× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πικρά αγγούρια

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1044 από george
Απαντήθηκε από george στο θέμα Πικρά αγγούρια
Ο σπόρος ήταν αγοραστός η τοπική ποικιλία; Λες να έχουν μπασταρδευτεί από τίποτα άλλο π.χ. κολοκύθια; Θυμάμαι στο άρθρο που έλεγες ότι πρέπει να φυτεύονται μακρυά μεταξύ τους. Τις προάλλες ένας γνωστός μου είπε ότι δεν έβγαλε σπόρο από αγγούρια γιατί πέρυσι τα είχε βάλει μαζί με κολοκυθάκια και φέτος του βγήκαν κολοκυθάγγουρα.
Ανεξάρτητα από αυτό βρήκα ένα δυο εργασίες από το ΤΕΙ Τεχνολογίας-Γεωπονίας Κρήτης η μία των οποίων για αγγούρια έλεγε το εξής: "Οι συνθήκες του περιβάλλοντος μπορούν να επιδράσουν ακόμη και στη γεύση των καρπών, ευνοώντας ή μη το σχηματισμό των ουσιών που προκαλούν το πίκρισμα (κουκουρμπιτασίνη). Η παραγωγή βέβαια πικρών καρπών σχετίζεται και με την ποικιλία, αλλά ευνοείται επίσης και από τον ισχυρό φωτισμό, την ξηρή ατμόσφαιρα και τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας."
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη και θες, δοκίμασε να τα ποτίσεις ακόμα περισσότερο, άνοιξε κι άλλο τα μπεκ, βγάλτα τελείως, πνίξτα λίγο στο νερό, κάνε το σαν τεστ. Επίσης προτείνω να βάλεις 1-2 άλλες αγγουριές, σε σπορόφυτα για να γίνουν πιο γρήγορα, ώστε να πάρεις αγγούρια έστω και όψιμα.
Ά και τα τωρινά αγγούρια μπορείς να τα δίνεις σε γείτονες και φίλους! :) (sorry για το μέγεθος του μηνύματος)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1060 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πικρά αγγούρια
@Βιο-μπαξές
Ο σπόρος είναι ο ίδιος με τον περσινό.
Έσπειρα 6 αγγουριές από αυτόν.
Τα πικρά αγγούρια εμφανίζονται σε διάφορα φυτά και όχι μόνο σε ένα.
Στο ίδιο δηλαδή φυτό, κάποια είναι πικρά και κάποια όχι!!!

@george,
Οι κολοκυθιές απέχουν 100 μέτρα και δεν υπάρχει οπτική επαφή.
Κοντά όμως στις αγγουριές υπάρχει καρπουζιά (ίδια οικογένεια με το κολοκύθι).
Σε άλλες αγγουριές έχω κοντά πεπονιές και όμως τα αγγούρια είναι μέλι!!!

"Ά και τα τωρινά αγγούρια μπορείς να τα δίνεις σε γείτονες και φίλους"
Στους γείτονες και τους φίλους βρε, δίνουμε τα καλύτερα!!!

Τι να πω... ευτυχώς που δε ζω από την καλλιέργεια αγγουριών!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1070 από george
Απαντήθηκε από george στο θέμα Πικρά αγγούρια
χεχε, χιουμορ έκανα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1080 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα Πικρά αγγούρια
ρε ηλια εβαλες αγγουριες διπλα σε πεπονια ? και τα αγγουρια ηταν μελι ?
λες τα πεπονια τωρα να εχουν γευση αγγουριου ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1220 από marinosd
Απαντήθηκε από marinosd στο θέμα Πικρά αγγούρια
καλημερα σε ολους! ενας παραγοντας που πικριζει το αγγουρι ειναι η μειωμενη αρδευση! επισης αυτο συμβαινει απο τις μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας μερας και νυχτας αλλα και απο την ποιοτητα της γυρης που γινετε η γονιμοποιηση! φετος το φαινομενο αυτο θα ειναι πολυ της μοδας :) τουλαχιστον στην περιοχη μου (Σερρες) λογο καιρου την περιοδο της γονιμοποιησης θα ειναι συχνο το φαινομενο!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1225 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πικρά αγγούρια
Καλησπέρα marinosd,

Το θέμα με το πότισμα το ανέφερε και η Βιο-μπαξές προηγουμένως.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι αυτή η περίπτωσή μου.

Προς το παρόν, κρατώ την εξήγησή σου σχετικά με την "ποιοτητα της γυρης που γινετε η γονιμοποιηση".

Κουβέντα κάνουμε ώστε να μάθουμε κάτι παραπάνω και να γίνουμε καλύτεροι.

Να καταθέσω πάντως το ακόλουθο.
Φέτος έβαλα δύο ποικιλίες αγγουριού.

- Τα μίνι (ανοιχτού χρώματος), που είχα βάλει και πέρυσι (αυτά είναι που πικρίζουν).
- Μακριά σκούρα αγγούρια που δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Είναι γλυκά σα μέλι.

Οι δύο ποικιλίες απέχουν μόλις 2-3 μέτρα η μία από την άλλη.
Ο σπόρος των μίνι αγγουριών (που πικρίζουν), είναι από το ίδιο φακελάκι που έσπειρα και πέρυσι. Δεν είναι σπόρος που συνέλεξα από τα περσινά αγγούρια.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1258 από TOMI_LEE
Απαντήθηκε από TOMI_LEE στο θέμα Πικρά αγγούρια
τι να πω για το θέμα σου,

Εμένα ο γείτονας μου που τυχαίνει να είναι και γεωπόνος (:P ) μου είπε ότι η αγουριά πικρίζει όταν ακουμπάς τα φύλλα της. π.χ. όταν παςς να δέσεις το φυτό και αρχίζεις ακούμπα εδώ ακούμπα εκεί κτλ.

Κάτω απο το φύλλο της έχει κάτι τριχίδια (σαν αγκαθάκια διαφανα) αυτά όταν σπάνε μου είπε ότι εκρίνουν στο φυτό αυτή τη πικρή ουσία. Αύτή η διαδικασία γίνετε για να προστατευτεί το φυτό απο τους εχθρούς του(κατσίκια, ερποντα,κτλ) που πάνε να φάνε τα φύλλα και τους καρπούς.

Αυτά μου είπε, αυτά σας λέω.

και εγώ έχω ένα σοβαρό θέμα με τις αγγουριές να δω εαν υπάρχει ήδη κάποιο αντίστοιχο θέμα , αλλιώς θα κάνω νέο.

Φιλικά
Θωμάς.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1262 από Βιο-μπαξές
Απαντήθηκε από Βιο-μπαξές στο θέμα Πικρά αγγούρια
Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!
Αν ήταν έτσι, όλα τα εμπορικά αγγούρια θα έπρεπε να ήταν πικρά, εφόσον δένονται (και άρα αγγίζονται)...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1263 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα Πικρά αγγούρια
Nα σας πω και τη δικη μου εμπειρια σχετικα με την αναπτυξη των αγγουριων και μια σχετικη "πικριλα ".Για το ποτισμα τους ειχα σταγδην αρδευση και οταν αντεληφθην τα ανωτερω,τα πλακωσα με το λαστιχο απο πανω μεχρι κατω,ολο το φυτο και τωρα ειναι μια χαρα.Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη εμπειρια, που μου δινει να καταλαβω οτι τα φυτα το καλοκαιρι χρειαζονται πολυ νερο.B)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1274 από TOMI_LEE
Απαντήθηκε από TOMI_LEE στο θέμα Πικρά αγγούρια

Βιο-μπαξές έγραψε: Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!
Αν ήταν έτσι, όλα τα εμπορικά αγγούρια θα έπρεπε να ήταν πικρά, εφόσον δένονται (και άρα αγγίζονται)...


δεν λέω εαν δένεις το αγγούρι.

Λέω εαν για κάποιους χ,ψ λόγους ακουμπάς πολύ τα φύλλα της αγγουριάς τότε σπάνε τα τριχίδια και εκρίνουν την ουσία που προκαλεί πικρίλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα