× Συζητήσεις για κάκτους.

Απ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ALOE VERA-ΠΟΥ & ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18888 από armonia
Bεβαιως και με βοηθησες Τολη. να εισαι καλα!! μονο 2 ερωτησουλες ακομη ,αν δε γινομαι κουραστικος. σε ποιο μερος ειναι η καλλιεργεια σου και σε ποιο μερος θα γινει το εργοστασιο που λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18891 από cgeorge
ΦΙΛΕ ΤΟΛΗ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΚΑΛΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΗ
ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΟΗ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ 20 ΧΡΟΝΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΩΓΟ..2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ 2 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ.ΟΛΟ ΑΚΟΥΩ ΑΚΟΥΩ ΛΟΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ..ΚΤΛ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟ..ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΟΗΣ??ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΟΥΝΜ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ??
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΙΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΜΟΔΑ ΤΩΝ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΟΠΩΣ Η ΑΛΟΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΖΕΛΕΣ..???
ΣΗΜΕΡΑ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 2.5 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟ..ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ...ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΩΝ LR ΚΑΙ forever living products??(ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΛΟΗ)

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΦΤΗΝΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΧΕΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΕΞΙΚΟ,ΙΝΔΙΕΣ,ΜΑΓΑΔΑΣΚΑΡΗ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΗΣ ΑΛΟΗΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΕΙ ΕΝΑ ΧΥΜΟ Η ΚΑΠΙΟ ΥΠΟΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΒΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ Η ΑΛΟΙΝΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ(ΤΟΞΙΝΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ ΤΑ ΞΕΝΑ ΚΥΤΑΡΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΞΑΓΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΛΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΑΠ ΟΤΙ Ο ΖΕΛΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟ 25%ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ)ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΟΤΙ Η ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΑΛΟΙΝΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΕΤΡΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ,ΤΗΝ ΔΙΟΓΚΩΝΕΙ ΜΕ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΛΥΝΕΙ ΤΟ ΖΕΛΕ ΚΑΛΑ ΣΕ ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ..ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ know how THΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ.


ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΥΠΗ..
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΑΠΛΩΣ....ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18892 από armonia
αρα το συμπερασμα ειναι οτι ακομη και να καταφερναμε να κατακτησουμε το ομαδικο πνευμα και να αναπτυσαμε 1-2 δυνατους συνεταιρισμους εκτος κρητης ,ο καθε ενας με δικο του εργοστασιο μεταποιησης,ακομη και τοτε θα μας εθαβαν οι μεγαλοκαρχαριες που περιγραφει ο cgeorge? μηπως τελικα πρεπει να επικεντρωθουμε σε εντελως διαφορετικους στοχους οπως 1)δημιουργια αλληλενδετων συνεταιρισμων καλλιεργητων ΦΥΛΛΩΝ αλοης σε στρατηγικα σημεια. και 2) προσπαθεια απ ευθειας εξαγωγης των φυλλων σε κοντινες ευρωπαικες χωρες αντι ντοπιων εργοστασιων μεταποιησης. πιστευω πως εκτος ελλαδος η αγορα ειναι και πιο ευελικτη αλλα και πιο σταθεροποιημενη.τουλαχιστον θα εχουμε περισσοτερες επιλογες και θα ξερουμε και σε τι φιξ τιμες θα κινουμαστε εξ αρχης.

Μαρκος
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by armonia.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18893 από Τόλης6169
cgeorge όταν μπορέσεις πάρε με ένα τηλέφωνο.6978093288

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18898 από aloereth
Καλημέρα σε όλους,
επιτρέψτε μου να εκφράσω κι εγώ την άποψή μου μιας κι είμαι νέος καλλιεργητής αλόης (Μάιος 2013) αλλά ενημερώνομαι γι αυτήν 2 χρόνια τουλάχιστον.
Η αλήθεια είναι ότι η καλλιέργεια της αλόης θα έχει μέλλον μόνο αν δημιουργηθεί μονάδα επεξεργασίας των φύλλων, μέχρι τότε ο καλλιεργητής μπορεί να έχει κάποια έσοδα από την πώληση των φύλλων και των παραφυάδων. Όπως λέει κι ο cgeorge η κατασκευή εργοστασίου έχει γίνει σήριαλ, πιστεύω όμως ότι αυτό θα γίνει σίγουρα διότι ήδη οι καλλιεργητές αυξάνονται και έχουν δημιουργηθεί αρκετές ομάδες οι οποίες με διάφορους τρόπους πιέζουν προς αυτή την κατεύθυνση (ανάγκες της αγοράς).
Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Τόλης η δική μου συμβουλή είναι για να μην παίρνει κάποιος μεγάλο ρίσκο να ξεκινήσει με λίγα φυτά (300-500) μέχρι να υπάρξουν ευχάριστα νέα. Εγώ ξεκίνησα με 600 φυτά 2 χρόνων περίπου και τώρα κόβω ήδη παραφυάδες (κάθε φυτό γεννά πάνω από 10) τις φυτεύω σε γλάστρες για να καλύψω τον Μάρτιο και το υπόλοιπο χωράφι μου και τις υπόλοιπες ελπίζω να τις πουλήσω. Αυτά σαν πρώτε σκέψεις συγχαρητήρια στη σελίδα που μας φιλοξενεί και μας δίνει τη δυνατότητα να ανταλλάσσουμε τις σκέψεις μας, γιατί μόνο συλλογικά νομίζω ότι μπορούμε να προχωρήσουμε μιας και από την πολιτεία δυστυχώς δεν υπάρχει βοήθεια. Η σελίδα μου στο facebook για φωτογραφίες. www.facebook.com/pages/Aloe-vera-Rethymn...938944373757?fref=ts

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18899 από armonia
καλησπερα φιλε aloereth ! αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων γυρω απο την αλοη.αυτοι που ειναι ηδη και αυτοι που θελουν να γινουν καλλιεργητες της. προσωπικα ανηκω στη δευτερη κατηγορια και "ψαχνομαι" τον τελευταιο χρονο . η αποψη σου ειναι πολυ απλη και λογικη και καλυπτει αρκετες αποριες .δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι αφου απο τη στιγμη που ολοι εμφανιζομαστε να συμφωνουμε οτι πρεπει να αυξηθουν οι καλλιεργητες, υπαρχει εμποδιο στη ροη των πληροφοριων απο τους "ηδη" προς τους "εν δυναμει" . μηπως η καλλιεργεια στην κρητη ειναι μονοδρομος? εσυ σε τι τιμη αγορασες τα φυτα σου (δε θελω να μου πεις απο που).
φιλικα Μαρκος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18900 από aloereth
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε Μάρκο,
δεν ξέρω αν όντως συμβαίνει απόκρυψη πληροφοριών, εγώ πάντως είμαι στη διάθεσή σου και όλων των φίλων του site για οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζω.
Η τιμή των φυτών εξαρτάται από την ποσότητα που θα αγοράσει κάποιος και από την ηλικία τους. Εγώ αγόρασα τον Μάιο 600 φυτά 2 χρόνων 6 ευρώ το φυτό. Για να καταλάβεις, αν αγόραζα 1000 μου τα έδινε 5 ευρώ.
Θεωρώ κι εγώ ότι στην Κρήτη η καλλιέργεια αλόης μάλλον είναι μονόδρομος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18901 από armonia
ευχαριστω για την απαντηση. εχω παρατηρησει οτι καποιοι μεγαλοι καλλιεργητες στην κρητη λενε οτι προσφερουν συμβολαιο αποροφησης της παραγωγης σε οσους αγορασουν φυτα απο αυτους. ειναι καποιος απο τα μελη που μας διαβαζουν συμβεβλημενος κατ αυτον τον τροπο και αν ναι θα ηθελε να μας πει δυο πραγματα παραπανω,οπως πχ σε τι τιμη εκλεισε η συμφωνια και αν η τιμη αυτη επηρεαζεται απο το τι τζιρο θα κανεις απο την αγορα των φυτων? επισης αν ειναι ευκολο θα θελατε να συζητησουμε και καποια θεματα τεχνικα πανω στην καλλιεργεια-συγκομιδη ωστε να διευρυνεται η κουβεντα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18902 από akis aloe vera
tora pantos kati ginete me olla ta themata k me to ergostasio opote kati kalitero tha ginei apo edo k pera k ego kaliergo exo polla fyta se glastres k proxorao.. akis aloe vera

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18903 από armonia
Συνεχιζω με τεχνικες ερωτησεις γενικης φυσεως. οποιος γνωριζει απανταει!! α)διαβαζουμε οτι μπορουμε να συγκομιζουμε 3-4 φορες το χρονο ως 10 περιπου φυλλα του φυτου. αυτο σημαινει οτι εχουμε "εποχη συγκομιδης" και διαθεσης των φυλλων 3-4 φορες το χρονο υποχρεωτικα ή συγκομιζουμε και πουλαμε μια φορα το χρονο? β) υπαρχει καποιος φιλος που να γνωριζει απο μεταφορικες εταιριες-μεταφορες ωστε να μας διαφωτισει περι του κοστους μεταφορας πχ 60 τονων φυλλων αλοης στη διαδρομη ερμιονη-λιμανι πειραια-ηρακλειο κρητης? ποια αλλα κοστολογια εκτος του τιμοκαταλογου της μεταφορικης προκυπτουν?
σας ευχαριστω προκαταβολικα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.159 δευτερόλεπτα