× Συζητήσεις για δέντρα

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΜΟΥ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10258 από norther
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΜΟΥ... δημιουργήθηκε από norther
καλησπερα σε ολουσ... φετος τον ιουνιο φυτεψα στο εξοχικο μου καποια δεντρα... ξερω οτι ειναι λαθος η εποχη που τα φυτεψα αλλα τα βρηκα απο ενα φυτωριο που εκλεινε και τα πειρα σε πολυ καλες τιμες.... προσπαθησα να κανω οσο πιο καλη την διαδικασια φυτεματοσ με φυλλοχωμα σε συνδιασμο με το κικκινοχωμα του χωραφιου και κομποστ με μεγαλο και βαθυ λακο...

φυτεψα
1 πορτοκαλια 1 λεμονια 1 μανταρινια
1 αχλαδια
1 μηλια
1 νεκταρινια


τα εσπεριδοειδή εχουν πιασει και εχουν αναπτυχθει αρκετα γρηγορα χωρισ κανενα προβλημα...

prntscr.com/ejj3x

αντιμετωπιζω προβλημα με την μηλια και την αχλαδια....
η μηλια ειχε πανω ηδη καρπο οταν την πηρα παρολο που ηταν μικρο δεντρακι ειχε επανω καμια 15 μικρα μηλαρακια.... τωρα ομως τα μηλα εχουν πεσει και τα περισοτερα μηλα κ εχουν ξεραθει τα φυλλα εκτοσ απο 2 νεα κλαδακια που πεταξε που ειναι καταπρασινα... εναν γνωστο που ρωτησα μου ειπε οτι θα δωσει απο του χρονου... τι μου προτεινετα να κανω για να την σωσω??

τα φυλλα της αχλαδιας και της νεκταρινιας στην αρχη ηταν καταπρασινα και τωρα αρχιζουν και μαυριζουν και ξεραινονται περιμετρικα..

φωτογραφιες εδω:
prntscr.com/ejijv μηλια πριν
prntscr.com/ejimp μηλια μετα

prntscr.com/ejip6 νεκταρινια πριν
prntscr.com/ejiv6 νεκταρινια μετα

prntscr.com/ejiwv φυλλα αχλαδιας

τα δεντρα ποτιζονται συχνα με αυτοματο ποτισμα εχω ήδη 2 δαμασκνιες μια αχλαδια μια βερυκοκια μια κερασια και μια μουρια που τα εχς 4 χρονια περιπου χωρισ κανενα προβλημα...

τι μου προτεινεται μπας και μπορεσω να τα σωσω...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10518 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΜΟΥ...
Γεια σου Norther,
Ολα τα συμπτωματα μοιαζουν με προσβολες απο μυκητες.
Δεν ειμαι ειδικος, αλλα κρινοντας απο δικες μου προσπαθειες, μπορω να πω οτι αν το ριζικο συστημα των νεων δεντρων δεν καταφερει να ενσωματωθει στο νεο περιβαλλον, τοτε το δεντρο γινεται υπερβολικα ευαισθητο. Μυκητες και ασθενειες που δεν καταφερνουν να προσβαλλουν υγιη δεντρα, "κανουνε παρτυ" στα ασθενικα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα