× Συζητήσεις για δέντρα

Αγρια δεντρα - Εμβολιασμος/Κεντρωμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 21 Ώρες πριν #15220 από spyros.pongas
Αγρια δεντρα - Εμβολιασμος/Κεντρωμα δημιουργήθηκε από spyros.pongas
Καλημέρα σε όλους,

Έχουμε ένα οικόπεδο που είναι 2 στρέμματα στο οποίο έχουμε 4 γέρικες αχλαδιές. Βρίσκεται σε 150 μέτρα πάνω από την θάλασσα σε μια αρκετα ξερή και βραχώδες περιοχή. Είχα προσέξει πως εκτώς από τις αχλαδιές (που χωρίς πότισμα/λίπανση κάνουν καλά αχλάδια), το οικόπεδο έχει πολλά άγρια δέντρα (γύρω στα 60!!). Ετσι χωρίς να φανταστω τι με περίμενε άρχισα να κλαδέβω όλους τους θάμνους και να τους δίνω το σχήμα δέντρων. Έχει όλων των μεγεθών δέντρα.

Τα δέντρα που βρήκα είναι: αγριες αχλαδιες (γκοριτσες), αγριες αμυγδαλιές (πικραμυγδαλιες), αγριελιές και χαρουπιες (ή κατι που τους μοιάζει και έχει σαν φασολάκια που κρέμονται). Η αχαδιές είναι μπολιασμένες σε πικραμυδαλια και σε γκοριτσα.

Θα ήθελα να ξέρω τι μπορώ να μπολιάσω σε τι, πέρα από αχλαδια/αμυγδαλια/ελιες.

Επίσης χρειάζομαι τις συμβουλές σας, ώστε να μετατρέψω αυτό το οικόπεδο σε ένα παραγωγικό οπωρόνα.

Ευχαριστώ πολύ,

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ώρες πριν #15233 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Αγρια δεντρα - Εμβολιασμος/Κεντρωμα
Σπύρο, δεν έχω γνώσεις για μπόλιασμα δένδρων. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις ένα γεωπόνο της περιοχής σου.
Όσο για το έδαφος για να γίνει έφορο θα πρέπει να μας δώσεις στοιχεία, όπως τι είχε καλλιεργηθει παλιά, εαν είναι χώμα, πέτρες ,τι έκταση θέλεις να καλλιεργήσεις, εάν έχει νερό , τί θέλεις να καλλίεργήσεις κλπ.
Ξέρω δε βοήθησα , αλλά προσπαθώ να κάνω μία αρχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15250 από spyros.pongas
Απαντήθηκε από spyros.pongas στο θέμα Αγρια δεντρα - Εμβολιασμος/Κεντρωμα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το κτήμα είναι βραχώδες και δεν έχει νερό.

Το συγκεκριμένο άρθρο το έχω διαβάσει αλλά δεν με βοηθάει πολύ.

Στην συνέχεια της έρευνάς μου για το τι μπορώ να μπολιάσω, βρήκα ποιά δεντρα ανήκουν στην ίδια οικογένεια (ροδοειδή) και είναι τα εξής:
-αμυγδαλια
-αχλαδια
-βερυκοκια
-δαμασκηνια
-κυδωνια
-μηλια
-μουσμουλια
-ροδακινια
-τριανταφυλλιά

Μήπως κάποιος έχει εμπειρία για τα παραπάνω μπολιάζονται σε γκοριτσιές ή πικραμυγδαλιές?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15294 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Αγρια δεντρα - Εμβολιασμος/Κεντρωμα
Φίλε μου, να καταθέσω κι εγώ ότι γνωρίζω για το θέμα. Ο εμβολιασμός φυτών που ανήκουν στο ίδιο είδος είναι ο πιο εύκολος π.χ. αχλαδιά σε γκορτσιά. Μηλιά σε φιρίκι. Λιγότερο εύκολος είναι φυτών που ανήκουν στο ίδιο γένος π.χ. μικρά κουκούτσια με φυτό που έχει μικρά κουκούτσια(μηλιά σε κυδωνιά)όχι το αντίθετο. Αχλαδιά σε κυδωνιά, όχι το αντίθετο ή που έχουν ένα κουκούτσι ροδακινιά στην αμυγδαλιά .Σπανιότερα είναι επιτυχημένοι οι εμβολιασμοί μεταξύ διαφορετικών γενών π.χ. μουσμουλιά σε κυδωνιά. Ακόμη πιο σπάνιος όταν ανήκουν στην ίδια οικογένεια. Θα ήθελα να προσθέσω, επειδή μιλάς για πολλά δένδρα, ότι για να βοηθηθείς στην καλλιέργεια και την συγκομιδή δε χρειάζονται πολλά είδη δένδρων. Για το άλλο θέμα για να βοηθήσεις το έδαφος, ότι κάνουμε όλοι μας. Σκάψιμο, όργωμα και κοπριά κοντά σε όλα τα δένδρα. Αν έχεις νερό σταγονίδια σε όλα τα δένδρα, ιδίως στα μικρά τους καλοκαιρινούς μήνες. Αφού μιλάς βέβαια για εμβολιασμό, θα ξέρεις ότι είναι απαραίτητο το κλάδεμα κάθε χρόνο, το κλάδεμα καρποφορίας κυρίως.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα