× Συζητήσεις για Λουλούδια και Βότανα στο Μπαλκόνι ή Ταράτσα.

Κατηφές/Καλέντουλα, Πετούνια κτλ για τον μπαχτσέ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14403 από GrigorisK
Σήμερα αγόρασα τα λουλούδια που θα συντροφέυουν τα λαχανικά στον μπαχτσέ μου.

Αγόρασα:
δύο ποικιλίες κατηφέ, την tagetes και την officinalis.
Πετούνια
Αμάραντο
Θυμάρι
Καπουτσίνο
Βασιλικό
Δύοσμο
Λεβάντα
Τάτουλα
Μέντα
Ρίγανη


Τώρα οι απορίες μου:
Διάβασα ότι δεν κάνει να βάλει μαζί και τις δύο ποικιλίες κατηφέ, ισχύει? Αν ναι ποια ποικιλία προτέινεται να βάλω.

Η πετούνια που διάβασα πίσω από το φακελάκι γράφει ότι είναι σύνθεση από είδη του F1-υβριδίου.Δηλ είναι υβρίδιο?Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την βάλω ανάμεσα στα λαχανικά μου?

Αυτές οι δύο είναι οι απορίες μου προς το παρόν.

Εκτός από τις απαντήσεις σας μπορείτε να γράψετε και τις δικές σας απορίες ή να δώσετε κάποια έξτρα πληροφορία ή να προτέινετε κάποιο άλλο λουλούδι που δεν έχω αναφέρει παραπάνω και τις σχετικές σας εμπειρίες.

Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by GrigorisK.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14465 από kristi1
Γρηγόρη , δύο ποικιλίες μαζί δεν κάνει να βάλουμε για κανένα φυτό, γιατί το ένα γονιμοποιεί το άλλο και χαλάει ο αρχικός σπόρος. Αν σπείρεις και τις δύο ποικιλίες μακρυα την μία απο την άλλη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και αν βγεί μία άλλη τρίτη ποικιλία απο τις δύο , πάλι σε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14485 από GrigorisK
Kristi1 δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει και με τις διαφορετικές ποικιλίες λουλουδιών του ίδιου είδους.
Αυτό με τις διαφορετικές ποικιλίες κατηφέ το ανέφερα επειδή διάβασα ότι δεν "δουλεύουν" σωστά όταν είναι μαζί. (πχ όπως η ντομάτα με το αγγούρι).
Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.


Απ'οτι έχω διαβάσει στο internet κατάφερα να φτιάξω μία λίστα με τα λουλούδια και τα αρωματικά φυτά που βοηθάνε και προστατέυουν τα λαχανικά.

Βασιλικός-> ντομάτα,μελιτζάνα
Σέλινο->φασόλι, λάχανο, πράσο, κρεμμύδι,ντομάτα,σπανάκι
δυόσμος->λάχανο,ντομάτα
κατηφές->ντομάτα,αγγούρι,μελιτζάνα,κολοκύθι,πατάτα,φράουλα
μαϊντανός->ντομάτα,καρότο,κρεμμύδι
πετούνια->ντομάτα και λέει ότι μππορείς να την βάλεις σε όλο τον μπαχτσέ
ρίγανη->λάχανο,κουνουπίδι,μπρόκολο,αγγούρι


Γενικά όποιος έχει εμπειρία με συγκαλλιέργεια λουλουδιών/αρωματικών φυτών με λαχανικά ας απαντήσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14487 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Κατηφές/Καλέντουλα, Πετούνια κτλ για τον μπαχτσέ

kristi1 έγραψε: Γρηγόρη , δύο ποικιλίες μαζί δεν κάνει να βάλουμε για κανένα φυτό, γιατί το ένα γονιμοποιεί το άλλο και χαλάει ο αρχικός σπόρος. Αν σπείρεις και τις δύο ποικιλίες μακρυα την μία απο την άλλη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και αν βγεί μία άλλη τρίτη ποικιλία απο τις δύο , πάλι σε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.


Φίλε Αντώνη(Kristi1)
Τι εννοείς οταν λές μακρυά ;; 5 μέτρα, 10, 20, 100 ή περισσότερο ;;
Η γονιμοποίηση απο οσο γνωρίζω γίνεται με τα εντομα (κυρίως μέλισσες) ή με τον ανεμο.
Το πού θα κάτσει η μελισσούλα ή πόσο μακρυά θα πετάξει δεν μπορεί κανείς να το απαγορεύσει. Οσο για την ανεμο, ποιός να τα βάλει μαζί του, αφού οπου θέλει πάει;;
Νομίζω οτι σε εναν μέσο λαχανόκηπο με εμβαδόν 50 εως 200 τ.μ μάλλον δεν εχει νόημα να μιλάμε για πλήρη ''καθαρότητα '' μιάς ποικιλίας. Εκτός κι αν ακολουθήσουμε αυστηρά την καλλιέργεια συγκεκριμένων ποικιλιών-οπως κάνει ενας φίλος στην Κρήτη που δεν δέχεται κανενός είδους νέες ποικιλίες στον κήπο του- αλλά και πάλι με αμφισβητούμενο αποτέλεσμα.
Αν κάποιος γνωρίσει τεχνικές που να εξασφαλίζουν σίγουρο αποτέλεσμα διατήρησης των ποικιλιών, καλό είναι να τις μοιραστεί μαζί μας....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14509 από kristi1
Σταύρε και Γρηγόρη, έχετε δικαιο. Μάλλον απάντησα στο θέμα κάπως βιαστικά. Ίσως επειδή δεν είχε απαντηθεί το ερώτημα του Γρηγόρη για αρκετή ώρα, έγραψα βιαστικά.
Φίλε Σταύρε πράγματι μέχει απασχολήσει και στο παρελθών η απόσταση καλλιέργειας παραδοσιακών ποικιλιών με υβρίδια του ίδιου είδους. Σαν λύση βρήκα, επειδή έχω την πολυτέλεια και το πρόβλημα να καλλιεργώ το καλοκαίρι σε δύο κήπους, στον έναν απο τους δύο να βάζω τις παραδοσιακές ποικιλίες. Και αυτό πάλι δεν ξέρω αν έχει νόημα, γιατί ο γείτονας δίπλα καλλιεργεί ότι θέλει φυσικά. Ίσως το οτι οι τομάτες πχ επειδή είναι αυτογονιμοποιούμενες, να προστατεύονται. Πραγματικά δεν ξέρω. Ίσως και όλα αυτά να είναι ένας ακόμη άπο τους μύθους που αναμασάμε σαν θέσφατο, και να μην έχουν κανένα νόημα ή να έχουν πολύ λιγη σημασία. Πάντος ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14512 από Kuria49
Για το θέμα της διατήρηση των ποικιλιών με βάση διάφορες έρευνες που έχω διαβάσει αλλά και παρακολουθώντας τον Παναγιώτη Σαϊνατούδη το προηγούμενο Σάββατο στην γιορτή σποράς μπορω να πω ότι για κάποια λαχανικά όπως η ντομάτα τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα γιατί είναι αυτογονιμοιούμενο φυτό και έτσι εφαρμόζοντας τεχνικές απλές όπως η χρονική διαφορά φύτευσης 25-30 ημερών μας εξασφαλίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την καθαρότητα της ποικιλίας επίσης μπορούμε να καλύψουμε με ειδική κουρτίνα κάποια φυτά και να πάρουμε από αυτά μόνο σπόρους.
Για κάποια άλλα λαχανικά όπως καρπούζι θα πρέπει να κατασκευάσουμε τολ με την ειδική κουρτίνα και εκεί να καλλιεργήσουμε κάποια φυτά για σπόρους
Για κάποια είδη δεν είναι εύκολα να διατηρήσουμε την καθαρότητα του σπόρου όπως πχ τα καρότα γιατί απαιτούνται ειδικές γνώσεις
γενικά η διατήρηση της καθαρότητας του σπόρου εξαρτάται από το είδος για το οποίο μιλάμε (τρόπος επικονίασης, μορφολογία άνθους...) πάντως αν αποφασίσουμε να διατηρήσουμε ποικιλίες που μας αρέσουν μπορούμε να τα καταφέρουμε μέχρι ένα βαθμό με λίγη δουλεία και προσοχή επιπλέον
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17627 από markonis
Σίγουρα θα με πάρετε με τις πέτρες αλλά έχω πρόβλημα με τη σπορά του κατιφέ.Μου έστειλαν σπόρους,οι οποίοι είναι σαν ξεραμένα φυλλαράκια,αλλά είμαι τόσο γκάου :P που δεν κατάφερα να καταλάβω με ποιο τρόπο φυτεύονται. :huh:

Στην αρχή τους έχωσα στο χώμα,περίμενα κανένα μήνα,αλλά δεν έκαναν κούκου. :dry:

Ακολούθησε 2η προσπάθεια,όπου σε ένα σπορείο έβαλα τα μισά ξάπλα μέσα στο χώμα,σε βάθος περίπου 1εκ και τα άλλα μισά τα έβαλα όρθια,αλλά πάλι τίποτα. :blink:

Στο μεταξύ να αναφέρω ότι εδώ στο νησί η τιμή του κατιφέ κυμαίνεται από 1,5 μέχρι 2,5 € !!! :unsure:

Τελικά πήρα καμιά 10αριά φυτά χωρίς άνθος με 0,50€ και έκανα τη δουλειά μου.

Παίζει να φταίει ο σπόρος που μου έδωσαν,εκτός αν κάνω κάτι λάθος,οπότε θα παρακαλούσα να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by markonis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17635 από Roula
Να σημειώσω ότι οι σπόροι κατηφέ δεν μοιάζουν με ξεραμένα φυλλαράκια...
Μοιάζουν περισσότερο με ...πώς να το πώ... με ξύλινες ακίδες, 2-3cm, που είναι κυρίως καφετιοί και η μία τους άκρη μαύρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17638 από markonis

Roula έγραψε: Να σημειώσω ότι οι σπόροι κατηφέ δεν μοιάζουν με ξεραμένα φυλλαράκια...
Μοιάζουν περισσότερο με ...πώς να το πώ... με ξύλινες ακίδες, 2-3cm, που είναι κυρίως καφετιοί και η μία τους άκρη μαύρη.


Έτσι ακριβώς είναι,η δική μου περιγραφή ήταν λάθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα