× Συζητήσεις για Διακόσμηση Μπαλκονιού ή Ταράτσας.

Κάμπια στα μυρωδικά μου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9405 από μπαλκονοκηπουρός
Κάμπια στα μυρωδικά μου δημιουργήθηκε από μπαλκονοκηπουρός
Καλημέρα σε όλους/ -ες!

Χθες ανακάλυψα κάμπια (σχετικά μικρή και πράσινη) στα μυρωδικά μου. Νομίζω ότι την έχω προλάβει στην αρχή, αφού εντόπισα μασουλισμένα φύλλα μόνο στο δυόσμο μου και έπιασα δύο κάμπιες σχετικά μικρές. Υπάρχει κάποιο "ματζούνι" που μπορώ να παρασκευάσω για να τις ξεφορτωθώ (όπως, π.χ., φτιάχνουμε σαπουνόνερο για τη μελίγκρα) ή η μόνη λύση είναι η "παραδοσιακή" που εφήρμοσα χθες (κοινώς, "εντοπίζω και φονεύω");

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9406 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Κάμπια στα μυρωδικά μου
Μιας και μιλάς για ...ματζούνια, και όχι για "επαγγελματική" αντιμετώπιση, μπορείς να ενημερωθείς για μια προσπάθεια που έκανα γι' αυτό, στο σχετικό topic.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει μόνο δύο από αυτά και έμεινα ικανοποιημένη.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Roula.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9415 από μπαλκονοκηπουρός
Απαντήθηκε από μπαλκονοκηπουρός στο θέμα Κάμπια στα μυρωδικά μου
Ευχαριστώ πάρα - πάρα πολύ! Εξαιρετική κι η προσπάθειά σου να συγκεντρώσεις όλες αυτές τις συνταγές! Θα δοκιμάσω το "ματζούνι" για τις κάμπιες και θα σου πω τα αποτελέσματα! :)

Υ.Γ.: Εσύ ποια έχεις δοκιμάσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9416 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Κάμπια στα μυρωδικά μου
Σε ευχαριστώ, ό,τι μπορώ κάνω. Θα χαρώ πολύ κι εγώ να μάθω τα αποτελέσματα, διότι δεν τα γνωρίζω τα περισσότερα. Όπως καταλαβαίνεις, χωρίς να προκύψει κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ να πλακώνω τα φυτά με τις συνταγές...

Εγώ είχα αφίδες (άρα δοκίμασα το πράσινο σαπούνι - οινόπνευμα - νερό) και ένα φεγγάρι είχα πετύχει και 1-2 σαλιγκάρια (δοκίμασα τον ελληνικό καφέ). Επειδή τα σαλιγκάρια ήταν μόνο αυτά τα 1-2, δεν γνωρίζω εάν απλώς έκαναν μια περαστική βόλτα από τη ζαρντινιέρα μου. Ψέκασα άμεσα πάντως και δεν τα ξαναείδα έκτοτε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ήταν συγκυριακό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μπαλκονοκηπουρός

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #9503 από μπαλκονοκηπουρός
Απαντήθηκε από μπαλκονοκηπουρός στο θέμα Κάμπια στα μυρωδικά μου
Λοιπόν, δοκίμασα το κόλπο με το αλεύρι και το καυτερό πιπέρι...Αν υποθέσουμε ότι οι κάμπιες δεν ήταν μόνο οι δύο που εντόπισα κι εξόντωσα, δούλεψε: Δεν ξαναείδα μασουλισμένα φύλλα.
Επίσης τώρα δοκιμάζω και το ψέκασμα με νερό και κανέλλα για τους μύκητες, αλλά ακόμη δεν έχω αποτελέσματα...Θα δείξει...
Ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα