× Συζητήσεις για Διακόσμηση Μπαλκονιού ή Ταράτσας.

Αναρριχητικα για ταρατσα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12233 από akischatzi
Αναρριχητικα για ταρατσα δημιουργήθηκε από akischatzi
καλησπερα
θελω να βαλω κατι αναρριχητικο στην ταρατσα μου αλλα θελω κατι το οποιο να αντεχει στο κρυο και στον αερα τον χειμωνα και στην ζεστη το καλοκαιρι
εχετε κατι να προτεινετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12234 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
Ριχόσπερμα.
Εάν δε σε νοιάζει να έχει φύλλα το χειμώνα, δαγκωτό! Είναι πολύ ανθεκτικό σε υψηλές (και χαμηλές) θερμοκρασίες. Αν το αποφασίσεις, να ξέρεις ότι έχει αυξημένες ανάγκες σε νερό. Έχει τρελά γρήγορη ανάπτυξη σε σχέση με τα άλλα του είδους του και κάνει μικρά υπέροχα λευκά λουλούδια (τα οποία τα διατηρεί και για 3-4 μήνες) που ευωδιάζει ο τόπος...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12236 από akischatzi
Απαντήθηκε από akischatzi στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
και εγω προς το ριχοσπερμα ημουν αλλα ειπα να ρωτησω μπας και υπαρχει κατι αλλο

ευχαριστω παντος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12240 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
Να συμφωνήσω, επίσης, και με τον αγαπητό fireseaker ότι και το αγιόκλημα και η μπουκαμβίλια που πρότεινε είναι εξαιρετικές περιπτώσεις, εκτός και αν προτιμάς κάτι που δεν θα περιμένεις πολύ ώσπου να φουντώσει.
Διαφωνώ όμως με τα βατόμουρα, όπως και με τα αγαπημένα μου και εξωτικά ρολόγια, διότι αν κάποια στιγμή αλλάξεις γνώμη και δεν τα θέλεις πια, απλώς δεν ξεπατώνονται με τί-πο-τα...
Επίσης, μιας που αναφέρθηκαν και τα τριαντάφυλλα, είχα πετύχει κάπου σε μια ιδιοκατασκευή (στερεωμένα σχοινιά σε πάτωμα και ταβάνι) μια τριανταφυλλιά αναρριχώμενη -όχι πολύ φουντωτή- που έκανε κάτι τόσα δα μικρά άοσμα τριανταφυλλάκια...Υπέροχη.

Υ.Γ. Η ομορφιά είναι κοινά ενστερνιζόμενη.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Roula.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12243 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
προσωπικά θα εβαζα μια καλη ποικιλία κρεβατίνα, (κληματαριά) κανει υπέροχη σκια το καλοκαίρι και τρως και το σταφύλι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12251 από akischatzi
Απαντήθηκε από akischatzi στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας
και εγω θελω να βαλω ειτε μπουκαμβιλια η τριανταφυλια και πολλα ακομα ομορφα αλλα θα ειναι στην ταρατσα και θελω να αρχισει να καλυπτει την περγολα , το θεμα ειναι η μπουκαβιλια η η τριανταφυλια η οτι αλλο λετε θα αντεχει στο κρυο του χειμωνα η ακομα και στις πολλες ζεστες του καλοκαιριου?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12258 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Αναρριχητικα για ταρατσα
Το να αντέχουν τον χειμώνα, εννοείς να μην ρίχνουν τα φύλλα τους ή να μην πεθαίνουν από το κρύο;
Όλα τον αντέχουν τον χειμώνα, υπό την έννοια ότι οι χαμηλές θερμοκρασίες δεν τα σκοτώνουν (εκτός πια και αν μιλάμε για παγετούς! Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι...). Το ίδιο ισχύει και για τις υψηλές θερμοκρασίες.
Φυσικά κάποια από αυτά χρειάζονται σωστό κλάδεμα πριν την άνοιξη για να σου δώσουν το maximum της ομορφιάς τους. Τέλος, κάποια από αυτά προτιμούν πιο γλυκό καιρό, όπως η μπουκαμβίλια και το αγιόκλημα, αλλά και πάλι, με σωστή φροντίδα, μπορείς να τα έχεις σχεδόν οπουδήποτε.

Προσωπικά, διατηρώ μπουκαμβίλια, γιασεμί, αγιόκλημα και ριχόσπερμα για κάποια χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα, σε θερμοκρασίες Αθήνας, στις βόρειες περιοχές της (μικρότερη θερμοκρασία χειμώνα γύρω στους -2 με -4 και μέγιστη το καλοκαίρι γύρω στους 38-40). Από τριανταφυλλιά δεν έχω μεγάλη εμπειρία, μιας και την είχα δοκιμάσει ένα φεγγάρι, αλλά προφανώς κάτι έκανα λάθος και μας άφησε χρόνους νωρίς. :laugh:

Μιας και μίλησες για πέργκολα, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο εάν επέλεγες κάτι που δεν θα σε τρελαίνει στο σκούπισμα...Π.χ. η μπουκαμβίλια δεν ρίχνει πολλά φύλλα το καλοκαίρι, αλλά εάν φουντώσει κάνει πολλά και συνεχόμενα άνθη, τα οποία θα βαρεθείς να τα μαζεύεις όταν θα πέφτουν -π.χ. αν έχεις σκοπό να βάλεις τραπέζι / καρέκλες κάτω από την πέργκολα.

Κάτι κερδίζεις, όμως, και κάτι χάνεις πάντα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα