× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

χειμωνιατικη σπορα.?

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10102 από zvranik
χειμωνιατικη σπορα.? δημιουργήθηκε από zvranik
καθομαι και κοιταζω το ημερολόγιο σποράς - φυτευσης και τα'χω χάσει......

κατ'αρχήν εχω φυτεψει σπορόφυτα για λαχανα, πρασα και μπροκολα.
ηδη στον κήπο εχω νεα φουρνια απο φρεσκα φασολάκια (τα προηγουμενα ηταν αποτυχία) και ντομάτες.

αγορασα κοκαρι για φρεσκα κρεμμυδάκια και θελω και πατατες ακομα.

αλλοι μου λενε να βάλω τώρα πατάτες, αλλοι αργοτερα τον Σεπτέμβρη.....
μαρούλια τώρα , αλλοι οχι ακομα.

εεεεεεεε ενταξει λιγο βοήθεια παιδια. το κλιμα εδω ειναι πιο ζεστο απο τα βόρεια ή τουλαχιστον κρατάει περισσοτερο διάστημα.

θα απευθυνθώ στους φιλους ,κυρίως ,καλλιεργητες της Κρήτης.....
τελικά ποτε να βαλω πατάτες?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10108 από Giannis P.
Απαντήθηκε από Giannis P. στο θέμα χειμωνιατικη σπορα.?
Αγαπητή zvrαnik

Αν και δεν είμαι καλλιεργητής της Κρήτης νομίζω πως μπορώ να σου απαντήσω. Εγώ φύτεψα πατάτες μια φορά στις αρχές του Αυγούστου και ακόμα μια πριν τρεις μέρες. Απ' ότι άκουσα όμως από έναν θείο μου οι πατάτες καλό είναι φυτεύονται νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα όπου η θερμοκρασία του εδάφους δεν είναι πολύ υψηλή γιατί αν το έδαφος που θα φυτευτούν οι πατάτες έχει υψηλή θερμοκρασία μπορεί να βλάψεις ή ακόμα και να καταστρέψεις τον σπόρο. Επίσης μετά το φύτεμα πρέπει να δροσίσεις καλά το χώμα. Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #10128 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα χειμωνιατικη σπορα.?
ούτε εγώ είμαι καλλιεργητής αλλά ρώτησα έναν χωριανό πατατά και μου είπε ότι μπορώ και τώρα αλλά εάν κάνει ζέστες θα χαλάσει ο σπόρος, κατόπιν ρώτησα ένα φυτώριο στην Κάτω Αχαία και μου είπε αργότερα μέσα στο Σεπτέμβρη για να μην κάνει τόσο ζέστη και να έχει και βροχές.

σπορόφυτα έβαλα από αυτά που λές και φαίνονται να πηγαίνουν καλά, ακόμη και τα μαρούλια πήραν τα πάνω τους....εγώ με το νερό δεν ξέρω τι να κάνω αλλά υποθέτω ότι τώρα που είναι μικρά και στην ανάπτυξη χρειάζονται νερό για να μεγαλώσουν και να αντέξουν τις υψηλές θερμοκρασίες, οπότε τα ποτίζω κάθε απόγευμα/ βραδάκι από λίγο, όλη την νύχτα και μέχρι της 10 το πρωί κρατούνται δροσερά, μετά από τον ήλιο ο χώμα γίνεται σαν πέτρα και σκάει από την ζέστη (κάπου στις 2-3 το μεσημέρι είναι η χειρότερη ώρα)....μετά το απόγευμα ποτίζω πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10341 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα χειμωνιατικη σπορα.?
χθες πηγα στο κήπο και φυτεψα καροτα, παντζαρια, σπανακι, κοκαρι. σε λιγες μερες θα μπουν και οι πατατες. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα