× Συζητήσεις για Λουλούδια και Βότανα στο Μπαλκόνι ή Ταράτσα.

Πρόβλημα με βασιλικό

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20556 από marja
Πρόβλημα με βασιλικό δημιουργήθηκε από marja
Καλημέρα σε όλους! Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ, καλώς σας βρήκα!
Έχω ένα πρόβλημα με τον βασιλικό μου: Πριν αρκετό καιρό είχα παρατηρήσει ότι κάτι έτρωγε τα φύλλα του. Είχα βρει μάλιστα και διάφορα "υπολείμματα" πάνω στον κορμό και τα φύλλα του, και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μια τεράστια ακρίδα, η οποία μάλλον είχε γεννήσει κιόλας, γιατί είχα βρει και κανά 2 μικρά. Κατάφερα να απαλλαχθώ από δαύτη και κει που άρχισε να παίρνει τα πάνω του ο βασιλικός, παρατηρώ ότι τώρα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη. Κάτι τον κατατρώει κανονικά... Σε πολλές περιπτώσεις είναι φαγωμένο όλο το φύλλο και έχει μείνει μόνο το κλωναράκι του. Τον έχω ψάξει, αλλά δεν βρίσκω κάτι να 'χει. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;
Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία για να δείτε πώς περίπου είναι... Δεν ξέρω αν φαίνεται και καλά.

Πολλές καλημέρες!
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by marja. Αιτία: Προσθήκη

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20557 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
αν βρισκης υπολειματα στο χωμα απο βλενα σαν σαλιο ειναι σαλιγκαρι τωρα με τις υγρασιες αρχιζουν ψαξε καλα μεσα στην επιφανεια μην εχει σαλιγκαρι διαφορετικα ειναι οι ακριδες σε κανα 1 ομως μετα κρυα 8α πε8ανουν παρε ενα πανι σκιασης και σκεπασετον κοιτα και τα φυλλα μην εχει καμια αφιδα φραντσεσκος φιορετζα παντως καλος μου φαινετε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marja

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20558 από marja
Απαντήθηκε από marja στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ίσως η φωτογραφία να μην είναι ενδεικτική. Ποστάρω κανά 2 ακόμη που ίσως είναι καλύτερες.
Θα το ψάξω το χώμα. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν βρίσκω υπολείμματα της ακρίδας πάνω στα φύλλα, ενώ τότε ήταν πάρα πολλά. Είναι και άτιμες αυτές, δεν μπορείς εύκολα να τις ξεχωρίσεις!
Αυτό που επίσης παρατηρώ τον τελευταίο καιρό είναι ότι γύρω από τη γλάστρα, στο πλακάκι βρίσκω συνέχεια μικρά μαυράκια, που μάλλον πρέπει να είναι μικρά κουκάκια χώματος. Κάθε μέρα και συνεχώς!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20559 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
σαλιγκαρος ειναι μαλον αν βρισκης χωμα κατω στο πλακακι βαλε γυρω απο την γλαστρα μια λωριδα αλατι στο πλακακι κυκλικα απο την γλαστρα το αποφευγουν η σε ενα μικρο μπολακι 1 μπυρα τα τραβαη και πανε εκει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marja

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20560 από marja
Απαντήθηκε από marja στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
Και όμως βρήκα μόλις τώρα αυτό! 3 βασικά!!! Κάμπιες είναι; Τι πρέπει να κάνω;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20561 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
πιστευω οτι αρκη που τις εβγαλες και να τον ελενχης κα8ιμερινα μετα πρεπη να πας σε βιολογικο εντομοκτονο η σε σκονη η σε υγρο και δεν αξιζη λογου κοστους κοιτα εδω στο καλλιεργο λεη βιολογικα εντομοκτονα που φτιαχνονται στο σπιτι αλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ισχιρα για τις καμπιες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marja

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20562 από marja
Απαντήθηκε από marja στο θέμα Πρόβλημα με βασιλικό
Ναι, αυτό θα κάνω! Θα τον ελέγχω καθημερινά! Επειδή χρησιμοποιώ φύλλα του και στο μαγείρεμα, δεν ξέρω... Ψιλοφοβάμαι τα εντομοκτόνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα