× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Παρτερι με αρρωματικα φυτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10934 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Παρτερι με αρρωματικα φυτα

AngelsGR έγραψε: μεχρι στιγμης εχω αγορασει σπορους απο Μεντα, Λεβαντα, Εχιο, Φασκομηλο, Μαστιχοθυμαρο, Θυμαρι, Ματζουρανα και Ριγανη για να βαλλω στο παρτερι μου. Σιγουρα θα βαλλω και Δεντρολιβανο, οπως επισης και Λεβαντινη. Απλα αυτα θα τα αγορασω ετοιμα απο φυτωριο. Εχετε καποιο αλλο αρρωματικο φυτο να μου προτεινετε με την προυποθεση να ειναι ανθεκτικο στο κρυο και πολυετες.

οριστε και οι σποροι μου...


Φίλε AngelsGR
Ωραία ιδέα να μαζέψεις τα μυρωδικά σου σε εναν χώρο ολα μαζί.
Εγώ να σου προτείνω το μελισσόχορτο το οποίο πέρα απο το οτι είναι πολυετές και ανθεκτικό στα κρύα, είναι εξαιρετικό αφέψημα, χωνευτικό, τονωτικό για τον οργανισμό, εφιδρωτικό, βοηθάει στην τόνωση της καρδιάς και είναι ένα εξαιρετικό ηρεμιστικό. Εξωτερικές πλύσεις με το αφέψημα, κάνουν καλό στην επιδερμίδα και χαλαρώνουν τα νεύρα.
Αλοιφή από τα φύλλα και τα λουλούδια του, καταπραΰνουν τους πόνους των ρευματισμών και των αρθριτικών και βοηθούν στην επούλωση εξωτερικών πληγών.
Λέγεται και «φυτό της μακροζωίας».






Στον κήπο μου υπήρχε απο παλιά σε διάφορα σημεία, ολο το ξεριζώνω κι ολο γεμίζει ο τόπος !!!!!
Αν θες να σου στείλω χίλιες ρίζες !!!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10950 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Παρτερι με αρρωματικα φυτα

ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:



Στον κήπο μου υπήρχε απο παλιά σε διάφορα σημεία, ολο το ξεριζώνω κι ολο γεμίζει ο τόπος !!!!!
Αν θες να σου στείλω χίλιες ρίζες !!!!


αν μπορουσες να μου στειλεις θα σου ειμαι υποχρεος!! :)

ποια εποχη θα μπορω να τα σπειρω στο παρτερι μου??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10953 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα Παρτερι με αρρωματικα φυτα
πινεις καθολου μελισσοχορτο Σταύρο?....... γιατι ολο στη τσίτα σε βλεπω.. χα χα χα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.672 δευτερόλεπτα