× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Έλλειψη ασβεστίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8526 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Διαβάζω αρκετά και προσπαθώ να συμμορφώνομαι με τους νόμους της φύσης όσο είναι εφικτό (για να μην αισθάνομαι ότι οι κόποι μου πάνε στράφι) και ξαφνικά έρχεσαι κάνεις μία ανάρτηση και νιώθω πως καλλιεργώ βιομηχανικά.
Να 'σαι καλά Βασίλη και να μας μεταδίδεις τις γνώσεις σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8539 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
αγαπητοι φιλοι καλα τα λετε κατ'αρχας για το ασβεστιο του manosdet για πειτε μου πως θα το παρει το φυτο οταν τα σκευασματα ολα λενε να ποτισεις μετα κι αυτος εχει σταγονες???????????????????? μηπως να αρχισει διαφυλλικους να γεμισει περονοσπορο?????????????? και ολοι αυτοι που καλλιεργουν με κοπρια και το φεγγαρι να παραθεσουν φωτο με την παραγωγη των φυτων και να μας πουν πως αντιμετωπιζουν τις ασθενειες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!για δειτε εδω
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by panagiotispanagiotis. Αιτία: ορθογραφια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8554 από ntinakos
Απαντήθηκε από ntinakos στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Σε ευχαριστουμε πολυ για τον χρονο που (μας) διαθετεις για να μαθουμε καποια πραγματα..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #8555 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου

panagiotispanagiotis έγραψε: αγαπητοι φιλοι καλα τα λετε κατ'αρχας για το ασβεστιο του manosdet για πειτε μου πως θα το παρει το φυτο οταν τα σκευασματα ολα λενε να ποτισεις μετα κι αυτος εχει σταγονες???????????????????? μηπως να αρχισει διαφυλλικους να γεμισει περονοσπορο?????????????? και ολοι αυτοι που καλλιεργουν με κοπρια και το φεγγαρι να παραθεσουν φωτο με την παραγωγη των φυτων και να μας πουν πως αντιμετωπιζουν τις ασθενειες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!για δειτε εδω


Καλλιεργώ πρώτη φορά φέτος. Η κοπριά είναι η δική μου επιλογή για καλλιέργεια. Το φεγγάρι μόλις το έμαθα από τον PALIOS και θα το ερευνήσω. Μπορείς να δεις φωτογραφίες εδώ: 2019.kalliergo.gr/forum/34-%CE%9A%CE%AE%...ml?limit=10&start=40 .
Δεν ειίχα σοβαρά προβλήματα. Μέχρι στιγμής έχω αντιμετωπίσει αφίδες και κάμπιες με σαπουνόνερο και οινόπνευμα και τα αποτελέσματα ήταν τουλάχιστον εξαιρετικά και θεαματικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17880 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
καλησπερα σας, εχω προβλημα με τις ντοματες, το καθε φυτο εχει καμια 40 ντοματες σε μεγεθος οπως το ντοματακι σαντορινης,εχουν αρχησει καποια και καφετιζουν απο κατω ,μαλλον λογο ελλειψης ασβεστιου, υπαρχει πιθανοτητα να τα σωσω οσα ειναι καλα?πως ακριβως?τι να αγορασω για να τους βαλω?
σε καθε φυτο εχουν χαλασει απο 5-6 ντοματες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17884 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
οι υπολοιπες δεν εχουν τιποτα,τι να ζητησω αν παω σε φυτωριο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17887 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Τά συμπτώματα από τήν έλλειψι ασβεστίου στήν τομάτα (μαύρη τάπα!) είναι κάτι τό σύνηθες, κυρίως στήν αρχή, καί λόγω ανισορροπίας στήν διατροφή.
Τ΄ενεργό ασβέστιο ξεπλένεται μέ τά πολλά νερά καί φεύγει βαθειά. Ο κονός ασβέστης - ασβεστόνερο δέν είναι αφομοιώσιμο. Χημικά, αποκαθίσταται μέ διαφυλλικό ψέκασμα μέ διάλυμα νιτρικού ασβεστίου, (καμμιά σχέσι μέ τήν ασβεστούχο νιτρική αμμωνία!). Όμως η λύσις αυτή είναι μάλλον γιά επαγγελματίες (προσωπικά δέν τό έχω δοκιμάσει). Δέν ξέρω άν σού ξεφύγη λίγο η δόσις τί θά συμβή.

Προσωπική μου συμβουλή: αφαίρεσε περισσότερες από τίς μισές από τίς τομάτες σου. Με 40 τομάτες τό κάθε φυτό, .... τό πολύ επάνω στήν ωρίμανσι, ... καθώς κοκκινίζουν οι τομάτες, θά κοκκινίση καί η κλάρα! Ό,τι καί νά κάνης....

PALIOS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17888 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Γεωπόνος μου είπε ότι η τάπα δεν οφείλεται μόνο στην έλλειψη ασβεστίου,αλλά και στο πότισμα,γι αυτό σκέφτομαι να αγοράσω ένα υγρασιόμετρο που βρήκα ψάχνοντας με κόστος 10€.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17890 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Η τάπα κυρίως παρουσιάζεται σε έλειψη ασβεστίου!
Εγώ κάθε 10 μέρες ρίχνω και στο έδαφος αλλά και στο φύλλωμα!
Το ασβέστειο να ξέρετε ότι βοηθάει να κάνει τη ντομάτα σκληρή και να κρατάει όταν την κόψουμε απο τη ντοματιά και όχι να ζαρώνει σε 2 μέρες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17891 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Έλλειψη ασβεστίου
Και γω το ιδιο προβλημα, πηρα ασβεστιο σε κοκκους και θα βαζω καθε 15 μερες περιπου, μια κουταλια της σουπας σε καθε φυτο...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.368 δευτερόλεπτα