× Φρούτα

Συζητήσεις για φρούτα και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Τζιτζιφιά!!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4377 από fanish1
Τζιτζιφιά!! δημιουργήθηκε από fanish1
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι!!
Εχει κανείς απο εσάς κανένα φυτό τζιτζιφιάς??
Εκανα ένα ψάξιμο στο νετ αλλα δεν βρήκα και πάρα πολλά πράγματα.
Ενας φίλος γεωπόνος απο τον οποίο εχω αγοράσει πάρα πολλά δένδρα μου είχε πεί ότι μπορεί να μου φέρει αλλα το φυτό θα κόστιζε γύρω στα 100 ευρώ. Εχει κάποιος απο εσάς τέτοιο δένδρο?? Δοκίμασα ον καρπό του και είναι καταπληκτικός.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4378 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Εχω εγω Φανη ενα σωρο...Φυτρωνουν καθε χρονο κατω απο τρεις μεγαλες που εχω..
Το θεμα ειναι οτι ειμαι Κερκυρα..Που ειναι οι Μοιρες; Αν ειναι Αττικη θα ανεβω σε λιγες βδομαδες..
Τοσα λεφτα σου ειπαν; Χαζεψαν;..Να σου δωσω οσες θελεις τσαμπα αδελφε...
Με την ευκαιρια,καλος ο κηπος σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4379 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Καλημέρα Σπύρο. Είμαι Κρήτη φίλε. Πως είναι τα δικά σου φυτά. Είναι σαν θάμνος η δένδρο. Έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4380 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Δενδρο φυλλοβολο ειναι.Εχω μια φωτογραφια που ειναι ενα πουλακι με κοκκινο στηθος επανω.Δεν φαινεται ολοκληρο το δεντρο αλλα βλεπεις πως ειναι τα κλαδια του.Ηταν περυσι την Ανοιξη οταν αρχιζε να βγαζει φυλλα.
Ειναι ενα σκληρο δεντρο πολυ ανθεκτικο σε ολες τις συνθηκες που αργει να μεγαλωσει.Να σκεφτεις οτι εχουμε στο χωριο μερικες μεγαλλιτερες απο 50 ετων και ακομη δεν υπερβαινουν τα 4-5 μετρα σε υψος.Εκει πρεπει να ειναι το υψος τους γενικα νομιζω.Αλλα βγαζουν τζιτζιφα απο τις πρωτες χρονιες.
Εχεις δικιο για τα τζιτζιφα..Ειναι πολυ καλα..Εμεις εδω,επειδη οι τζτζιφιες βγαζουν παρα πολλα καθε χρονο,τα κανουμε "σταφιδα" στο φουρνο και εχουμε ολον τον χειμωνα.
Θα βαλω και καμια φωτογραφια προσεχως που θα εχει βγαλει φυλλα,να το δεις ολοκληρο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4392 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Θα μπορούσε κάποιος φίλος που ξέρει να μας πει πως θα γινόταν να μου έστελνες μερικά φυτά. Αναλαμβάνω εννοείται εγώ τα έξοδα αν είναι μέσα σε λογικά πλαίσια. Να μας πει τι συμφέρει καλύτερα και πως πρέπει να γίνει η συσκευασία ώστε να έρθει σε μένα χωρίς πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4394 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Ακου Φανη πως εχει το πραγμα.
Αρχικα τωρα πηγα και κοιταξα και εχει δυο-τρεις μικρες..
Τις υπολοιπες τις εκοψε η γυναικα μου με την γκαζομηχανη το καλοκαιρι,αλλα θα βγουν και αλλες συντομα.
Για την ωρα,και επειδη ειναι ακομη στην ναρκη του χειμωνα,ειναι ευκολο να τις βγαλω αυτες τις λιγες και να σου τις στειλω με το ταχυδρομειο σαν δεματακι.
Δεν πιστευω να εχουν προβλημα για μερικες μερες.Θα τις φτιαξω ετσι που να αντεξουν ανετα.
Οποτε στειλε καποια διευθυνση και σε λιγες μερες θα τις εχεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #4785 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Σπύρο καταρχήν ευχαριστώ πολύ και πάλι. Έδωσα και στον πεθερό μου ένα φυτό να το βάλει στον δικό του κήπο και όταν το είδε με ρώτησε αν είναι άγριο και του ειπα όχι. Μάλλον επειδή έχει αγκάθια. Εγώ έβαλα τα 2 σε γλάστρες και το 4 θα το φυτέψω μάλλον το Σάββατο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4876 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Ετσι εινα Φανη αυτα τα δεντρα,αγκαθωτα...Αλλα μην ανησυχεις,ημερα ειναι οσον αφορα τους καρπους βεβαια..Ισως υπαρχουν αλλες ποικιλιες πιο "εξημερωμενες",αλλα δεν τις ξερουμε εδω..Σιγουρα ομως ο καρπος αυτου που σου εστειλα ειναι ο κορυφαιος..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4877 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Σπύρο τι μέγεθος έχει καρπός του??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #4879 από spirosk
Απαντήθηκε από spirosk στο θέμα Τζιτζιφιά!!
Εχει το μεγεθος ελιας καλαμων να καταλαβεις..Λιγο πιο στο στρογγυλο και κοκινος...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα