× Ιδέες και προτάσεις για κατασκευές για τον κήπο, το εξοχικό, το μπαλκόνι, κ.λπ.

Φωτισμός σπορείου με λάμπα LED ειδική για φωτοσύνθεση

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20576 από Pris
Είδα αυτό το θέμα: 2019.kalliergo.gr/kalliergies-odigies/ka...-sporeio-dokimi.html καθώς και το παλαιότερο αντίστοιχο στο φόρουμ: 2019.kalliergo.gr/forum/41-kataskeves/14...sporeiou-xelppp.html

Εγώ θέλω απλά φωτισμό που να βοηθά στην φωτοσύνθεση των φυτών όσο είναι στο σπορείο.

Θερμαινόμενο χώρο για να βάλω τα σπορεία έχω δίπλα στον λέβητα πέλλετ όπου έχω σταθερές θερμοκρασίες 21-24 βαθμούς μέσα στο λεβητοστάσιο. Απλά δεν έχω φωτισμό ούτε από παράθυρα.

Κι επειδή η Τρίπολη που μένω έχει κρύο. ΚΡΥΟ λέμε. Και φέτος μας πήγε αργά ο χειμώνας και φύτεψα ντομάτα αρχές ΙΟΥΝΙΟΥ, γιατί δεν είχα νωρίτερα από τα σπορεία λόγω κυρίως φωτισμού. Τα φυτά μεγάλωναν μεν αλλά με τόσο λεπτό κορμό που έσπαγαν στο τέλος.

ΛΟΙΠΟΝ ψάχνω λάμπες LED που είναι οικονομικότατες στην κατανάλωση και βγαίνουν και σε τύπους φωτισμού μόνο για φωτοσύνθεση.

Μερικά πράγματα που βρήκα googlαρωντας:

www.dx.com/s/led+lamps+for+plants

www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat...p+for+plants&_sop=15

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο;

Υπάρχει εύκαιρη βιβλιογραφία να διαβάσω σχετικά με τα φάσματα του ηλιακού φωτός που χρησιμοποιεί η φωτοσύνθεση, τα χρώματα που απορροφά το φυτο κτλ;

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #20929 από Pris
Καλημέρα.

Φέτος παρήγγειλα την λάμπα LED για την φωτοσύνθεση και μέσα στις επόμενες μέρες την περιμένω. Έβαλα χτες σπορεία, ελπίζω να προλάβει να έρθει πριν να μεγαλώσουν πολύ τα φυτά.

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα