× Συζητήσεις για δέντρα

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #4373 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4424 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ

ΖΩΗ έγραψε: ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΝΤΡΑ ΟΠΩΣ ΒΕΡΥΚΟΚΙΑ, ΡΟΔΙΑ, ΡΟΔΑΚΙΝΙΑΤΑ ΨΕΚΑΣΑ ΓΙΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ.ΜΕΤΑ ΕΒΡΕΞΕ.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΘΗΣΕΙ ΕΠΑΝΑΛΛΑΜΒΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΟΧΙ?


Ζωή είχε το δέντρα σου πρόβλημα με έντομο από τώρα ή το έριξες ''προληπτικά''?
Νομίζω είναι νωρίς για να έχεις προσβολή από έντομο (ανάλογα το κλίμα της περιοχής βεβαια) και το μόνο κατα την γνώμη μου που πέτυχες είναι να ρίξεις χωρίς λόγο εντομοκτόνο (τι φάρμακο είναι μπορώ να μάθω αν επιτρέπεται?). Αν είναι ''σκέτο'' εντομοκτόνο και δεν είχες προσβολή από έντομο, μάλλον το έριξες τζάμπα, αν θες προληπτική προστασία, κάνε χειμερινούς ψεκασμούς με χειμερινούς πολτούς (συνδυάζεται και με χημικά εντομοκτόνα, αλλά και με χαλκούχα σκεάσματα που προστατεύουν προληπτικά από μύκητες) για να μειώσεις της τυχόν προσβολές που θα έχεις την άνοιξη. Είναι σχετικά πιο ''ακίνδυνος'' τρόπος κυρίως γιατί μεσολαβεί τεράστιο διάστημα μέχρι την συγκομιδή (ανάλογα το δέντρο) και φυσικά για την ασφάλεια του δέντρου (καλά είναι να αποφευγονται ψεκασμοί κατα την άνθιση, εξαρτάται βέβαια και από άλλους παράγοντες, όπως το είδος του δέντρου, το είδος του σκευάσματος, το βλαστητικό στάδιο του φυτού κ.α.) Προσωπικά αν καταναλώνεις του καρπούς στην θέση σου ούτε για αστείο δεν θα το ψέκαζα με χημικά και ας έβγαζε την μισή παραγωγή, θα έψαχνα κάποια βιολογική λύση.

Δες και το πόστ για τους πολτούς:

2019.kalliergo.gr/forum/9-%CE%94%CE%AD%C...%AF%CF%89%CE%BD.html

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4425 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
Πως κλαδεύουμε την λεμονιά (από YouTube )



Συνοπτικά:
Επίσης όσον αφορά την λίπανση αν μιλάμε για φυτό γλάστρας η λίπαση (όπως και το πότισμα, έχοντας στο νου μας ότι τα ξινά θέλουν εδάφη καλά στραγγιζόμενα και προτιμούν τα όξινα) ίσως χρειαστεί να είναι πιο συχνή ανάλογα βέβαια με την κατάσταση του δένδρου και τον είδος του λιπάσματος. Το κλαδεμα περιορίζεται σε κλάδεμα - κορφολόγηση (όπως είπε και ο Ηλίας) και προσέχουμε να κλαδέψουμε το εσωτερικό της κόμης του δέντρου για να έχουμε καλύτερο αερισμό του φυλλώματος και καλύτερη διαπερατότητα του ηλιακού φωτός στα πιο σκιασμένα σημεία. Αν θέλουμε να αποφύγουμε τα ψεκάσματα με χαλκούχα (η γαλαζόπετρα είναι βιολογική) και εφόσον περιοριστούμε μόνο σε μικρές και ελάχιστες τομές όπως αυτές στο βίντεο, δεν τρέχει και μεγάλος λόγως ανυσηχίας γιατί στα διαστήματα με έντονη βλαστητική ανάπτυξη (κίνηση χυμών εντός του δέντρου, κυρίως την άνοιξη) οι τομές επουλώνονται πιο γρήγορα και συνηθώς μέσα σε κάποιες μέρες, αν όμως κλαδέψουμε όπως είπανε και στο βίντεο κατα χειμώνα μεριά καλά είναι να μην αμελήσουμε το προληπτικό ψέκασμα για να είμαστε καλυμένη για την επόμενη άνοιξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4427 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
Επίσης να μην ξεχάσω καλά είναι:
Να κλαδεουμε με σχετικά ζεστό και με χαμηλή υγρασία καιρό, να αποφευγουμε να κάνουμε νωρίς τα κλαδέματα για το ενδεχόμενο ξαφνικών παγετών και
χρησιμοποιούμε εργαλεία σε καλή κατασταση για να μην ''μασάνε'' τα κλαδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4448 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ

fireseaker έγραψε: Τα δέντρα μου έχουν ανθίσει και η βερυκοκιά έχει μικρά βερύκοκα σε μέγεθος στραγαλιού. Η ροδακινιά είναι γεμάτη άνθη επίσης και έχει αρχίσει να δένει και αυτή καρπούς. Από τα δέντρα στο εξοχικό μου έχω παρατηρήσει ότι οι καρποί πιάνουν σκουλήκι. Πρέπει να ψεκάσω με κάτι; Υπάρχει κάποιος βιολογικός τρόπος αντιμετώπισης του σκουληκιού αυτού;


Αν σου βρίσκεται καμιά φωτό ίσως καταλάβω ακριβώς τι είναι.... Πάντως υπάρχουν βιολογικές λύσεις, ανάλογα βέβαια με την κάθε περίπτωση (π.χ. βιολογικό σκεύασμα Bacillus thuringiensis για ''κάμπιες'' Λεπιδοπτέρων, βιολογικές παγίδες για την καταπολέμηση του δάκου (οικογένεια Διπτέρων), παγίδες για καταπολέμηση της Μύγας της Μεσογείου, και ποιος ξέρει τι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά, ρώτα σε κάποιο σχετικό κατάστημα, λίγο συνυδητοποιείμενος να είναι ο πωλητής θα σεβαστεί ότι θα χρησιμοποιείσεις για προσωπική χρήση τους καρπούς και θα σε δώσει το αποτελεσματικοτερο και το ασφαλέστερο, χωρίς να σε πουλήσει ''φούμαρα''.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #4460 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4476 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ

fireseaker έγραψε:

Leo de Xait έγραψε: Αν σου βρίσκεται καμιά φωτό ίσως καταλάβω ακριβώς τι είναι.... Πάντως υπάρχουν βιολογικές λύσεις, ανάλογα βέβαια με την κάθε περίπτωση (π.χ. βιολογικό σκεύασμα Bacillus thuringiensis για ''κάμπιες'' Λεπιδοπτέρων, βιολογικές παγίδες για την καταπολέμηση του δάκου (οικογένεια Διπτέρων), παγίδες για καταπολέμηση της Μύγας της Μεσογείου, και ποιος ξέρει τι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά, ρώτα σε κάποιο σχετικό κατάστημα, λίγο συνυδητοποιείμενος να είναι ο πωλητής θα σεβαστεί ότι θα χρησιμοποιείσεις για προσωπική χρήση τους καρπούς και θα σε δώσει το αποτελεσματικοτερο και το ασφαλέστερο, χωρίς να σε πουλήσει ''φούμαρα''.....


Καλημέρα! Αναφέρομαι στα βερύκοκα κυρίως. Αυτά πιάνουν ένα σκουλήκι το οποίο είναι άσπρο. Αυτό το βρίσκεις όταν είναι ώριμα οπότε δεν έχω κάποια φωτογραφία να σου δείξω. Όταν έρθει η ώρα (που ελπίζω να μην έχω) θα επανέλθω. Ευχαριστώ!


''Άσπρο''..... Ίσως να εννοείς την καρπόκαψα, Λεπιδόπτερο έντομο με αρκετούς ξενιστές (μηλιά, αχλαδιά, ροδακινιά, βερυκοκιά κ.α.), ρώτα εγκαίρως για σκέυασμα σε κάποιο φυτώριο για να πιάσεις τις πρώτες ''φουρνιές'' της ''κάμπιας'', νομίζω Bacillus thuringiensis θα είσαι εντάξει. Ψάξε και στο ίντερνετ για Cydia molesta η Cydia pomonella μήπως έχει καμιά φωτό και έξτρα πληροφορίες.

Λοιπόν σου στέλνω και ένα πολύ φοβερό βιντεάκι:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4743 από arxontoula
Απαντήθηκε από arxontoula στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
Kαλησπέρα σε όλους .Είμαι καινούργια αγρότισσα και θέλω λίγη βοήθεια σχετικά με την καλλιέργεια εσπεριδοειδών και άλλων δένδρων .'Εχω φυτέψει φέτος καινούργια δένδρα και μέχρι τώρα τα έχω ραντίσει με χαλκό και τα έχω ρίξει κοπριά .Τι είναι απαραίτητο να κάνω κάθε χρόνο έτσι ώστε να διατηρώ τα δένδρα υγιή και καρποφόρα με βιολογικό τρόπο φυσικά .Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15191 από Κωνσταντίνου
Απαντήθηκε από Κωνσταντίνου στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
Καλησπέρα απο χρυσούπολη Καβάλας.
Εχω στόν κήπο μου δέντρα όπως μηλιά-αχλαδιά-βερυκοκιά-κερασιά-ροδακινιά-ροδιά-ελιά.την ροδιά και την ελιά τα έχω 2 χρόνια και έχω πάρει καρπό.τα υπόλοιπα τα έχω βάλει τόν νοέμβριο του 2012.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρέπει να τα ραντίσω και άν ναι ποίο φάρμακο και ποιές αναλογίες.
Ακούω απο γνωστούς ότι πρέπει να ψεκάσω αλλα μου τα λένε μπερδεμένα και γι αυτό ζητάω τίς γνώμες σας.
Δεν έχω ραντίσει κανένα δέντρο διότι δεν γνωρίζω και πολλά ακόμα.
Πρίν 10 ημέρες πραγματοποίησα το κλάδεμα.
Με εκτίμηση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15235 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ
Καλημέρα. Θα σου πώ τί έκανα εγώ. Πρίν ένα μήνα έκανα κλάδεμα και ράνισμα με χαλκό. Τίποτε άλλο.
Τώρα είναι ανθισμένα όλα. Δεν ξέρω αν κάνει. Νομίζω όχι. Καλλίτερα να περιμένεις να πέσουν τα άνθη και μετά αναλόγως. Αν έχουν πρόβλημα, χαλκό και βάκυλο, αν όχι γιατί να ραντίσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα