× Συνταγές από μέλη

Λικερ τεντουρα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3004 από lena2
Λικερ τεντουρα δημιουργήθηκε από lena2
Σε ενα γυαλινο βαζο η μπουκαλι που κλεινει καλα βαζεις .....1 λιτρο οινοπνευμα ποτοποιιας η βοτκα....20 καρφακια γαρυφαλλο....6-7 ξυλα κανελας μετριο μεγεθος......1 μοσχοκαρυδο.....600 γρ. ζαχαρι....την φλουδα απο ενα πορτοκαλι χωρις το ασπρο..και την φλουδα απο ενα μανταρινι. Κλεινεις καλα το βαζο και το βαζεις σε σκιερο μερος για 15 ημερες κουνωντας το καθε μερα για να λιωσει η ζαχαρη. Βραζεις 1.5 ποτηρι ζαχαρη με μισο ποτηρι νερο για 5-7 λεπτα και αφου κρυωσει σουρωνεις το ποτο και το ανακατευεις με το σιροπι .Κλεινεις παλι το βαζο και το αφηνεις μερικες μερες [ 8-10] και εχεις ενα λικερ πολυ χωνευτικο και μυρωδατο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κατερινα γεω, mikros kallierghths, ΜΑΡΙΖΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3047 από kerkyreos
Απαντήθηκε από kerkyreos στο θέμα Λικερ τεντουρα
καλισπερα απο κερκυρα, μηπως μπωρης σε παρακαλω να μου πης απο που να αγορασω το οινοπνευμα ποτοποιηας? ειναι το ιδιο οπος το καθαρο οινοπνευμα που βρησκομε στα φαρμακεια? ωραια ακουγετε η σθνταγη σου, εινε πολυ κοντινη με αυτη του λιμοντσελο που ενδιαφερομε να φτιξω μια μερα,αλλα δεν εχω ακομη δοκιμαση, ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3050 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Λικερ τεντουρα
Εγω χρησιμοποιω βοτκα αλλα νομιζω οτι θα βρεις οινοπνευμα ποτοποιιας σε καβα .Το ασπρο δεν κανει γιατι μοιριζει .Καλη επιτυχια!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3076 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Λικερ τεντουρα
Αφου διαβασα τη συνταγη την ειπα στους γονεις μου και ειπαν οτι θα την δοκιμασουν.Τωρα περιμενουμε να δουμε αν η γευση του θα ειναι καλη.(αποφασισαμε να το αφησουμε λιγο περισσοτερο γιατι η γευση του βελτιωνεται με τον καιρο οπως και σε ολα τα λικερ)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3077 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Λικερ τεντουρα
Καλη επιτυχια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3080 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Λικερ τεντουρα
Ευχαριστω παρα πολυ.Θα σας ενημερωσω για την γευση μολις το δοκιμασουμε σε λιγες μερες.(δεν θα πιω και κανα λιτρο ισα ισα για την γευση θα δω και θα σας πω!!!!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3081 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα Λικερ τεντουρα
ευχαριστούμε πολύ για τη συνταγή....μπήκε στα υπόψιν..και με την πρώτη ευκαιρία θα το φτιάξω....έχω δοκιμάσει αυτό το λικέρ και ξετρελλάθηκα...μου αρέσει πολύ...αυτόν τον καιρό μαζεύω συνταγές για λικέρ.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4395 από ΜΑΡΙΖΑ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΙΖΑ στο θέμα Λικερ τεντουρα
Λατρεύω την τεντούρα, θα το φτιάξω οπωσδήποτε!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 22 Ώρες πριν #4987 από Maritsa
Απαντήθηκε από Maritsa στο θέμα Λικερ τεντουρα
Αγαπημένο ποτο θα το φτιάξω σήμερα κι ολας!!! Ευχαριστουμε πολύ για την συνταγή!!! :kiss:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα