× Βότανα

Συζητήσεις για βότανα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ριγανη

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21477 από takis1976
Ριγανη δημιουργήθηκε από takis1976
Καλημερα σε ολους μετα απο τοσο καιρο πηρα την αποφαση να φυτευσω ενα χωραφι 3,700 στρ. ριγανη τοσα χρονια εσπερνα σιταρι και καλαμποκι ειναι καιρος πλεον να ασχοληθω με πιο δυναμικες καλλιεργειες (για αρχη ριγανη)αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα τον σπορο και τον εσπειρα σε αβραγιες οπως σπερναμε παλια τον καπνο(μαυρα ελασσονας)βασικα η ριγανη θελει μεταφυτευση σε γλαστρακια αλλα επειδη χρειαζεται στο στρεμμα περιπου 5000 χιλιαδες φυτα το κοστολογιο ανεβαινει παρα πολυ γιατι χρειαζομαι περιπου στις 20000 χιλιαδες φυτα ετσι αποφασισα να αφησω την ριγανη να αναπτυχθει στις αβραγιες οπως καναμε με τον καπνο και μετα να βγαλω γυμνοριζα και με φυτευτικη μηχανη καπνου με δισκους να την φυτευσω στο χωραφι,ας μην τα πολυλογω την ριγανη την εσπειρα την προηγουμενη κυριακη ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποσες ημερες φυτρωνει ο σπορος;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21478 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ριγανη
Γεια σου takis1976,
Καταρχάς καλή επιτυχία με τη νέα σου προσπάθεια. Νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο και καλώς το σκέφτηκες.
Τί είναι οι "αβραγιες";

Είχα πάρει σπόρο ρίγανης από παραγωγό σε μια έκθεση.
Δυστυχώς δεν βλάστησε. Μπορεί να είχε πρόβλημα ο σπόρος ή εγώ να μην έκανα κάτι καλά. Απλά καταθέτω την εμπειρία μου.
Στον κήπο μου έχω βάλει 2 φυτά ρίγανης που αγόρασα σε γλαστράκια.
Σήμερα είναι τεράστια και θέλουν ελάχιστη περιποίηση.
Καλώς το σκέφτηκες!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": takis1976

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21481 από dimos1234
Απαντήθηκε από dimos1234 στο θέμα Ριγανη
Γεια σου φιλε ριγανη φυτευει ενας γνωστος μου οπως ειπες με την μηχανη του καπνου με επιτυχια αλλα τα φυτα τα περνει ετοιμα σε κασετες απο φελιζολ αυτα που σπερνουν τα μαρουλια απο την εταιρια που την εμπορευεται η ποικιλια πεζει μεγαλο ρολο για το κοστολογιο ισως εχεις δικιο απο οτι εχω ακουσει παντως του αφησε κερδος και μαλιστα ξεκουραστο εχω φυτευσει και εγω καμια πενηνταρια φυτα ειναι εξερετικα σκληρα φυτα και πιανουν αλανθαστα το ποσα φυτα θα βαλεις στο ειπαν απο την εξαγωγικη η το εμαθες απο αλλο μεσο;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα