× Συζητήσεις σχετικά με την Ελιά (δέντρο και καρπό).

Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17852 από Μινούλα
Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές δημιουργήθηκε από Μινούλα
Γεια σε όλους,
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την παραγωγή ελιάς.
Να σημειώσω ότι δεν είμαι γεωπόνος ούτε αγρότισσα αλλά θέλω να ξεκινήσω το πρόγραμμα της πειραιώς (αν γνωρίζει κάποιος) και σκέφτηκα να φυτέψω ελαιόδεντρα.
Για αρχή:
-Τα δέντρα που θα αγοράσω τα θέλω σε μια παραγωγική ηλικία (τουλάχιστον 25 ετών)
και οι τιμές σε μερικά φυτώρια μου φαίνονται εξαιρετικά υψηλές (900, 1500 ανά δέντρο χωρίς φ.π.α).
Οπότε το ερώτημά μου είναι..αυτές οι τιμές "χονδρικής" όπως μου είπαν (γιατί μιλάμε για δενδροφύτευση στρεμμάτων) είναι λογικές ή εμένα μου φαίνονται παράλογες λόγω ασχετοσύνης με το επάγγελμα?
-Ένα δεύτερο ερώτημα είναι..Εάν οι τιμές είναι όντως αυτές,πως η τράπεζα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποσκοπεί στην ένταξη νέων αγροτών στην αγορά?
Γιατί με απλά μαθηματικά, μόνο για το κόστος της αγοράς των δέντρων (πλην των υπολοίπων) θα χρειαστεί κάποιος τουλάχιστον 25 χρόνια για την εξόφλησή τους (και θα είναι και νοικάρης στο τέλος).
Ευχαριστώ οποιονδήποτε θα μπορούσε να με πληροφορήσει για αυτά τα λίγα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17853 από Anna_R
Απαντήθηκε από Anna_R στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Καλησπέρα.

-Τα δέντρα που θα αγοράσω τα θέλω σε μια παραγωγική ηλικία (τουλάχιστον 25 ετών).


Το παραπάνω, να το ξεχάσεις, (δυστυχώς :( ). Δεν γίνονται έτσι οι ελαιώνες.

Τα μεγάλα δέντρα που πουλάνε στα φυτώρια, είναι για κήπους(να βάλεις 1-2).

Ένας ελαιώνας για να φτιαχτεί, σε δικό σου αγροτεμάχιο, θέλει πρώτα απ' ολα....υπομονή.
Θέλει φυτά μικρά από φυτώριο, -ενός έτους-, τα φυτεύεις την άνοιξη, και με ποτίσματα (τα δύο πρώτα χρόνια τουλάχιστον) και λοιπές φροντίδες, περιμένεις μια μικρή παραγωγή όταν θα είναι 5-7 χρονών.
Από τα 10 χρόνια και μετά ουσιαστικά μπορείς να υπολογίζεις μια αξιοσημείωτη παραγωγή ανά δέντρο.

Αν θέλεις άμεσα παραγωγή, είναι προτιμότερο να αγοράσεις έτοιμο τον ελαιώνα. Δηλ. αγροτεμάχιο με ελιές μέσα.

Αμφιβάλλω μάλιστα, ακόμη και θεωρητικά μιλώντας,
αν θα βρεις φυτώριο να σου προμηθεύσει 100-200 φυτά ελιές, της ποικιλίας που εσύ θέλεις και που είναι κατάλληλες για τον τόπο που θα τις φυτέψεις. :dry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17860 από Μινούλα
Απαντήθηκε από Μινούλα στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Γεια και πάλι,
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Απ'οτι καταλαβαίνω μάλλον μούφα είναι το πρόγραμμα γιατί δεν νομίζω να δεχτούν να αγοράσω έτοιμα άλλα αγροτεμάχια. Θα θέλουν να "σπρώξουν" τα δικά τους.
Το σκεπτικό να ξεκινήσω ελαιώνα με δενδρύλλια, με τα δικά τους στρέμματα έστω το σκέφτηκα κι εγώ (και μου φαίνεται και το πιο φυσιολογικό), αλλά ακόμα δεν ξέρουμε ( όσοι θα συμμετέχουμε στο πρόγραμμα) τίποτα για το ειδικό δάνειο που λένε ότι θα δώσουν και υπό ποιούς όρους θα γίνουν δικά μας στην πενταετία όπως λένε.
Μακάρι να ξεκινήσουμε αποπληρωμή του ειδικού δανείου, όπως λένε, μετά από 6 ή 8 χρόνια και να μπορέσω να ξεκινήσω με δενδρύλλια.
Και πάλι ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17867 από Anna_R
Απαντήθηκε από Anna_R στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Επειδή διάβασα "στα πεταχτά" το πρόγραμμα της Πειραιώς (η οποία έχει συγχωνευθεί με την Αγροτική), αυτό που ακτάλαβα είναι ότι δεν αφορά δενδροκαλλιέργειες.

Μιλά για διανομή γης στους δικαιούχους, και άμεση απορρόφηση της παραγωγής από τον πρώτο χρόνο.
Έτσι νομίζω ότι απορρίπτονται οι δενδροκαλλιέργειες αφού χρειάζονται κάποια χρόνια για να δώσουν καρπό.

Ίσως αν θέλεις, μπορείς να σκεφτείς την συγκαλλιέργεια.
Δηλαδή να επιλέξεις μια ετήσια,
ή άλλη πολυετή καλλιέργεια που θα έχεις λίγη παραγωγή τον 1ο και πλήρη τον 2ο χρόνο,
ενώ παράλληλα θα φυτέψεις και τα δενδρύλια π.χ. ελιάς.
Μέχρι να μεγαλώσουν οι ελιές, θα έχεις έσοδα από την άλλη παραγωγή.

Λένε, ότι καλές καλλιέργειες είναι τα αρωματικά βότανα, τα ρεβύθια, τα φυστίκια, και φυσικά πολλά ακόμη. Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται από την περιοχή που βρίσκεσαι, τις ιδιαιτερότητες της, και αν υπάρχει δυνατότητα άρδευσης.
Για όλα υπάρχει λύση, θέληση χρειάζεται και δουλειά. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17869 από Μινούλα
Απαντήθηκε από Μινούλα στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Όχι αφορά και δενδροκαλλιέργειες απλά όσον αφορά την απορρόφηση λένε ότι σου εγγυούνται την απορρόφηση της παραγωγής σου τα πρώτα τρία χρόνια.Απλά δηλαδή δεν τους νοιάζει τι θα φυτέψεις αρκεί να είναι σε μια ηλικία που θα σου δώσει άμεσα παραγωγή (γι αυτό και ενδιαφερόμουν για 25 ετών δέντρα απλά δεν ήξερα ότι δεν μπορώ να βρώ ποσότητες).
Όσο για την συγκαλλιέργεια δεν έχουν δώσει καμμία πληροφορία ακόμη.Αλλά ακόμα και να το δέχονται δεν ξέρω που θα βρώ πελάτες μετά την τριετία που θα ενδιαφέρονται με τέτοια κρίση να αγοράσουν τέτοιου είδους παραγωγή.Περιμένουμε όλοι φαντάζομαι τη στιγμή της συνέντευξης για να ρωτήσουμε αυτό και όχι μόνο.
Φαντάσου κανείς δεν μπορεί να σχηματίσει ακόμα επιχειρηματικό σχέδιο κι ούτε θα μπορέσει αν δεν ξέρουμε πόσα στρέμματα θα μας δοθούν και αν δεν κάνουμε τον απαραίτητο έλεγχο στο χώμα πρώτα για να είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε να συμμετέχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19456 από Giannis_K
Απαντήθηκε από Giannis_K στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Καλησπέρα και καλή χρονιά.Θέλω βοήθειαααα!!!Προχθές πήγα σε ενα χωράφι που έχω 22 ελιές 25 χρονών και ανακάλυψα οτι ειχαν μπει ζώα κατα πάσα πιθανότητα κατσίκες και μου έκανα ζημιά στους κορμούς των δέντρων και των 22!!αλλά σε 3-4 απο αυτά έκανα αρκετή ζημιά σχεδόν "εγδαραν" ολο τον κορμό με αρκετά βαθιές αμυχές!!Δεν ειμαι χρόνια στο κουρμπέτι των ελιών και δεν ξερω και πάρα πολλά.Γι' αυτό αν ξέρει κάποιος τι μπορώ να κανω για να τις βοηθήσω να μου πει. :(
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19482 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Καλή χρονιά φίλε Giannh K. καί λοιποί φίλοι, καί ... μήν αρχίζεις νά γκρινιάζης από τώρα!
«...ανακάλυψα οτι ειχαν μπει ζώα ..- κατσίκες και μου έκανα ζημιά στους κορμούς των δέντρων...», εμάς πάντοτε συνυπήρχαν τά ζωντανά, ελεύθερα, μέ τά δένδρα καί ... ζημιές δέν είχαμε παρά ελάχιστες.

Χονδρικά καί άμεσα, πρίν πιάσουν παγετοί:
Άν καί τά δένδρα θά φροντίσουν νά επουλώσουν τίς πληγές τους, φρόντισε καί εσύ νά τά βοηθήσης – προστατεύσης από τούς επιβουλείς τού ξύλου (μικρόβια, σκαθάρια, ιώσεις), κάνοντας ένα `ράντισμα μέ χαλκό, (δηλ. βέ βορδιγάλειο πολτό, διατίθενται έτοιμα σκευάσματα). Σχετικές οδηγίες αναγράφονται στό σκεύασμα, αλλά θά σού είπη καί ο πωλητής του - γεωπόνος.

Γιά τήν προστασία – προφύλαξι από τά ζώα:
Δέν είσαι αρκετά κατατοπιστικός. Ούτε ως πρός τό είδος τής ζημιάς, μή τε καί ως πρός τήν έκτασι καί τήν σοβαρότητα καί τό τί ζώα είναι. Έτσι, αναγκάζομαι εγώ νά σού είπω καί εσύ νά βγάλης τό συμπέρασμα καί νά πράξης:
Δέν συζητάμε γιά τήν κλάρα, αλλά γιά τόν κορμό, μή τε γιά μικρά δένδρα, αλλά γιά μεγαλωμένα δένδρα μέ κορμό διαμέτρου μιάς σπιθαμής περίπου, ή +.

Τά ζώα πού μπορούν νά κάνουν ζημιά στόν κορμό είναι:
- Τά γαϊδούρια: νά φάνε τήν φλύδα τού κορμού. Συμβαίνει πολλές φορές όταν τό έχης δεμένο τό ζώο εκεί δίπλα. Η έκτασις στήν οποία αναφέρεσαι μάλλον αποκλείει τό ζώο αυτό.
- Τά τραγιά καί τά κριάρια (καί πολύ λιγώτερο οι κατσίκες καί ειδικά εδώ γιά αυτό τό μέγεθος), όταν ξύνονται μέ τά κέρατά τους στόν κορμό.
- Τά πρόβατα γενικά (καί σπανίως οι κατσίκες) νά φάνε μέ τά δόντια τους τήν φλύδα, ξεφλουδίζοντάς τον.
- Θά ανέφερα καί τά άγρια καπριά πού αρέσκονται νά τροχίζουν τά δόντια τους, αλλά, επειδή αυτά προτιμάνε συγκεκριμένα δένδρα στόν λόγγο καί δέν έχω ειδωμένο κάτι τέτοιο στά δένδρα στά χωράφια, τό αποκλείω.


Η ζημιά πού προκαλεί τό καθένα είναι σαφώς διακεκριμένη. Περιορίζομαι στά αιγο-πρόβατα, (ως τό πιό πιθανόν):
Τό ξύσιμο μέ τά κέρατα είναι γραμμή – ταινία, πάνω κάτω καί προδευτικό γδάρισμο τής φλύδας πού φθάνει ως καί τό ξύλο, ενώ στά πλαϊνά τής ταινίας η φλύδα είναι απλώς μειωμένη. Οι τράγοι γιά νά ξυσθούν ΄θά πρέπει τό κοπάδι νά μένη στάσιμο εκεί αρκετήν ώρα καί αυτήν τήν εποχή κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο. Τά κριάρια, ... είναι νά μήν τό έχουν μέσα τους!
Τό γδάρσιμο μέ τά δόντια καί φάγωμα τής φλύδας είναι μπαλώματα, αλλά, πιάνει όλο τό πάχος τής φλύδας, ως τό ξύλο σχεδόν, σέ όλη του τήν έκτασι. Επίσης τούτο μπορεί νά συμβαίνει καί σέ ύψος χαμηλό, ως τό έδαφος . Πρόβατα ελευθέρας βοσκής, πρόβατα πού έχουν καί τρώνε κλαρί, σπανίως έως σχεδόν ποτέ δέν θά κάνουν κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, πρόβατα τά οποία τρώνε ζωοτροφές καί δέν έχουν μετά νά φάνε κλαρί, ... ξεσπάνε καί στήν φλύδα τών δένδρων τής ελιάς πού ευρίσκουν καί τά βολεύει.

Στόν βαθμό πού τό γδάρσιμο εχει φθάσει ως τό ξύλο καί, αναλόγως τήν έκτασι, τό δένδρο θά ξεράνη μέν τήν τοπική περιοχή τού ξύλου, αλλά, γρήγορα θά θρέψη καί θά καλύψη τήν πληγή. Άν τό δένδρο τό ξεφλουδίσης ένα γύρο καί ξύσης λίγο καί τόν υμένα τού ξύλου, ...τότε... πάει, ... ετελείωσε. Δηλαδή, καί στίς δύο περιπτώσεις οι συνέπειες γιά τό δένδρο μπορεί νά είναι από απλό τραύμα έως τόν τελειωμό του. Ως τόσον γιά τήν πρόληψι, θά πρέπη νά ξέρετε ότι γιά τήν περίπτωσι τής εκδοράς μέ τό ξύσιμο τών κεράτων, τόσον τά ζώα όσον καί τά δένδρα όπου προτιμούν νά ξύνωνται, είναι λίγα καί συγκεκριμένα. Άν όμως ανακύψη τό φαινόμενο νά τρώνε τήν φλύδα μέ τά δόντια, τότε, αυτό μπορεί νά καταντήση γενικευμένο.

Εδώ νά κάνω μιάν διευκρίνισι: Όταν αναφέρομαι στό ξύσιμο εννοώ μέ τά κέρατα. Καί αυτό γιατί πολλές φορές τά ζώα ξύνουν τήν ράχη τους στόν κορμό καί μέ τήν συχνή επανάληψι ο κορμός στό σημείο εκείνο παίρνει φαινομενικά μιάν όψι τραχειά καί σκούρα. Αυτό δέν τό συζητάω κ’άν σάν πρόβλημα

Τά μικρά τά δένδρα, μέχρις νά αποκτήσουν κορμό όσον ο βραχίονάς σου, μέχρις νά καρπίσουν κανονικά, συνήθως τά προφυλάσσεις ασφαλίζοντάς τα μέ 1-2 κλάρες ασφάλαχτο πού δένεις γύρω στόν κορμό τους, ή βάζοντας ένα κομμάτι πλέγμα, ακόμη καί πλαστικό. Στά μεγαλωμένα, σέ κείνα πού καρπίζουν κανονικά, δέν μπορείς νά κάνης αυτήν τήν δουλειά. Τί κάνεις λοιπόν;

- Νά αποκλείσης τά ζώα από τό χωράφι μέ τίς μεγαλωμένες ελιές; Όχι, δέν θά σού συνιστούσα κάτι τέτοιο. Καί δέν κρίνω εξ ιδίων πού τά είχαμε πάντοτε ελεύθερα. Αλλά, όπως έχω ξανά-ειπωμένο τό καλύτερο καί πιό ανέξοδο είναι νά βόσκουν τά ζώα, αντί νά φρεζάρης καί νά λιπάρης. Ειδικά τά πρόβατα καί μάλιστα όταν σταλίζουν –κοιμούνται καί μέσα στό χωράφι είναι ό,τι τό καλύτερο. Τό ότι θά φάνε τίς χαμηλώτερες κλάρες, (ορθοστατώντας στά πισινά τους πόδια καί κατεβάζοντάς τες μέ τά μποστινά τους, όπως ακριβώς τά τραγιά ), δέν είναι κάν πρόβλημα. Τά δένδρα προσανατολίζονται γρήγορα στό σχήμα καί τήν αναπτυξί τους καί μέ τρόπο τέλειο.
- Τόν τρόπο νά τά αποτρέψης νά ξύνουν τά κέρατά τους στόν κορμό καί κυρίως τού νά τρώνε τήν φλύδα, θά πρέπη νά τόν ξέρη καλά ο τσοπάνης καί δέν θά τού τό είπω εγώ. Τό μόνο ίσως πού έλεγα είναι μήπως άν θά έπρεπε νά βάζη καί λίγο αλάτι στήν τροφή τους.

Από τήν πλευρά τήν δική σου:
- Είτε παίρνεις ένα πλαστικό πλέγμα, (απ’ αυτό πού βάζουν στά μπαλκόνια γιά τά μικροπαίδια) καί τό τυλίγεις `ρολό γύρω από τόν κορμό, καλύτερα διπλό, καί τό δένεις,
ή εναλλακτικά,
- παίρνεις 3 – 4 ραβδιά – παλούκια, γιά κάθε ελιά, τά δένεις (μέ σχοινί πού αντέχει στόν ήλιο) κατά διάστημα μεταξύ τους, ώστε νά σχηματίσης ένα ραβδοειδές πλέγμα, καί, μέ αυτό τυλίγεις τόν κορμό τής ελιάς καί τό δένεις σταθερά γύρω στόν κορμό της.

Καί πού ’σαι;.... όλα αυτά όχι μέ τό αζημίωτο... Έτσι κι αλλοιώς λεφτά δέν πρόκειται νά πάρης, μά, ... ούτε καί σέ συμφέρει νά τά χαλάσης μέ τόν τσοπάνη...
Χρέωσέ του λοιπόν ένα αρνί γιά τό Πάσχα, ή έναν τράγο γιά τό 15Αύγουστο..
.
PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, Giannis_K

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19492 από Giannis_K
Απαντήθηκε από Giannis_K στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Ευχαριστώ για την απαντηση σου...Ότι έγινε έγινε τώρα...Όπως λέμε...Έχασε απού 'χασε,έφαγε απού 'φαγε...Το ραντισμα με χαλκο το σκεφτόμουν και γω..Μπα εδω δεν εχουμε φόβο για παγετούς..με τα βίας βρέχει!!Να 'σαι καλά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19493 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Giannis_K, είναι μεγάλη τιμή ότι σου απάντησε ο Palios, ένας πολύτιμος και πολυγνώστης συνοδοιπόρος, φύλακας πολύτιμων γνώσεων.
Με τις γνώσεις, τον τρόπο γραφής, αλλά κυρίως με το ήθος του, αποτελεί διαμάντι γι' όλους μας.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik, Giannis_K

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19501 από Giannis_K
Απαντήθηκε από Giannis_K στο θέμα Μια μικρή βοήθεια για τις ελιές
Ε...όπως και να το κάνουμε ο Παλιός είναι αλλιώς !! ;) Έχει κανεις υπόψιν του τι παίζει για την επιδότηση νέων αγροτών;;Αξίζει τον κόπο να κανεις τα χαρτιά σου;Πληρώ όλες τις προϋποθέσεις για να ενταχθώ στο πρόγραμμα αλλα μου λένε οτι οι δεσμεύσεις που σου επιβάλουν ειναι πολλές και δεν αξίζει για τοσα χρήματα...και 'δα;;ηντα κάνουμε;; :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα