× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Πετρωδες εδαφος

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2970 από mikros kallierghths
Πετρωδες εδαφος δημιουργήθηκε από mikros kallierghths
Την ανοιξη σκεφτηκαμε να καλλιεργησουμε σε ενα μικρο κομματι του κηπου.Δυστυχως ομως το εδαφος ειναι πετρωδες.Θα ηθελα την αποψη σας για το τι να κανω.Μελλοντικα θα φιλοξενισει ντοματες ,πιπεριες, φασολια, μαρουλια και ισως μελιτζανες.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2972 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πετρωδες εδαφος
Τι χρώμα έχει το έδαφος;
Όταν λες πετρώδες, εννοείς ότι σκάβεται πολύ δύσκολα ή ότι περιέχε πολλές μεγάλες πέτρες;
Τί φυτρώνει σε εκείνο το μέρος;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2980 από mikros kallierghths
Απαντήθηκε από mikros kallierghths στο θέμα Πετρωδες εδαφος
Το χρωμα του ειναι κοκκινωπο.Εχει πολλες μεγαλες πετρες και σκαβεται ευκολα με λιγη παραπανω δυναμη.Υπαρχουν 2 λεμονιες,1 μανταρινια,1 συκια, και 1 βερυκοκια.Γενικοτερα απο αγριοχορτα αναγνωριζω Βλητα( δεν τα φυτεψαμε εμεις και γι αυτο τα αναφερω ως αγριοχορτα)πικραλιθρες και παρα μα παρα πολλες τσουκνιδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15852 από mgmn
Απαντήθηκε από mgmn στο θέμα Πετρωδες εδαφος
εγω παντως που ειχα το ιδιο προβλημα μαζεψα φιλους κ γνωστους για να ψησουμε αλλα πριν απο αυτο κατσαμε κ μαζεψαμε αυτες που ηταν στην επιφανεια κ 10 με 20 ποντους απο κατω κ μετα κατσαμε κ φαγαμε πολυ ωραια ηταν σου προτεινω να κανεις το ιδιο. ;)



Υ.Γ Την επομενη κυριακη εχουμε κανονισει ξανα αφου θα το εχω ανακατεψει το χωμα για να ερθουν κ οι αλλες στην επιφανεια...

Υ.Γ 2 το μερος που καθαρισαμε ηταν 700 μετρα...
Υ.Γ 3 Ειχαμε μαζευτει 20 φιλοι περιπου...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15853 από konstefa
Απαντήθηκε από konstefa στο θέμα Πετρωδες εδαφος
Είχα το ίδιο πρόβλημα στον κήπο μου. Αυτό που αποφάσισα και κάνω ακόμη είναι να το δω μακροπρόθεσμα. Δηλαδή το σκεπτικό μου είναι να μην έχω άγχος να καθαρίσω όλο τον κήπο αλλά όσο μπορώ. Αυτό που κάνω όμως να το κάνω τέλεια. Πέρυσι καθάρισα όσο όση έκταση μπορούσα από πέτρες αλλά τις καθάρισα όλες. Μικρές-μεγάλες και στη θέση τους έφερα χώμα. Φέτος πρέπει να σου πω ότι βλέπω εκείνο το κομμάτι και παίρνω θάρρος. Ενώ όλος ο κήπος μου είναι σαν ποτάμι από τις πέτρες, εκεί είναι αφράτο χώμα. Έτσι φέτος έχω ήδη καθαρίσει ένα μικρό κομμάτι και ίσως να κάνω κι άλλο. Ό,τι κάνω όμως δεν αφήνω ούτε χαλικάκι σε μεγάλο βάθος. Όσο μπορώ να σκάψω.

Επίσης πιστεύω ότι εκεί που έχει πολλές πέτρες δεν κάνουν τόσο τα κηπευτικά (ντομάτες, κολοκύθια κλπ) αλλά κάνουν τα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκια, ραδίκια, άνηθο, οπότε μπορείς με λίγο σκάψιμο να τα εκμεταλλευτείς κι αυτά μέχρι να έρθει η σειρά τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα