× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Θελω χώμα αλλα τί χώμα;

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20476 από kiwi1983
Θελω χώμα αλλα τί χώμα; δημιουργήθηκε από kiwi1983
καλησπέρα έχει έρθει η ώρα για την διαμόρφωση τοπίου του κήπου μου και χρειάζομαι πρακτικές λύσεις και τις γνώσεις σας για να μην με εξαπατήσει κανένας εξυπνος , καταρχήν το οικόπεδο είναι περίπου 1 στρέμα και μέσα έχει ένα οίκιμα 100 τετραγωνικών μέτρων
το πρώτο πρόβλημα που συναντώ είναι ότι το έδαφος πρέπει να μπαζωθεί περίπου 40 με 50 πόντους που σημαίνει 15 φορτηγά ίσως και περισσότερο και να αλφαδιαστεί οπότε χρειάζομαι χώμα! Ναι άλλα τί χώμα; Οποιον ρώτησα μου λέει για μπάζο ή καλύτερα για αμμόχωμα.
Ενα ποσοστό της αυλής θα είναι γρασσίδι με χαλίκι και ένα μέρος για καλλιέργια λαχανικών.
1) το αμμόχωμα αν έχει κατηφορική κλίση υπάρχει περίπτωση να μην πατιέται καλά λόγο της άμμου;
2) Το γκαζόν συνεργάζεται καλά με το λεγόμενο αμμόχωμα;
3) Καθε πότε θέλει πότισμα;
4) το χώμα μου είναι λίγο πηλώδες στον κήπο μου.. κακό αυτό ε;
5) Θέλω να κάνω ενα παρτέρι λαχανικών για νσ προμηθευω τους φίλους ,συγγενείς και για μένα , τί μέγεθος θα χρειαστώ ;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20478 από NIKOR
Απαντήθηκε από NIKOR στο θέμα Θελω χώμα αλλα τί χώμα;
Χωρις να θελω να κανω διαφημηση και επειδη το εψαξα και εγω αρκετα το μονο που βρηκα μεσω internet ειναι η χωματουργικη κιφησιας. Εγω δεν αγορασα βεβαια γιατι μενω επαρχια και θα ειχα πολλα μεταφορικα, αλλα να μενεις Αθηνα μπορεις να το τσεκαρεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα