× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20991 από khpouros7
Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό δημιουργήθηκε από khpouros7
Γεια σας :cheer: ,
καταρχήν η έκταση που θέλω να δουλέψω είναι ένα χωράφι 300 μετρά με εσπεριδοειδή όπου έχει και ανοικτό χώρο οπού βάζω ντομάτες αγγουριά κτλπ. Το συγκεκριμένο άρχισα να το ξεχορταριάζω παραδοσιακά ώστε να καθαρίσει και να μπει η φρέζα ώστε να φυτέψω

Μετά από κόπο βλέπω δεν πάει, λέω φέτος να μην πάρω άνθρωπο να τα κάνει οπότε περνώ την απόφαση να πάρω ένα οικονομικό χλοοκοπτικό περίπου στα 170 ευρώ.

από έρευνα αγοράς αν και έχω παροχή ρεύματος αποκλείω τα ηλεκτρικά γιατί θα χρειαστώ 30 μετρά καλή μπαλαντέζα (30-40 ευρώ) + δεν έχουν καλή απόδοση.
Πήγα σε 2 καταστήματα και είδα από κοντά κάποια STIHL, HYUNDAI, MATRIX και KRAFT.
Τα matrix και kraft τα απεκλησα όπως είναι για ευνόητους λόγους. Έχω δει και κάτι makita στο internet άλλα δεν τα βρήκα πουθενά σε έκθεση

Τελικά έχω καταλήξει στα:

1) Stihl FS38 με 159 ευρώ κλασική εταιρία, κορυφή στο είδος άλλα στα χαρτιά δεν μοιάζει τόσο δυνατό, από video βλέπω κάνει την δουλειά του.
www.stihl.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF.../2639-210/FS-38.aspx

2) Hyundai HYBC 5200 ,διπλάσια δύναμη από το stihl, παίρνει και δίσκο και μεσινεζα. Είδα εδώ στο φόρουμ κάλα λόγια και γιαυτό και για το 4300
www.skroutz.gr/s/444113/Hyundai-HYBC-5200.html

Η ερώτηση τώρα: Το HYUNDAI αξίζει; σαν εταιρία λέει τίποτα; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα χρήματα.

Να σημειώσω ότι έκτος από το χωράφι που αναφέρω και θα είναι και η βασική χρήση του, θα μπει σε κήπο με λουλούδια 100 - 150 μέτρα + την μάντρα του σπιτιού. Επίσης θα πάει και στο μεγάλο χωράφι 3+ στρέμματα για να γίνουν οι οι κορμοί των ελιών και οι εσωτερικές μάντρες. οπού δεν μπαίνει το τρακτέρ.

Να σημειώσω ότι τα χωράφια είναι στους Αγίους Αποστόλους Αττικής και υπολογίζω να κάνω απόσβεση από τα μεροκάματα που θα γλιτώσω σε 1-2 χρόνια Φυσικά το μηχάνημα το θέλω για αρκετό καιρό

Ευχαριστώ και θα εκτιμούσα κάθε γρήγορη απάντηση καθώς θέλω να το παρω και αύριο αν καταλήξω γιατί έρχονται βροχές από την άλλη εβδομάδα και θέλω να τελειώσω.
Μιχάλης :)

ΥΓ: γ@μ@το site :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20993 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
Γεια σου Μιχάλη,

Από τα δύο χορτοκοπτικά που αναφέρεις, θα επέλεγα το δεύτερο (Hyundai HYBC 5200) γιατί είναι πλάτης και θα είναι πιο ξεκούραστο στη χρήση του.

Λέγοντας "πλάτης" εννοώ ότι υπάρχει ένα γιλέκο που φορά ο χειριστής, πάνω στο οποίο προσαρμόζεται το χορτοκοπτικό. Με αυτό τον τρόπο, χρησιμοποιείς τα χέρια σου μόνο για να ελέγχεις το χορτοκοπτικό και όχι για να το κρατάς. Με άλλα λόγια δεν κουράζεσαι πολύ.
Ίσως έχετε δει εργάτες δήμων να χρησιμοποιούν χορτοκοπτικά πλάτης.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": khpouros7

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20998 από khpouros7
Απαντήθηκε από khpouros7 στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
Καλημέρα Ηλία,

Ναι τους έχω δει, φαίνεται αρκετά βολικό.
Εγώ την Hyundai την είχα φοβηθεί σαν αξιοπιστία ως προς τα μηχανήματα που βγάζει, Στα χαρακτηριστικά του και στον παρεχόμενο εξοπλισμό είναι φυσικά κλάσεις ανώτερο.

Θα πάω σε λίγες ώρες να μου το κάνουν επιδείξει. Και λογικά θα το πάρω και φεύγω αμέσως για το χωράφι

Ευχαριστώ φίλε μου το βράδυ που γυρίζω Αθήνα θα γράψω εντυπώσεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21000 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
εγω το εχω ειναι αρκετα καλο σαν μηχανιμα εγω κοβω 1 στεματακι χορτα βλάβες μονο στο κορδονακι της χειρομιζας ολο το κοματι αλαγη 20 ευρω βεβεα δεν του κανω τοσο σκλιρη χριση γεινικα πιστευω οτι για μια 8 ετια 8α σου διαρκεση φραντσεσκος φιορεντζα βλεπω ομως οτι ειναι το καινουργιο μοντελο εγω εχω το ποιο παλιο αυτο ειναι κινεζιαρικο σαν ολα εμενα ελεγε κορεα απανω τωρα μαλον προς κινα τα φτιαχνουν
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ilias. Αιτία: βλαδες -> βλάβες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, khpouros7

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21001 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
Αγαπητέ Φραντσέσκο,

Διόρθωσα στη δημοσίευσή σου το "βλαδες" σε "βλάβες".
Εκτιμώ πάρα πολύ την προσπάθειά σου να γράψεις Ελληνικά, για αυτό δε διόρθωσα τίποτα άλλο.
You have your own unique style!!
Keep trying, keep getting better!

Με εκτίμηση,
Ηλίας

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21004 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
παντα ευγενης Ηλια μου ευχαριστω για την κατανοηση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21006 από khpouros7
Απαντήθηκε από khpouros7 στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό

francopsa έγραψε: εγω το εχω ειναι αρκετα καλο σαν μηχανιμα εγω κοβω 1 στεματακι χορτα βλάβες μονο στο κορδονακι της χειρομιζας ολο το κοματι αλαγη 20 ευρω βεβεα δεν του κανω τοσο σκλιρη χριση γεινικα πιστευω οτι για μια 8 ετια 8α σου διαρκεση φραντσεσκος φιορεντζα βλεπω ομως οτι ειναι το καινουργιο μοντελο εγω εχω το ποιο παλιο αυτο ειναι κινεζιαρικο σαν ολα εμενα ελεγε κορεα απανω τωρα μαλον προς κινα τα φτιαχνουν


Τελικά πήρα το Hyundai 5200, 185 ευρώ, πήρα λάδι 1:50 stihl και αμόλυβδη 100 οκτανίων.
Ο Διαμαντής στον παράδρομο της εθνικής που το πήρα ηταν επεξηματικότατος και ετσι δεν αντιμετόπησα κανενα θέμα στην συνομολόγηση. 3 δοκιμές μέχρι να σκάσει και μετά μπροστά με την πρώτη. όταν πήγα να το ξαναβάλω μπροστά κατάφερα και το μπούκωσα, πήρα τήλ στο μαγαζί και μου έδωσε οδηγίες να καθαρίσω το μπουζί. Τελικά το διόρθωσα και παίρνει μποστά άνετα. Έκοψα το μικρό χωράφι 300 μέτρα σε μια ώρα και κάτι λεπτά και έκανα και 10 μέτρα μάντρα. μου έκαψε περίπου 1,5 λίτρο βενζίνη. Το δούλευα στο μισώ τις δύναμης του και δεν κώλωσε πουθενά, τα πάντα έκοψα επίσης η ζώνη με βόλεψε πολύ, χωρίς αυτήν δεν ξέρω πως θα την έβγαζα Γενικά υπερευχαριστημένος, σειρά περνούν τα μεγάλα παρτέρια και να τελειώσω την μάντρα αφού βάλω την φρέζα το ΣΚ.

Και στα κουτιά και στα manual γράφει Κορέα σε αρκετά σημεία πάντως.

Ευχαριστώ φιλοι μου :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21009 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
Καλορίζικο και ευκοδούλευτο Μιχάλη!
Κάνει πολύ φασαρία;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21011 από khpouros7
Απαντήθηκε από khpouros7 στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
Κάπου στα 110db αν θυμάμαι καλά λένε τα χαρακτηριστικά του. Εγώ που το δουλεψα χωρίς ακουστικά ενα βουλομα το είχαν τα αυτια μου. Πάντως η γειτονια ειρθε να δει τι γίνεται :p

Όταν θα την ξαναδούλεψω θα ανεβασω μερικά βίντεο και φωτογραφίες και για άλλους που θα ενδιαφέρονται στο μέλλον για αγορα γιατί εγω πέρα απο τον Φραντζέσκο δεν βρήκα σχεδόν τίποτα :)
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by khpouros7.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #22525 από akisgreat
Απαντήθηκε από akisgreat στο θέμα Νεο οικονομικό χορτοκοπτικό
αν ψάχετε οικονομικό χορτοκοπτικό με εγγύηση και απο αξιόπιστο κατασκευαστή, η HYUNDAI έβγαλε νέο μοντέλο πολυ περιποιημένο.
HYUNDAI HYBC 5200 PRO Χορτοκοπτικο Βενζίνης 52cc
δείτε το καινούριο με το αντικραδασμικό στέλεχος[img]http://http://www.iosifidis-tools.gr/product_info.php/products_id/10316/osCsid/1daa5e95904653e19017e62a56b74c78
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα