× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

κλαδευτικο αλυσοπριονο

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20508 από armonia
κλαδευτικο αλυσοπριονο δημιουργήθηκε από armonia
καλησπέρα

βρισκομαι στη διαδικασια αγορας ενός ελαφρου αλυσοπρίονου με λαμα 25-30 εκατοστα κυριως για κλαδεμα ελαιωνα 250 περιπου δεντρων.
τα χρηματα που μπορω να διαθεσω είναι max130 ευρω. εχω βρει καποια μοντελα από τις εξης εταιριες
α) garland
b)enheil
c)kraft
ηθελα να ρωτησω κατ αρχην αν καποιοι εχετε εμπειρια με αλυσοπρίονα των παραπανω εταιριων
και αν γνωρίζετε την προελευση της κάθε μιας.

δεκτη και κάθε προταση σε άλλη εταιρια που να πληρει τις ανω προϋποθέσεις

καλο βραδυ σε ολους

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20509 από kojax
Απαντήθηκε από kojax στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
armonia καλησπερα ,δεν γνωριζω κατι σχετικα με τιs παραπανω μαρκεs.
Μια πολυ καλη μαρκα για αλυσοπριονο ειναι η Stihl, ειχα ενα μηχανακι(τωρα εκανε φτερα) ειχε κοψει τα ξυλα και με μια μικρο συντηρηση που του εκανα μια στο τοσο δουλευε σαν καινουργιο
και φυσικα δεν σταματησε ποτε για καποιο λογο(με αλυσιδα ακονισμενη παντα ενοειται) B)

Υ.Γ
Ειναι λιγο ποιο ακριβο αλλα τα βγαζει τα λεφτα του με το παραπανω ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20512 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
Σίγουρα το stihl σαν μάρκα είναι καλύτερη τουλάχιστον θεωρητικά. Αλλα και οι τρεις μαρκες που ανέφερες είναι αρκετά γνωστες και χρονια στο χώρο. Εφόσον βάζεις οροφή τα 130 ευτω ξεχνα το stihl και πήγαινε για ένα από τις τρεις μάρκες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20513 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
η αληθεια είναι ότι προσπαθω να αποφυγω οτιδήποτε stihl λογω πολύ κακης εμπειριας με θαμνοκοπτικο της ιδιας εταιριας .(εκαψε πολλαπλασιαστη και εσπασε ο μηχανισμος της κορδονιερας μεσα σε 3 χρονια.ασε που δεν επαιρνε μπρος με τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20517 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
καλησπερα απο οποιαδηποτε εταιρεια και να το παρης ειναι ακριβος ειδια ειναι κινεζικης κατασκευης εχω την εντιπωση οτι τα φτιαχνη μια κινεζικη εταιρεια για ολες τις εταιρεις 8α πιγενα περισοτερο στην kfraft λογω ανταλαχτικον και καλου δικτιου παντα απο αντιπροσοπο να το παρης εγω εχω 1 nova αλα κλαδευω 13 δεντρα αλα για τοσα δεντρα 8α σε ταλεπορισουν ολα ακομα και το sthil ασε που ειναι ακριβο μονο κλαδευτικα HUSQVARNA το εχει ενας φιλος στο συνεργιο της δεη που κοβουν δεντρα 5 χρονια και κοβη τα παντα ειναι πολυ ευχαριστιμενος καλητερα να το παρης αργοτερα το κλαδευτικο παρα να παρης τωρα ενα φτινοτερο φραντσεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20518 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
ευχαριστω για την απαντηση όμως εμαθα (δεν το εχω διασταυρωσει) ότι η huqsvarna φευγει από την ελλαδα! μαζι μαλλον και η mc culoch ως θυγατρικη.

τα δεντρα που θελω να κλαδεψω είναι μεν αρκετα όμως θα τα τελειωσω μεσα σε 20 μερες.οποτε δε θα ζοριστεί το μηχανημα υπερβολικα. τωρα αν όλα τα φτιαχνει ένα κινεζικο εργοστασιο, δε βλεπω το λογο να πληρωσω κατι στο διπλασιο -ασε που δεν υπαρχει και η δυνατοτητα-για να αγορασω ονομα (που και παλι παιζεται η αξιοπιστια).πιο μεγαλη αξια εχει για εμενα η αντοχή του μοτερ και η διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα.απο εκει και περα ας είναι και κινεζικο 100%

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20520 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
καλησπερα τα husqvarna δεν φτιαχνονται στην κινα στην ελβετια για αυτο εχουν μεγαλο κοστος αλα τα αλλα kraft gardena nova και ενα σορω αλα ειναι κινεζικα και τα φτιαχνη μια εταιρεια και γιαυτο ειναι ακριβος ιδεια οτι και να παρης να το παρης απο μαγαζι εγω ειχα παρη ενα nova kai το σωλινακι του λαδιου εχανε με αποτελεζμα να μην λιπενη την αλυσιδα και μετα απο 1 μηνα μου εφιγε το ελαζματακι απο το μπουζι το ειχα παρη απο μαγαζι και ετσι αλαχτικαν στην εγκιηση αν παρης κινεζικο ακολουθα αυτο που εκανα και εγω και μου το προτιναν 1 μετα απο καθε 30 λεπτο 10 λεπτα σταματημα τα μεταλατους στον κινιτιρα ειναι λιγοτερο αν8εκτικα στην ζεστη 2 μετα απο καθε χριση κα8αριζμα καλο αλυσιδες και το συστημα μεταδωσης και το ποιο ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ οταν το παρης το 1 ρεζερβουαρ βενζινης που 8α γεμισης 8α κανης στρωσιμο 8α αρχισης με 10 λεπτα ρελαντι μετα την αλη μερα 10 λεπτα με χαλαρω γκαζι μετα 10 λεπτακια ποιο δυνατο ta husqvarna και τα mcculloch και τα master εχουν ελληνα μεγαλο εισαγωγεα αντριπροσοπω δεν ιφιστατε σαν εταιρεια εδω οτι φερνη απο ανταλαχτικα και μοντελα ο μεγαλο αντιπροσοπος γιαυτο πολα μοντερα δεν ερχονατι εδω εχω ει8ελα ενα μινι φραζακι και το εφερα απο ιταλια που εκει εχει κεντικη εταιρεια και οχι αντιπροσοπο φραντσεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20521 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
απο αξιωπιστια δεν ξερω σε αλλα εχω εχω το nova pn2500 το εχω χρισιμοποιηση καμια 15 ωρες και σε μεγαλιτερα κοματια δεντρου 40 εκατοστα με τερμαγκαζια δεν ειχα προβλημα ειναι εχει πολυ καλη ροπη αρκετα σινεχωμενη δουλεια και στα προβληματακια που ειχα με το σωλινακι το ανταλαχτικο ειρ8ε σε 1 μερα καλη επιλογη οταν παρετε το κλαδευτικο ενημερωστεμε ποιο πειρατε και αν μινατε ευχαριστιμενος απο την λειτουργεια του

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20524 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
το nova το βρισκω με 90 ευρω.το kraft με 130. υπαρχει λετε καποια διαφορα στην ποιοτητα γιατι από προδιαγραφες είναι ιδια . επισης ηθελα να ρωτησω αν η μιση ωρα διαλειμα που σας προτειναν συμπιπτει με το χρονικο διαστημα που προτεινει το manual του μηχανήματος?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20528 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα κλαδευτικο αλυσοπριονο
Έχω κακή εμπειρία με Kraft (μπορεί να έτυχε), αλλά από τότε τα αποφεύγω σαν ο διάολος το λιβάνι.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Φραντσέσκο. Καλύτερα να πάρει κάτι ακριβότερο και αξιόπιστο, παρά κάτι που ΜΟΙΑΖΕΙ φτηνό, αλλά θα χαλάσει γρήγορα, θα σου δημιουργήσει προβλήματα και στην τελική θα σου χαλάσει τη χαρά του χόμπι. (Έχω βιώσει και τα 3 στάδια :woohoo: )

Αν τώρα δεν έχεις, τότε διάλεξε χρώμα :ohmy: .
Όλα στην Κίνα φτιάχνονται. Αν όχι από το ίδιο, από παρόμοια εργοστάσια.

Μπορεί να είσαι τυχερός και να σου βγει αξιόπιστο.

Υ.Γ.
Πάντα είναι καλό να τηρούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή για τις παύσεις.
Με τη θερμότητα που αναπτύσσεται διαστέλλονται τα μέταλλα και υπάρχει μεγάλη καταπόνηση και μείωση του χρόνου ζωής. Ακόμη και θέμα ατυχήματος λόγω αστοχίας υλικού.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα