× Εικόνες από κήπους που βρίσκονται εντός πόλεων, αλλά και από την παραγωγή τους. Μπορεί να είναι μερικές γλάστρες σε ένα μπαλκόνι, η οργανωμένοι κήποι σε ελεύθερους χώρους.

αναρριχώμενα φυτά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14588 από georz
αναρριχώμενα φυτά δημιουργήθηκε από georz
Γεια σε όλους

Ενδιαφέρομαι στην ταράτσα μου να σηκώσω, μπροστά από τον τοίχο της διπλανής πολυκατοικίας φράχτη με αναρριχώμενα φυτά ώστε σε αυτό το κομμάτι της ταράτσας να καθόμαστε τα καλοκαίρια. Φυσικά από τη δική μου πλευρά θα τοποθετήσω στηρίγματα ώστε τα φυτά να έχουν την ανάλογη ανάπτυξη.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια φυτά να βάλω. Το κριτήριο είναι ανθοφορία το καλοκαίρι, και όσο γίνεται να φαίνεται ποιο καλαίσθητος.

Λέω στα δύο άκρα του τοίχου να βάλω βουκαμβίλιες που είδη έχω ώστε οι άκρες να τονίζονται από το κόκκινο χρώμα τους . Στη μέση σκέφτομαι να βάλω ένα–δύο ρυγχοσπέρματα ή ένα–δύο γιασεμιά ή ένα ρυγχόσπερμα με ένα γιασεμί . Απ’ όσο ξέρω το ρυγχόσπερμα κάνει ποιο όμορφή περικοκλάδα από το γιασεμί αλλά έχει ελάχιστα λουλούδια το καλοκαίρι. Το γιασεμί από την άλλη έχει πιο άναρχη ανάπτυξη, περισσότερα λουλούδια το καλοκαίρι και μυρίζει ποιο έντονα (Μήπως αυτό θα είναι πρόβλημα γιατί θα καθόμαστε ακριβώς δίπλα; ).
Τι λέτε; ένα ή δύο και ποια;

Επίσης oποια άλλη ιδέα είναι πάντα ευπρόσδεκτή.

Το πλάτος του τοίχου είναι 7 μέτρα, και το ύψος του φράχτη θα είναι 2,5 μέτρα. Τα φυτά θα τοποθετηθούν σε μεγάλες γλάστρες (70-80 lt) πού είδη υπάρχουν από παλιά, και αυτή τη στιγμή δεν φιλοξενούν παρά μόνο χώμα.

Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by georz.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14593 από georz
Απαντήθηκε από georz στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι βάζουν ρυγχόσπερμα, αλλά είναι όμορφο. Εχει ανθοφορία το καλοκαίρι;
Το χιώτικο γιασεμί μου αρέσει κι εμένα, οπότε είναι μία καλή επιλογή.
Και οι πασιφλώρες είναι όμορφα φυτά, δεν τις είχα στο μυαλό μου, δεν ξέρω όμως πόσο γρήγορα αναπτύσσονται.
Η μπιγκόνια ήταν μία από τις πρώτες μου σκέψεις όμως έλκουν πολύ τα έντομα όπως σφήκες, μέλισσες, μυρμήγκια κτλ.
Όσο για το σολάνο και τη γλυτσίνια, θα προτιμούσα ένα χρώμα λουλουδιών ποιο χαρούμενο από το έντονο μωβ (γούστα είναι αυτά! :lol: ).

Επίσης για την απόσταση των 7 μέτρων είναι αρκετά 3 ή 4 φυτά (βάζω στο μέτρημα και τις δύο βουκαμβίλιες που έχω );

Όσο το σκέφτομαι νομίζω ότι ανάμεσα στις δύο βουκαμβίλιες δύο ίδια φυτά θα έδιναν καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Ίσως να έβαζα δύο διαφορετικά είδη από πασιφλώρες ώστε να μπλεχτούν μεταξύ τους και να εμφανίζονται στο φράχτη σκόρπια λουλούδια παρόμοιων ειδών. Δεν γνωρίζω αν θα δημιουργήσουν αρκετό φύλλωμα για να καλύψουν τον τοίχο από πίσω. Τι λέτε;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by georz.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14602 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Μια πρόταση επίσης είναι η αμπέλοψη, φυλλοβόλο αναρριχώμενο χωρίς ανθη βέβαια, αλλά εχει γρήγοη ανάπτυξη και ομορφα χρώματα κατά το φθινόπωρο.

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14620 από georz
Απαντήθηκε από georz στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Σταύρο αλλά θα προτιμούσα ένα φυτό με λουλούδια το καλοκαίρι. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14621 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Βρε παιδιά, αισθάνομαι προσωπικό χρέος να υπερασπιστώ το ρυγχόσπερμα...
Προσωπικά δεν μ'ενοχλεί που το συναντάς παντού...Μάλλον θα υπάρχει κάποιος καλός λόγος που το προτιμούν τόσοι...

Τέλος πάντων, η δική μου εμπειρία μ' αυτό θα πρέπει να μιλήσει για ένα εξαιρετικά ανθεκτικό φυτό, με τάχιστη ανάπτυξη εάν ικανοποιηθούν οι αυξημένες απαιτήσεις του σε νερό, με τρίμηνη -ή και τετράμηνη, με εξαιρετική φροντίδα- ανθοφορία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, και φυσικά για διατήρηση του φυλλώματός του κατά τον χειμώνα.

Προσωπικά τη μυρωδιά του τη βρίσκω από τις πιο γλυκιές και ταξιδιάρικες, και τα άνθη του από τα πιο κομψά κι εκλεπτυσμένα. Περί ορέξεως όμως ...κολοκυθόπιτα. :)

Σε όποιον το επιλέξει, πάντως, και τυχγάνει να έχει περιορισμένο χώρο, θα πρέπει να προσέξει τον περιορισμό του φυτού με σωστά κλαδέματα, γιατί αν το ρυγχόσπερμα το πάρει απόφαση (που συνήθως το παίρνει..), δε μασάει μία στην ..επεκτατική του πολιτική.

Κατά τα άλλα, μπορώ να το φανταστώ πολύ όμορφα ανάμεσα σε δύο μπουκαμβίλιες, και ακόμα πιο όμορφα αν όλα αυτά έχουν από πάνω τους μια πέργκολα με την αμπέλοψη του Σταύρου, ένα τραπεζάκι με δυο-τρεις καρέκλες, μεζέ, ούζο, και αγαπησιάρηδες ανθρώπους από κάτω.

Υ.Γ. Για απόσταση 7 μέτρων, 3-4 φυτά είναι αρκετά, και φυσικά τα φαντάζομαι στις δόξες τους και στην πλήρη τους ανάπτυξη, η οποία όμως μπορεί να πάρει κάποια χρόνια για να φτάσει στο ..επιθυμητό φουντωτό σημείο. Georz, yποθέτω ότι θα ξεκινήσεις από τα κλασικά μικρά φυτά, ύψους 60-80cm;
Για πιο ...βιαστικούς, θα πρότεινα 5 φυτά (δύσκολα 6), και θα ευχόμουν και καλή δύναμη στα κλαδέματα που θα χρειάζονταν αργότερα για τον περιορισμό τους. :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14639 από georz
Απαντήθηκε από georz στο θέμα αναρριχώμενα φυτά

Roula έγραψε: Βρε παιδιά, αισθάνομαι προσωπικό χρέος να υπερασπιστώ το ρυγχόσπερμα...
Προσωπικά δεν μ'ενοχλεί που το συναντάς παντού...Μάλλον θα υπάρχει κάποιος καλός λόγος που το προτιμούν τόσοι...

Τέλος πάντων, η δική μου εμπειρία μ' αυτό θα πρέπει να μιλήσει για ένα εξαιρετικά ανθεκτικό φυτό, με τάχιστη ανάπτυξη εάν ικανοποιηθούν οι αυξημένες απαιτήσεις του σε νερό, με τρίμηνη -ή και τετράμηνη, με εξαιρετική φροντίδα- ανθοφορία κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, και φυσικά για διατήρηση του φυλλώματός του κατά τον χειμώνα.

Προσωπικά τη μυρωδιά του τη βρίσκω από τις πιο γλυκιές και ταξιδιάρικες, και τα άνθη του από τα πιο κομψά κι εκλεπτυσμένα. Περί ορέξεως όμως ...κολοκυθόπιτα. :)

Σε όποιον το επιλέξει, πάντως, και τυχγάνει να έχει περιορισμένο χώρο, θα πρέπει να προσέξει τον περιορισμό του φυτού με σωστά κλαδέματα, γιατί αν το ρυγχόσπερμα το πάρει απόφαση (που συνήθως το παίρνει..), δε μασάει μία στην ..επεκτατική του πολιτική.

Κατά τα άλλα, μπορώ να το φανταστώ πολύ όμορφα ανάμεσα σε δύο μπουκαμβίλιες, και ακόμα πιο όμορφα αν όλα αυτά έχουν από πάνω τους μια πέργκολα με την αμπέλοψη του Σταύρου, ένα τραπεζάκι με δυο-τρεις καρέκλες, μεζέ, ούζο, και αγαπησιάρηδες ανθρώπους από κάτω.

Υ.Γ. Για απόσταση 7 μέτρων, 3-4 φυτά είναι αρκετά, και φυσικά τα φαντάζομαι στις δόξες τους και στην πλήρη τους ανάπτυξη, η οποία όμως μπορεί να πάρει κάποια χρόνια για να φτάσει στο ..επιθυμητό φουντωτό σημείο. Georz, yποθέτω ότι θα ξεκινήσεις από τα κλασικά μικρά φυτά, ύψους 60-80cm;
Για πιο ...βιαστικούς, θα πρότεινα 5 φυτά (δύσκολα 6), και θα ευχόμουν και καλή δύναμη στα κλαδέματα που θα χρειάζονταν αργότερα για τον περιορισμό τους. :whistle:



Σε ευχαριστώ Ρούλα. Στο σημέιο αυτό θα βάλω τελικά δύο ρυγχοσπέρματα, και σε ένα διπλανό σημείο (πάνω σε ένα μικρό τοίχο) μία πασιφλώρα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14641 από georz
Απαντήθηκε από georz στο θέμα αναρριχώμενα φυτά

fireseaker έγραψε: Ας το γράψω εδώ να μην ανοίγω άλλο θέμα. Σκέφτομαι να φυτέψω καμιά 30αριά φυτά γύρω γύρω από το γκαζόν που έχω. Δε θέλω να ειναι όλα ίδια ή να είναι όλα λιγούστρα που βάζουν συνήθως... Οπότε θέλω θάμνους που να μπορώ αν τους κρατήσω σε χαμηλό ύψος (μέτρο περίπου) ας βγάζουν άνθη αρωματικά ή μη και το κυριότερο να μην τα ενοχλεί το νερό από το γκαζόν. ΤΟ ποτισμα στο γκαζόν ειναι καθημερινό οπότε δεν ξέρω αν θα τους δημιουργήσει προβλήματα με μύκητες ή κάτι παρόμοιο.

Καμία πρόταση;


Τι θα έλεγες για Αγγελικές ή φωτίνιες;
www.kipologio.gr/2011/04/pittosporum-tob...ggeliki-fraxths.html

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20733 από bestoftherest7
Απαντήθηκε από bestoftherest7 στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Να ρωτήσω κάτι άλλο. με τι ψεκάζουμε τους φράχτες ( αγγελική, πυξάρι) για να μην κιτρινιζουν; ο χαλκος κανει δουλεια;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20741 από ΡΟΜΙΟΣ
Απαντήθηκε από ΡΟΜΙΟΣ στο θέμα αναρριχώμενα φυτά
Εγώ θα πρότεινα και κάποια πολύγαλα ανάμεσα ή σε κάποιες γωνιές. Με καλό κλάδεμα παίρνουν το σχ΄ήμα που θέλουμε και έχουν ωράια λουλουδάκια. Επίσης δεν χάνουν τα φύλλα το χειμώνα.
2019.kalliergo.gr/media/kunena/emoticons/tongue.png

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.263 δευτερόλεπτα