× Συζητήσεις για κάκτους.

Απ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ALOE VERA-ΠΟΥ & ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20712 από saxterie

Newwest έγραψε: Καντε ενα google search για τον εν λογω κυριο που ενδιαφερεται να αγορασει παραφυαδες και θα καταλαβετε και μονοι σας.

Μην ειμαστε ευκολοπιστοι!!!!
Καλή τυχη σου ευχομαι με την φυτεια σου φιλε.


Δεν είμαι ευκολόπιστος και όπως σου είπα αλλα και πιστευω, αν ήταν όλα ρόδινα θα γέμιζε η ελλαδα με αλόη.

Τον έλεγχο μου για τον παραπάνω κυριο τον εχω κάνει και εγώ αλλα δεν μπορω να πω τίποτα από την στιγμή που δεν έχω επικοινωνησει μαζί του.

thanks

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20713 από armonia
το σιγουρο είναι ότι κατι δεν παει καλα γενικοτερα. με προβληματιζει η ελειψη ενημερωσης από ολες τις πλευρες. σαν να υπαρχει ένα μυστικο που προσπαθουν οσοι εχουν μυηθεί να κρατησουν επτασφραγιστο. μονο οχρονος θα δειξει παιδια. οι μισοι που μπορουν ,και ρισκαρουν,εχουν φυτεψει ηδη, οι υπολοιποι που ειμαστε καπως πιο επιφυλακτικοι αναμενουμε ...πραγμα κακο και για εμας και για ολους!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #20784 από vagos1234
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ( ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΑΚΗ)
ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ ΣΤΟΝ κ. ΛΙΤΙΝΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #20785 από C02947
Καλησπέρα και απο εμένα και χρόνια πολλά. Από οτι έμαθα και εγώ- και μάλιστα μέσα από την ΔΗΩ-μέχρι τέλος Νοεμβρίου είχε πάρει φύλλα μόνο από τον Χρονάκη...! Εύχομαι να μην είναι καλά πληροφορημένοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #20806 από armonia
δυστυχως είναι αληθεια το παραπανω και όχι μονο αυτό αλλα επισης σημερα εμαθα ότι δεν αγοραζει 1 ευρω όπως ελεγε αλλα 35 λεπτα!! τα υπολοιπα νεα είναι ότι ετοιμάζεται εντος του 15 και νέο εργοστασιο από αλλον. μεχρι τοτε υπομονη και μικρο καλαθι !!
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by armonia.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #20820 από amauro
Καλημέρα και από μένα στην όμορφη παρέα των παραγωγών της ΑΛΟΗΣ.
Παρακολουθώ τακτικά τις συνομιλίες σας ,τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας και θα συμφωνήσω μαζί σας γιατί όταν ξεκίνησα και εγώ τον Απρίλιο του 14 με μικρής έκτασης φυτεία είχα ακριβώς τους ίδιους ενδοιασμούς . Μην φοβάστε ψάξτε , ρωτήστε , ακούστε τι λέμε όλοι μας και βγάλτε το δικό σας συμπέρασμα . Αν τελικά δείτε ότι αξίζει έστω και με τον φόβο του που θα τα δώσω εγώ θα σας πώ ξεκινήστε το άφοβα έχετε 3 ολόκληρα χρόνια καιρό να βρείτε από μόνοι σας τι θα κάνετε. Οσο αφορά τον ΛΙΤΙΝΑ αυτός έκανε το κουμάντο του έχει το εργοστάσιο και το παίζει ΜΑΓΚΑΣ , ο ΧΡΟΝΑΚΗΣ έμαθα στην έκθεση προχθές που πήγα στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ότι έκλεισε συμφωνία με τον ΛΙΤΙΝΑ στα 0,75 λεπτά . Αυτό αγαπητοί μου συμπαραγωγοί και όχι μόνο μου λέει ότι ο καθένας μας κρίνει το τι θα κάνει και πώς θα το κάνει . Εγώ προσωπικά κοιτάω να μπώ σε συνεταιρισμούς μιλάω καθημερινά με παραγωγούς που είδη εχουν φτιάξει μικρές μονάδες επεξεργασίας και σε 1-2χρόνια που θα έχω σοδειά θα έχω βρεί και την άκρη .
Ευχαριστώ πολύ
amauro νέος παραγωγός με 2,5 στρέμματα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #20824 από armonia
εκει εχω καταληξει και γω φιλε amauro,οτι δηλαδη το μονο μελλον που μπορει να εχει ο καλλιεργητης αλοης στη χωρα μας ειναι μεσω των ομαδων παραγωγων που θα μπορουν να μεταποιηουν και -προσεξτε-να Εξαγουν μονοι τους.αρκει εστω και μια καινουρια ιδεα για να σε βγαλει μπροστα ακομη και απο μεγαλυτερους απο εσενα. ολα τα αλλα ειναι κοροιδια δυστυχως και δεν πρεπει κανεις να στηριζεται επανω τους.ο δρομος θα ειναι μακρυς παντως και μονο ο χρονος θα δειξει
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by armonia.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #20831 από vagos1234
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΗΝΕΙ ΠΙΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΛΙΤΙΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΑΚΗ?
ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΑΣΙΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ?? ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #20942 από sixoremenos
Νέος στο forum, διάβασα όλες τις σελίδες του νήματος και μέσα τους βρήκα τα ίδια ερωτήματα που είχα κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Για τα περισσότερα έχω ήδη βρει απαντήσεις, μόνος ή με τη βοήθεια παραγωγών αλόης που είχαν την καλοσύνη να μοιραστούν την εμπειρία τους. Για τα υπόλοιπα, όπως πού θα διαθέσω την παραγωγή μου, σε τι τιμή κλπ, αφήνω τον χρόνο να κυλίσει, ελπίζω για το συμφέρον μου (μας). Έχω μπροστά μου τουλάχιστον 2 χρόνια, αφού φέτος σκοπεύω να φυτέψω 1 στρέμμα αλόης στην ευρύτερη περιοχή της Κορίνθου.

Ελπίζω σε αυτά τα 2 χρόνια τα πράγματα να εξελιχθούν καλά, με τη δημιουργία συνεταιριστικών ομάδων ανά Νομό ή ανά Περιφέρεια, αφού πιστεύω ότι το συγκεκριμένο φυτό έχει πολλές προοπτικές στο κομμάτι της μεταποίησης.

Καλή καλλιεργητική περίοδο σε όλους!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #21028 από vps27
Γεια σας κι από μένα, είμαι νέα στο φόρουμ, ψάχνομαι αρκετά στο θέμα τη αλόης και σκέφτομαι να καλλιεργήσω.Ο κύριος προβληματισμός που απ 'ότι είδα έχετε κι εσείς, είναι το αν θα απορροφηθεί η παραγωγή...υπάρχει κάποιος που να έχει φτάσει στο σημείο να πουλήσει τα φύλλα και να μπορεί να επιβεβαιώσει ότι λειτουγεί όλο αυτό;

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα