" τού Θ'όδωρου απ' τήν Πάτρα, ως Βιοδυναμικό Ημερολόγιο 2012).
Γιά περισσότερη διασάφισι τών σχετικών κύκλων, βλέπε καί σχετική συζήτησι στό:
ampelourgos.gr/forums/t/744.aspx?PageIndex=5
Καί πάλιν: Νά' σαι καλά καί νά μήν μπλέξης καί πολύ. Ίσως νά μην καταλάβης καί τίποτα γιά τό τί συνεπάγεται τό κάθε τί.

Μάνο, πού απορείς γιά τό πότισμα:
Παλιά, πολλά φυτά, όπως καρπούζι - πεπόνι, καλαμπόκι, φασόλια (γιά ξερά), κ.ά. εκαλλιεργούντο από τούς χωρικούς ξερικά -άνυδρα.
Σήμερα, μπορείς νά δής ακόμη, εκεί όπου βγάζουν τήν πατάτα ρίχνουν φασόλια πού φυτρώνουν καί βγαίνουν πέρα χωρίς πότισμα.
Πού είναι τό περίεργο; Ένα σκλάλισμα ίσον μέ δυό ποτίσματα λένε οι παλιοί.
Η Γή έχει μεγάλο δυναμικό υγρασίας. Αυτή διαφεύγει πρός τά επάνω είτε καθώς τήν βυζαίνουν τά φυτά, ή σταδιακά μέ τό συμπαγές - τό κρουστώδες τού εδάφους. Γιά τό πρωτο περιορίζεις τά ζιζάνια. Γιά τό 2ο, σκαλίζεις τό έδαφος καί γιά τόν αερισμό του καί νά μην φεύγη η υγρασία!
Είναι τόσον απλό όσον φαίνεται. Βέβαια, αυτό τό σύστημα, έχει περιωρισμένη δυναμικότητα παραγωγής (καί απεριόριστο νοστιμιά!). Άν θέλης νά τό υπερβής, ... τότε... πάς σέ άλλη κλίμακα όπου πολλά θά πρέπη νά αλλάξουν καί η καλλιέργεια θά πρέπη νά τείνη περισσότερον πρός τό ελεγχόμενο.
Τούτο, όμως αποτελεί είτε επιλογή, ή καί δεδομένο περιβάλλον γιά τόν καθένα.

PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, ntinakos, Lambros10, Babis@, Roula, Y1annis73

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #8521 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Τον αμέριστο σεβασμό μου προς το εύρος των γνώσεών σου, αγαπητέ.

Σε ευχαριστούμε από καρδιάς που μοιράζεσαι τον πλούτο σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα