× Συζητήσεις σχετικά με την Ελιά (δέντρο και καρπό).

πότε μαζεύονται οι ελιές ;

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2779 από Στελλα
πότε μαζεύονται οι ελιές ; δημιουργήθηκε από Στελλα
Λόγω της αναστάτωσης που επικρατεί στον τοίχο, απαντώ από εδώ στον φίλο μου
κipouro στο ερώτημά του σχετικά με τις ελιές. Επίσης και για να μας πουν την γνώμη τους κι' άλλοι καλλιεργητές.
Με τις ελιές ασχολούμαι λιγα χρόνια ( 3-4 ), και γι' αυτό η απάντησή μου βασίζεται περισσότερο σ' αυτά που έχω διαβάσει. Οι ελιές πρέπει να μαζεύονται πριν την τελική τους ωρίμανση,όταν δηλ. έχουν χρώμα πράσινο-βιολετί,γιατί η ποιότητα του λαδιού τους είναι πολύ καλύτερη από αυτήν του λαδιού που εξάγεται από τους τελείως ώριμους καρπούς. Στην πράξη όμως αυτό δεν είναι εφικτό 100% γιατί δεν ωριμάζουν όλα τα δέντρα την ίδια στιγμή. Ακόμη και στο ίδιο δέντρο άλλοι καρποί είναι άγουροι και άλλοι ώριμοι. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τις ελιές να παραωριμάσουν,να ρυτιδώσουν.
Αν κάποιοι -ες ασχολούνται με το αντικείμενο,έχουν πείρα στο θέμα, ας μας δώσουν τα φώτα τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2782 από sunrize
Απαντήθηκε από sunrize στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Εγω αυτο που ξερω Στελλα ειναι οτι το λαδι το πρασινο ειναι καλης ποιοτητας και αρκετα νοστιμο και υγιεινο και στενοχωριεμαι που δεν εχω ακομη ελιες δικες μου με συνεπεια να ειμαι υποχρεωμενος να το αγοραζω απο το ελαιοτριβειο που κατα τα αλλα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Το αγουρελαιο απο οτι ξερω ειναι καλυτερης ποιοτητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2872 από JOHNAGGEL
Απαντήθηκε από JOHNAGGEL στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Καλημέρα. Πολύ σωστά όλα αυτά. Συνήθως τις μαζεύουμε όταν το 75% του καρπού αλλάζει χρώμα. Αν μείνουν αργότερα, λαδώνουν περισσότερο, αλλά κινδυνεύεις α) να πέσουν αρκετές και β) να εξασθενήσουν το δένδρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2873 από JOHNAGGEL
Απαντήθηκε από JOHNAGGEL στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Για την περιοχή της Β. Εύβοιας που έχω εκεί μερικές τις μαζεύουν τώρα και για την Σταμάτα Αττικής στο κτήμα που είμαι τεχνικός σύμβουλος, τις μαζέψαμε εχτές. Αν υπάρχουν άλλες απορίες εδώ ήμαστε!! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4820 από seliniotis
Απαντήθηκε από seliniotis στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Εξαρτάται από την ποικιλία, τα νερά και την προσβολή από το δάκο. Κατά κανόνα στην Κρήτη μαζεύουμε την Κορωνέικη ελιά από τα τέλη Νοεμβρίου έωσ τα μέσα Ιανουαρίου και όταν ο καρπός έχει πάρει ένα γιαλιστερό χρώμα!Φαίνεται σαν πράγματι να έχει λαδώσει και έχει φύγει η θαμπάδα από την επιφάνεια του. Οσο πιο αργά τις μαζεύουμε τόσο ανεβαίνει η οξύτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4824 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Πριν από μια εβδομάδα είδα ένα φίλο και μου έλεγε ότι ακόμα έχει ελιές πάνω στα δέντρα. Μπορεί να πάει και τόσο πίσω αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αφού ανεβαίνουν τα οξέα όπως λέει και ο Σεληνιώτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #4826 από seliniotis
Απαντήθηκε από seliniotis στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Fanish1 υπάρχει μία ποικιλία στα Χανιά και στο Ρέθυμνο που την ονομάζουμε Τσουνάτη. Την μαζεύουουμε μέχρι το Μάιο και είναι στρωμένη με δίχτια, δηλαδή δεν ραβδίζεται! Έχει αυξημένα οξέα ούτως η άλλως λόγω επαφής του καρπού με το έδαφος!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #4848 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
Δεν την ήξερα αυτή την ποικιλία. Πολύ καλά λοιπόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20385 από ioli
Απαντήθηκε από ioli στο θέμα πότε μαζεύονται οι ελιές ;
τις ελιές τις μαζεύουμε τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα