× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

πατατα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3987 από kerkyreos
πατατα δημιουργήθηκε από kerkyreos
θελω να μαθω περισοτερα για την καληεργια πατατας, ωπος,
ποσο σπορο θα χρηαστω για καθε στρεμα? πια ειναι η καταληλη πατατα για τετοια εποχη? και ποια πατατα δεν χρειαζετε πολυ ποτισμα?
αν καποιος μπωρει να μου δωσει καοια ιδεα ??,
ευχαρηστω
Γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4255 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα πατατα
Γεια σου φιλε απο την Κερκυρα.
Εγω ζω στο νησι και οπως και εσυ λεω να βαλω πατατες για πρωτη φορα και μαζευω πληροφοριες απο παντου.
Οι αγροτες της περιοχης εχω διαπιστωσει οτι εχουν αρκετες αποκλισεις στις αποψεις τους.
Γενικα ομως εχω καταληξει στα εξης.
1.Αυτην την εποχη οι πατατες που θα φυτευτουν δεν χρειαζονται ποτισμα.Αυτο χρειαζεται αν φυτεψουμε το καλοκαιρι.
2.Ευκολα βρηκα πατατες για σπορα απο τα φυτωρια και γενικα τα μαγαζια που πουλουν αγροτικα.Αυτη την εποχη βρισκεις παντου.
3.Πρεπει να εχει βγαλει βλαστα (ματια) απο μονη της πρωτου την φυτεψουμε.Αυτο γινεται αν την βαλεις καπου αρκετα ζεστα (μην το παρακανουμε) και σκοτεινα.Αν δεν εχεις τετοιο μερος,σκεπασε την με ενα σεντονι ας πουμε.
4.Δεν ειμαι σιγουρος ποσο στο στρεμμα,αλλα εχω υπολογισει στην χειροτερη,δυο κιλα στο φυτο.Αρα αν εσυ χρειαζεσαι 200 κιλα το χρονο ας πουμε,πρεπει να φυτεψεις 100 φυτα.Για αυτην την ποσοτητα χρειζεσαι περιπου 10 κιλα πατατα σπορας.Αν υπολογισεις 30-40 εκατοστα το ενα απο το αλλο,μπορεις να ξερεις τι χωρο θα χρειαστεις.
5.Επειδη η ριζα του φυτου ειναι η γνωστη μας πατατα,αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να μπορει ( η ριζα) να απλωθει και να μεγαλωσει ανετα.
Επομενως οσο πιο καλοδουλεμενο και αφρατο ειναι το χωμα που την φυτευουμε,τοσο πιο πολυ και μεγαλλιτερη πατατα θα κανουμε.
6.Και τελος αφου φυτρωσει και μεγαλωσει το φυτο θα πρεπει να το παρακολουθουμε να ειναι υγειες και να το φροντισουμε με ραντισματα για προστασια.Αυτα δεν τα ξερω καλα ακομα αλλα υπαρχουν στο internet πληροφοριες για αυτα τα προβληματα οταν ερθει η ωρα ( www.plantprotection.hu/modulok/gorog/ ).
Καλη επιτυχια
Αγαπη και φροντιδα χρειαζονται και τα φυτα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by spirosk. Αιτία: ορθ.λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4329 από kerkyreos
Απαντήθηκε από kerkyreos στο θέμα πατατα
φιλε μου γειασου
τελικα ρωτισα και εμαθα, η πατατα που δεν θελει πολυ ποτισμα ειναι η ζαρλα και απο ποσοτιτα μου ηπαν οτι περιπου στα 25-35 κιλα στο στρεμα, αναλογα ποσο πικνα θα φυτευτουν, τωρα φυσικα αν πεσουμε σε στεγνω καλοκαιρι συγουρα θελη ποτισμα, απο ραντισμα φυσικα θελη για περονοσπορο, ελπιζω το πιραμα να πετιχη

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4335 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα πατατα
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα