ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12278 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!

Lycoperdon perlatum. Στη γλώσσα μας Λυκοπορδή η μαργαριταρένια !!! Στη γλώσσα των ποντίων; Αλεποφουσκίτες!!!

Αυτή είναι η τρίτη φωτογραφία λοιπόν. Σας επικολλώ και τα σχετικά σχόλια. Για να μη σας υποχρεώσει κανένας Κράνιος να μπείτε σε μια χρονοβόρα διαδικασία να μπείτε στην ομάδα του........ χωρίς να θέλετε. ((((όστις θέλει οπίσω μου ελθείν....)))))


Ιδού και τα σχόλια:


Κράνιος
Αλεποφουσκίτες! Τέτοιες πρέπει να δώσω να φάνε οι πολιτικάντηδες. Αλλά με ... αποφεύγουν. Πάνε και τρώνε λυκόπορδα στας Ευρώπας!
310 ημέρες πριν


Κράνιος
Το σχήμα των μανιταριών δε σας θυμίζει ... φράκταλ;
Τα φράκταλ δε σας θυμίζουν ... Κονσταντίν Μπρανκούζι;
Κι όλο αυτό το χάος; Τι σας θυμίζει;
Ποίηση Κράνιου; ... Κάτι τέτοιο; ...
Ε, αν το σκέφτεστε έτσι, έχετε αρκετές πιθανότητες να σας αφηγηθώ μια μέρα τις ... ενδομήτριες αναμνήσεις μου.
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Ε, . ΟΧΙ!!! Δε θα σας γαργαλίσω τις πατούσες να γελάσετε!!!! Αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ σε άνθρωπο!
Θ' αλλάξω θέμα συζήτησης. Αυτό θα κάνω...
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Lycoperdon perlatum. Λυκόπερντον. Χα χα χαχαχαχαχα.... ΠΑρλάτουμ! Από δω και στο εξής, με την πάρλα μου την ανεξέλεκτη θα το λέμε "αλπόπορδον της πάρλας"!
Λυκόπερντον Παρλάτουμ. Να λείπει ε; Μόνο για φωτογραφίες!
Έτσι θα το αποφύγουμε, θα πάμε στο άλλο στο ... πλευρό τους!!!
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Αυτά που έχω στις φωτογραφίες εδώ, ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ. Διαχωρίζω τελείως τη θέση μου από τους ... λαογράφους. Ούτε σταματούν την αιμοραγία.
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Δε γελάς εσύ. Είσαι ευρωπαίος; Καλά.
Μερικοί από σας ίσως έχουν εκνευριστεί ... τα μάλα. Όμως αγόρασα δυο σακιά ... υλικό για μανιτάρια και τα έβαλα στο υπόγειο. Για να δούμε τι θα δούμε. Αφού όλοι σας έχετε βάλει, εγώ να μη βάλω; Αν δεν είναι νόστιμα θα φάω πάλι τράγο. Από ανάγκη!!!
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Επειδή δεν ξέρουμε γιατί οι παππούδες μας συνέδεσαν την αλεπού με το μανιτάρι τούτο, έχω κάθε δικαίωμα σα διανοούμενος (((!!!!!ΟΥΑΟΥ!!!!))))) να διατυπώσω μια καλή θεωρία:

Μια ωραία μέρα ένας πρόγονός μας, γέροντας κατά προτίμηση, περπατούσε στ’ απόσκια του δάσους κι από την ομίχλη και τα πεσμένα φύλλα στο μονοπάτι, δεν είδε, πιάστηκε το πόδι του σε μια πουρναρόριζα κι έφαγε φούσκο κανονικό. Πού νομίζετε ότι έσκασε η μούρη του; Σε μια ντουζίνα μανιτάρια! ΠΟΥΦ ... σκάσανε δυνατά και τα αιθέρια π...έλαια διαχύθηκαν γύρω του. Τον έπιασε κι ένα φτάρνισμα επίμονο και ... είδε μια αλεπού να περνάει . Αυτή είναι η θεωρία μου. Τι άλλο να πω!
Κάτι άλλα μανιτάρια που τα λένε πλευρώτους; Ε, είχαν πολλοί σπάσει το πλευρό τους πέφτοντας. Τι άλλο να πω!
Διότι στα μονοπάτια αυτά ενεδρεύουν
αόρατες τρικλοποδιές από τα δέντρα.
330 ημέρες πριν



Κράνιος
Οι Ευρωπαίοι προτιμούν του λύκου την ... αυτή! Εμείς δεν έχουμε λύκους ... οπότε, της αλεπούς καλά είναι!
Είναι φανερό ότι μεθυσμένος παπάς τους βάφτισε! Αφού το μανιτάρι αυτό φύεται και όπου δεν υπάρχει λύκος, υπερτερεί η άποψη του Θεόφραστου και του Κράνιου, εκείνη με την αλεπού!
Μην ξεχνάμε αγαπητοί μου ότι "αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις".
Εξ' άλλου, το όνομα "λυκόπερδον" είναι καταφανώς ξινό! Αυτό ίσως να τους προέκυψε κατά τη μεταφορά και συντήρηση του μανιταριού! Διότι τους τα πακετάραμε και τους τα στέλναμε από την αρχαιότητα. Αυτοί (για τους ευρωπαίους και για την ακρίβεια τους γερμανούς μιλώ) τα έτρωγαν ή τα έδιναν παραδίπλα για αρώματα!
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Δε γελάς εσύ! Ααα. Καλά. Νόμισα ότι πονούσε η κοιλιά σου.
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Οι Σουαχίλι λένε:
«Unaweza kuona ... baadhi ya uyoga
kama lulu!
Poof! ... kuondoka poda
Funny kwamba huwafufua!»
Το έχω αποδώσει, για χάρη των φίλων μου έτσι:
«Μπορείτε να δείτε ... Μερικά μανιτάρια
όπως τα μαργαριτάρια!
Πουφ! ... αφήνουν σκόνη
Αστεία που ανεβάζει!»

Με λίγη καλή προσπάθεια κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μας:
«Βλέπεις ... κάποια μανιτάρια
μοιάζουν με μαργαριτάρια!
Πουφ! ... αφήνουνε μια σκόνη
που αστεία δε σηκώνει!»

Σκόνη, σηκώνει, άντε βρήκα και το σκοτώνει: Τότε ο τελευταίος στίχος, σαν ήχος, γίνεται κι έτσι: «που για πλάκα σε σκοτώνει!» Δεν είναι βέβαιο. Αστεία που ανεβάζει, ίσως θέλει να πει κάτι ... για τα αστεία που ανεβάζει ο Κράνιος! Στα Σουαχίλι δεν ήμουν πάντα τόσο καλός.
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Κι αλλού διάβασα : "«Η θεραπεία της αιμορραγίας»
Για να σταματήσει η αιμορραγία από μια πληγή,έριχναν πάνω της ξύσματα από τα δερμάτινα λουριά ή την ξερή ακόνη ενός είδους μανιταριού, γνωστό ως «πορδή της αλεπούς».
Θεέ μου! Θα τρελλαθώ!
Κάπου αλλού διάβασα ότι "Ονοπορδή η Ιλλυρική = γαϊδουράγκαθο!
Ο φυσιοδίφης Κράνιος δεν εγκρίνει όλα τούτα! Αν ο κάθε αμόρφωτος φιλόλογος, προκειμένου να μας εντυπωσιάσει γράφει ό,τι του κατέβει, ζήτω που καήκαμε!!!
Φανταστείτε να αιμοραγγεί ο άνθρωπος κι εσύ να τρέχεις στο δάσος για να βρεις πορδή της αλεπούς! Η λαογραφία είναι ιδιαίτερα προσφιλής στους ... επίδοξους συγγραφείς! Μα τι λέει τούτος!!
Άλλος λέει ότι σταματάει την αιμοραγία, άλλος ότι τρώγεται, άλλος ότι ... το γαϊδουράγκαθο λέγεται και ονοπορδή! Έλεος!!

Συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάζεται μόνον τις έγκυρες σημειώσεις του φυσιοδίφη Κράνιου! Σχετικά με μανιτάρια που αιφνιδίως εμφανίζονται στ' απόσκια και στα σύδεντρα! Καραντί!
330 ημέρες πριν


Κράνιος
Εμ, του λύκου είναι μαργαριταρένια! Μας δουλεύουν οι επιστήμονες; Κάπου διαβασα ότι αν το πούμε αλποπορδή ... είναι φαγώσιμο! Να το φάνε μόνοι τους ... Εγώ μόνο θα παίξω μ' ένα τέτοιο μανιτάρι.

Στο κάτω κάτω της γραφής:
Αν οι φίλοι των μανιταριών, οι ωραίοι καλλιεργητές των μανιταριών "πλευρώτους" θεωρείτε ότι ο Κράνιος συμβάλλει στην κουλτούρα των μανιταρόφιλων.... πρέπει να κάνετε το εξής: Πατήστε + στο κάρμα του Κράνιου! Κουφό έτσι;;;..... Δεν το θέλω από ματαιοδοξία αλλά.... θέλω να ξέρω τι αρέσει και τι δεν αρέσει στον κόσμο αυτό, την άτιμη την κενωνεία.....
Κάποτε ήμουνα πουλί και μ' αγαπούσανε πολλοί ..... Χαχαχαχα....
Πώς τα μαγειρεύεις τα μανιτάρια "πλευρώτους" κυρία Δέσποινα;......
Δε ρωτήσαμε για σαλιγκάρια πανάθεμά σε .....
Άντε φτιάξε τώρα τον καφέ και πήγε η ώρα τέσσερις ... γυναίκα Καρακάξα....
Ε γυναίκα Καρακάξα.....

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": farmcook

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12287 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13168 από sem27gr
Απαντήθηκε από sem27gr στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
Καλησπέρα σε όλους,

Παραθέτω ένα σχετικό βίντεο που περιέχει πληροφορίες για την καλλιέργεια πλευρώτους σε μπλοκ.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13200 από zaxos144
Απαντήθηκε από zaxos144 στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
δοκίμασα εγω το συγκεκριμένο και εχω γραψει πιο πανω τν αποψη μου
αν βαριεσαι να ψαχνεις πολυ απλα σου λεω πως οι εταιριες βρήκαν τροπο να βγαζουν κιαλλα χρηματα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13203 από sem27gr
Απαντήθηκε από sem27gr στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
Καλησπέρα,
Δουλεύω στην συγκεκριμένη εταιρεία, και το βίντεο γυρίστηκε πριν 2 εβδομάδες στα κεντρικά της.

Τα συγκεκριμένα μπλοκ παράγονται στην Ελλάδα και παράγονται 2000-3000 μπλοκ την ημέρα για επαγγελματίες παραγωγούς μανιταριού που συσκευάζουν την σοδειά τους για πώληση νωπού μανιταριού.

Τα ίδια επαγγελματικά μπλοκ διατίθενται σε ερασιτέχνες, οπότε δεν νομίζω να παίζει κάτι με την ποιότητα.

Από την άλλη εμείς στην εταιρεία, συνέχεια έχουμε μανιτάρια που φυτρώνουν σαν δείγμα και πολλές φορές μας δίνουν για το σπίτι μανιτάρια για δικιά μας κατανάλωση...

Τώρα αν κάποια αποτυχία σε καλλιέργεια έχει υπάρξει, τι να πω, ζωντανοί οργανισμοί είναι, διαφορετικές συνθήκες,χώροι κλπ φαντάζομαι επηρεάζουν την απόδοση...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13204 από sem27gr
Απαντήθηκε από sem27gr στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
Ζάχο είδα το μήνυμα σου,
Τα μανιτάρια καταναλώνουν άχυρο, οπότε αν έχουν ήδη παράγει μια συγκομιδή, το άχυρο καταλαμβάνει μικρότερο όγκο και σιγά σιγά μικραίνει το μέγεθος του.

Αυτοί που αντικατέστησαν τα μπλοκ, ίσως και να μην κάναν μαυμουδιά, αλλά απλά να μην ήξεραν τι μπορεί να έφταιγε και να αντικατέστησαν για να μην δυσαρεστήσουν τον πελάτη (δεν είναι όλοι απατεώνες).

Τέλος όταν τα μανιτάρια μαυρίζουν στις άκρες, μπορεί να φταίει η πολύ υγρασία, ή και οι απότομες αλλαγές στην θερμοκρασία (το βράδυ να παγώνει ο χώρος).

Ένας καλός τρόπος για να δούμε αν έχει γίνει καλά η επώαση είναι να δεις πόσο "άσπρο" είναι το άχυρο.

Είδα επίσης φωτογραφίες από τέτοια μπλοκ αρκετές μέσα σε αυτό το ποστ, που σημαίνει ότι βγάζουν παραγωγή, δεν είναι "μούφα".

Τα νωπά μανιτάρια κάνουν έως και 4 ευρώ το κιλό στα super market πάντως....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13230 από γιωργος1
Απαντήθηκε από γιωργος1 στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
και μας γιατι μας ζητανε στη αθηνα 17- 20 γιουρα τα 38 λιτρα
και 10-12 γιουρα τα 19 λιτρα????

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13246 από sem27gr
Απαντήθηκε από sem27gr στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
38 lt και 19 lt παράγει η gemma στην Ελλάδα, και οι προτεινόμενες τιμές είναι οι παραπάνω...

Από ότι ξέρω πάντως, τα προτεινόμενα καταστήματα της Gemma είναι συνεργαζόμενα καταστήματα και όχι "αντιπρόσωποι"
Ισως τα 35 Lt δεν είναι gemma, έχουν πάνω χαρτάκι που λέει gemma?

Πάντως cool παιδιά, μια καλλιέργεια είναι, από ότι είδα έχει αρκετές φωτό το συγκεκριμένο ποστ με παραγωγή μανιταριών σε μπλοκ. Το αν ένα κατάστημα δεν κάνει σωστά την δουλειά του και πουλάει πολυκαιρισμένα μπλοκ ή κάτι, δεν φταίει το προϊόν νομίζω.... ούτε τα μανιτάρια, ούτε καμιά συνωμοσία.... Αν δεν είστε ευχαριστημένοι από έναν επαγγελματία (συνεργείο, ηλεκτρολόγο, κατάστημα) και άλλα σας λέει και άλλα βγαίνουν, πηγαίντε πολύ απλά σε άλλο κατάστημα...

Πάντως είναι μια σχετικά εύκολη καλλιέργεια, και νομίζω η πιο αποδοτική σε μανιτάρια που κυκλοφορεί....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13261 από ioannastinia
Απαντήθηκε από ioannastinia στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
Συμφωνώ και εγώ με DAVIS.Μερικά πράγματα πρέπει να ξεκαθαρίζονται από την αρχή .
Διαφορετικά έχουμε τ΄ αντίθετα αποτελάσματα απ΄ότι περιμενουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13262 από ioannastinia
Απαντήθηκε από ioannastinia στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
DAVIS άν πάνε όλα καλά με τα συγκεκριμένα μανιτάρια , ενδιαφέρομαι και εγώ .Στείλε μου σε παρακαλώ την διεύθυνση.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα