× Συζητήσεις σχετικά με αμπέλια, σταφύλια, οινοπαραγωγή.

Νέο αμπέλι

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #20598 από Nicos
Νέο αμπέλι δημιουργήθηκε από Nicos
Γεια χαρά!
Ψάχνοντας θεματάκια για το αμπέλι "έπεσα " πάνω στο φόρουμ (όπως κι άλλες φορές για να πω την αλήθεια αλλά αυτή τη φορά είπα να γίνω και μέλος :) )

Λοιπόν θα ήθελα να φυτέψω λίγα κληματάκια καμπερνέ γιατί μου αρέσει πολύ το σχετικό κρασάκι που είχα δοκιμάσει παλιά, φτιαγμένο από αμπέλι της περιοχής με καμπερνέ.
Δεν έχω όμως καθόλου επαρκείς γνώσεις σχετικά με το αμπέλι, ντροπή μου είμαι κι από κρασονήσι :lol: παρά μόνο κάποιες περιστασιακές εμπειρικές επαφές (έχω βοηθήσει φίλο σε φύτεμα, κόψιμο ζιζανίων, σκάψιμο), και θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε πληροφορία. Πχ κατεργασία (πώς και πότε αν φυτέψω φέτος) εδάφους, λίπανση ναι ή όχι, κι ό,τι άλλο νομίζετε χρήσιμο.
Τα δεδομένα μου: το χώμα είναι κοκκινόχωμα, το χωραφάκι έχει δυτικό νοτιοδυτικό προσανατολισμό, πιάνει και ο βοριάς και ο νοτιάς από πλάγια, ηλιοφάνεια πολύ καλή.
Ευχαριστώ
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nicos.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20667 από GIORGARA
Απαντήθηκε από GIORGARA στο θέμα Νέο αμπέλι
Νικο καλησπερα
Μου θυμησες την δικια μου τρελα
Ξκινησα μονος μου πριν 5 χρονια και εστησα το δικο μου αμπελι με πληροφοριες απο site και
βιβλια.Καπερνε και μερλοτ.
Στα 3 χρονια εκανα σεμιναρια αμπελουργιας και ειδα τα τεραστια λαθη που εκανα.Παρ ολα αυτα
ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.Ανσ αρεσει ξεκινα απλα να ξερεις θελει πολυ χρονο να διαθεσεις.
Αν σε ενδιαφερει πες μου περιοχη που βρισκεσε και τι θελεις να κανεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20678 από Nicos
Απαντήθηκε από Nicos στο θέμα Νέο αμπέλι
Γεια σου φίλε μου,
Θεωρώ πως είναι δύσκολο αν όχι αδύνατο να μην κάνει λάθη καποιος που ξεκινά κάτι νέο.
Εγώ δεν θέλω κάποιο μεγάλο αμπέλι, απλά λίγα κλήματα για το κρασάκι της χρονιάς, οπότε και κάποια λαθάκια να κάνω, δεν θα έχουν επιπτώσεις όπως σε έναν επαγγελματία καλλιεργητή.
30, 40 κλήματα χρειάζομαι; Δεν ξέρω πόσα μου φτάνουν αλλά γύρω εκεί, αντε να είναι 50.
Είμαι στη Σάμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20714 από GIORGARA
Απαντήθηκε από GIORGARA στο θέμα Νέο αμπέλι
Νικο καλημερα
Θα σου πω τι πρεπει να κανεις κανονικα .Απο εκει και περα οτι νομιζεις κανε
1.Δες αν στην περιοχη σου μπορεις να βαλεις καπερνε.Αν εχουν βαλει αλλοι και πως πανε.
2.Κανονικα χριαζετε να κανεις αναληση εδαφους η οποια θα σου καθορισει την λιπανση.
3.Να ετοιμασεις τον χωρο απο τωρα (φρεζαρισμα).
4.Θα φυτεψης γιμνοριζα φυτα .Να υπολογιζεις οτι η φυτεψη θα γινει τελος Φεβρουαριου με αρχες Μαρτιο.
5.Αν κανεις γραμμικη καλλιεργια(πασαλους με συρμα) θα υπολογισεις να βαλεις τα κληματα σε αποσταση 2 μετρα
πανω στην ιδια σειρα και 2.5 μετρα αποσταση η καθε σειρα
6. Τους πασαλους με τα συρματα μπορεις να τους βαλεις και μετα το καλοκαιρι οποτε θα εχεις μια εικονα απο τα
κληματα σου.Θα πρεπει να τα διαμορφωσεις αναλογα για να κατσου στα συρματα.
Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι τα βασικα.Αν δεν μπορεις να κανεις αναλυση εδαφους τοτε ολα θα πανε στο περιπου.
Για να καταλαβεις 2 χρονια που ακολουθησα το προγραμμα λυπανσης που μου εδοσαν με βαση την αναλυση ολα
πηγαν μια χαρα.Την τριτη χρονια που εκανα του κεφαλιου μου(ΦΕΤΟΣ) ειχα πληρη αποτυχια.
Επισης να υπολογισεις οτι τα διο πρωτα χρονια δεν θα αφησεις κανενα τσαμπι να μεγαλωσει.Θα το αφαιρεσεις απο
την αρχη.Την τριτη χρονια θα αφησεις πολυ λιγα μονο και μονο για δοκιμη και παραγωγη θα υπολογιζεις μετα τον
τεταρτο χρονο.
Αυτα σε γενικες γραμμες.Οτι αλλο στην διαθεση σου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nicos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20717 από Nicos
Απαντήθηκε από Nicos στο θέμα Νέο αμπέλι
Ευχαρστώ Γιώργο.
Αμπέλια με καμπερνέ υπάρχουν στο νησί, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πώς πηγαίνουν.
Έναν παππού είχα γνωρίσει παλιά, και μου έδωσε κρασί καμπερνέ από το αμπέλι του, αλλά δεν πρόλαβα να μάθω πού ακριβώς είναι το αμπέλι και να το δω από κοντά, κι εν τω μεταξύ τον έχω χάσει τον παππού. Σε κοντινή με μένα απόσταση δεν ξέρω να υπάρχει αμπέλι καμπερνέ.
Ανάλυση εδάφους σκέφτομαι να κάνω γιατί αν και τα κλήματα που θέλω είναι λίγα, το κτήμα είναι πιο μεγάλο, και θα ήθελα απαντήσεις και οδηγίες για τί φυτά είναι κατάλληλο το χώμα για να δω τί άλλα θα φυτέψω.
Όλες οι οδηγίες σου είναι πολύτιμες για μένα, και σε ευχαριστώ!!
Σίγουρα θα έχω και άλλες απορίες στη συνέχεια και θα επανέλθω με ερωτήσεις (πχ δεν έχω ιδέα από καλλιέργεια με πασσάλους)
Οπότε τα λέμε ξανά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα