× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #239 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Μπράβο Γιάννη,
Σε βρίσκω πολύ οργανωμένο.

Εγώ από τότε που ξεκίνησα να καλλιεργώ, κάνω τα ακόλουθα:
α) έβγαζα και βγάζω φωτογραφίες στα πάντα ώστε να παρακολουθώ την εξέλιξη ανάλογα με την εποχή. Με βοήθησε πολύ στα πρώτα βήματα και ακόμη με βοηθά.

β) κρατώ ημερολόγιο (σε excel), όπου γράφω ότι αφορά τον κήπο. Ανάμεσα σε αυτά, παρατηρήσεις, πότε σπέρνω, τι ποικιλίες σπέρνω, πότε ψεκάζω ή ρίχνω θειάφι

γ) όπως κι εσύ φτιάχνω πλάνα για το που έχω φυτέψει, τι και πότε. Τα πλάνα αυτά βοηθάνε πολύ. Στην αρχή είναι εύκολο να κάνεις το λάθος να πιστέψεις ότι θα θυμάσαι τα πάντα. Το πλάνο (σε συνδυασμό με ένα σκαρίφημα των χώρων), βοηθούν πολύ για να μη χάνομαι.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #240 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
τρομερή οργάνωση!!! Αν συνεχίσεις να βάζεις τόσα λαχανικά σίγουρα σου χρειάζεται. Να προσθέσεις ακόμα μια στήλη :αποστολή λαχανικών σε μέλη του kalliergo...εγώ θέλω ντομάτες τσου!σαν ντομάτες που αρνούνται:whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #242 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
ΑΧΑΧΑ Γιωτα μου δεν χρειαζετε να το αναφερω ειναι αυτονοητο λεω να το οργανωσο αποστολες σε αθηνα πακετα με κηπευτικα λερικο παξιμαδι λερικο τυρι και τον περιφημο λερικο παστο κολιο

ηλια μου νομιζω ετσι μπορεις να κρατισεις στοιχεια για πολλα πραγματα και να συγκρινεισ και αποδοση των φυτων και αποδοση του χωρου και μπορεις να σκεφτεις αναλογα την αποδοση του συγκεκριμενου φυτου απο τι μπορει να εχει ελιψη το χωμα εκει
Last edit: 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by yannisleros.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #245 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Γιώτα συμφωνώ....:woohoo:
Γιάννη....σημείωνε ονόματα....κάνε και μία λίστα για το ντιλίβερι....:laugh:

πολύ καλή ιδέα αυτή να τα έχουμε όλα γραμμένα και οργανωμένα...μπράβο Γιάννη και Ηλία...εγώ μόνο την ημ/νία που έσπειρα έγραψα πίσω από τα καρτελάκια που έβαλα στα κύπελλα, μπροστά τι έσπειρα και πίσω το πότε ....:blush: χρειάζεται περισσότερη οργάνωση και παρακολούθηση...βέβαια αυτήν την στιγμή είναι όλα στο θερμοκήπιο αλλά άμα αρχίσουν να μπαίνουν στο χώμα.....:S :silly: είναι χρήσιμο να ξέρεις τι πρόδο έχουν, ποιά ποικιλία σου πάει(στον κήπο σου, στο κλίμα σου κ.τ.λ.)
και εγώ Ηλία βγάζω φωτό συνεχώς από τα καμάρια μου....αλλά εσύ εννοείς από τα διάφορα στάδια;;;
πάντω είναι γεγονός ότι ξεχνάς...έσπειρα σε διάφορες γλάστρες αρωματικά φυτά και δεν σημείωσα τι έβαλα που και τελικά περιμένω να βγούν για να βγάλω πόρισμα τι είναι το κάθε ένα:blush: :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #267 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
ΠΑΤΖΑΡΙΑ 7-4-2011 5η σοδεια


Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #268 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
άντε πάλι η ανθοκομική έκθεση Λέρου...τι όμορφα πατζάρια!!!Καλοφάγωτα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #357 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
16-4-2011 7η σοδεια ...μεσολαβησε και μια που δεν εβγαλα φωτο..



Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #358 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
για άλλη μια φορά νικητής είναι :ο Γιάννης από Λέρο! Αυτά τα πατζάρια είναι πειρασμός. Να υποθέσω ότι το πακέτο με τα τσιγάρα δεν παίζει κάποιον καλλιεργητικό ρόλο...Λοιπόν, να κάνεις κόκκινα αυγά με τα πατζάρια σου. Τα κόβεις, τα βράζεις και στο ζωμό βράζεις τα αυγά. Αν ξέρεις κανένα άλλο τρόπο, πες μας. Αχ...εμείς αγοράζουμε πατζάρια για να βάψουμε λίγα αυγά...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #361 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Υποθέτω ότι το πακέτο μπήκε στη φωτογραφία για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης για το μέγεθος των πατζαριών.
Που να βγουν και τα υπόλοιπα λαχανικά.
Τους επόμενους μήνες θα έχουμε γευστικό βομβαρδισμό από το Γιάννη.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #371 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
ακριβως φιλε ηλια και γιατι λεγαμε οτι τα πατζαρια σε πρασια δεν γινονται μεγαλα ...τα εχω βεβαια αραιωση λιγο αλλα παραμενουν σε πρασια και πυκνα και εχω κοψει 7 φορες απο 10 εως 15 κομματια τη φορα νομιζω ειναι πολυ καλη αποδοση αν σκεφτει κανεις οτι δεν εχω βαλει στο σημειο ουτε κοπρια και εχει ακομα παρα πολλα μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα