ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #20771 από ΚώσταςΠαπ.
Απαντήθηκε από ΚώσταςΠαπ. στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ!
Καλησπέρα σας! Το όνομά μου είναι Κώστας και κατοικώ στο Γαλάτσι. Παρακολουθώ καιρό το foroum αλλά πρώτη φορά γράφω μιας κι ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ μαζί με την κοπέλα μου μια προσπάθεια να καλλιεργήσουμε μανιτάρια. Ήθελα από καιρό να το κάνω αλλά δεν μπορούσα να βρω φρέσκο μυκήλιο μιας και όπου διαβάζω για το αποξηραμένο λένε τα χειρότερα επίσης δεν ήθελα να πάρω τα έτοιμα block όπου έχω διαβάσει επίσης άσχημα λόγια συν του ότι άμα το πάρω έτοιμο θα χάσω την μισή χαρά... Εν τέλει έπεσα σε ένα video στο youtube σχετικά καινούριο όπου δείχνει μια τεχνική για καλλιέργεια pleurotus σε κατακάθια καφέ. Μου φάνηκε καλή τεχνική χωρίς κάποιον ιδιαίτερο εξοπλισμό εκτός του θερμόμετρου και χωρίς να χρειάζεται μεγάλο χώρο. Έτσι λοιπόν έστειλα ένα μήνυμα στην σελίδα του facebook όπου παραπέμπει το video για να δω τις τιμές του μυκηλίου. Οι τιμές είναι 5 ευρό τα 400 γρ. και 20 ευρό τα 2 κιλά. Ευτυχώς μένει στην Κυψέλη όπου είναι δίπλα μας και έτσι πετάχτηκαμε να πάρουμε 400 γρ. να το δοκιμάσουμε. Μας έκανε δώρο 6 αποστειρωμένα φίλτρα και 6 σακουλάκια. Το φίλτρο μου είπε είναι πολυεστέρας και ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω όποια μορφή πολυεστέρα θέλω όπως τα φίλτρα απορροφητήρων (αυτό που μου έδωσε είναι αυτό που γεμίζουν τα μαξιλάρια) και ότι από την στιγμή που θα το ανοίξω σταματάει να είναι αποστειρωμένο αλλά η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.... Εδώ είναι το video όπου περιγράφει την διαδικασία που θα ακολουθήσω.


Και εδώ είναι το μυκήλιο τα φίλτρα και ο καφές που θα χρησιμοποιήσω. Θα δοκιμάσω μια με σκέτο καφέ και γύψο και μία με καφέ γύψο και βερμικουλίτη.





Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΚώσταςΠαπ..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.515 δευτερόλεπτα