× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ανθόπτωση σε τοματιες

Περισσότερα
12 Χρόνια 9 Μήνες πριν #1208 από petpis
Απαντήθηκε από petpis στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Νομίζω οτι για την πτώση φταιει το πολύ νερό. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Δεν είναι θέμα μελισσών και τέτοια. Η ντομάτα είναι αυτογονημοποιούμενη. Απλά θέλει αέρα.
Στην βεράντα έχω 13 ντοματιές και 5 αγγουριές. Οι αγγουριές δένουν κανονικά, θέλουν μέλισσες αυτές, αλλά οι ντομάτες ρίχνουν τα άνθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 8 Μήνες πριν #1396 από Green Dragon
Απαντήθηκε από Green Dragon στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Νομίζω ότι μπορώ να μιλήσω πολύ συγκεκριμένα λόγω ιδίας πείρας:

Ο χειρότερος εχθρός των ανθών της ντομάτας είναι η υψηλή θερμοκρασία τη νύχτα (27+) με το πρόβλημα να είναι ιδιαίτερα έντονο εάν μένεις στην Αθήνα. Αντιθέτως στην εξοχή, όπου το χώμα δεν συγκρατεί την ηλιακή θερμότητα όπως το τσιμέντο, το βράδυ δροσίζει πολύ, προς μεγάλη ευχαρίστηση των ντοματιών.

Πέρσι είχα φυτέψει μερικές ντοματιές για πρώτη φορά και ειδικά το φυτό που έκανε τις μεγάλες (Βραυρώνας), δεν έλεγε να δέσει καρπό με τίποτα. Το είχα πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να δω ντομάτες, ειδικά από το συγκεκριμένο φυτό αλλά παρ' ολ' αυτά συνέχισα να το φροντίζω αφού δεν παύει να είναι ένα ζωντανό πλάσμα. Έρχεται ο Σεπτέμβρης, μετά τον εφιαλτικό περσινό Αύγουστο, και η φθινοπωρινή δροσιά έχει μια 'παράξενη' επίδραση στις ντοματιές: Τα άνθη, αφού ξεραθούν τα κίτρινα πέταλά τους, δεν πέφτουν αλλά παραμένουν πάνω στο φυτό. Αρχικά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αλλά μετά από 3-4 ημέρες, τυχαία παρατήρησα ένα σωρό μικρά πράσινα ντοματάκια να έχουν πάρει την θέση των λουλουδιών! Ε λοιπόν όχι μόνο φάγαμε ντομάτες, αλλά ήταν και πολλές (20-25 ανά φυτό) και τεράστιες (της Βραυρώνας, οι άλλες ποικιλίες ήταν φύσει μικρότερες) και πεντανόστιμες! Εντύπωση μάλιστα μου έκανε ότι τα φυτά ήξεραν πόσες είχαν τη δυνατότητα να μεγαλώσουν ταυτόχρονα και αρκετά γονιμοποιημένα λουλούδια τα κράτησαν αδρανή μέχρι να ωριμάσει η πρώτη δόση! Τέλη Δεκεμβρίου έκοψα τις τελευταίες :)

Φέτος, λόγω της ασυνήθιστης δροσιάς του Ιουνίου, συνέχισαν να δένουν μέχρι τα τέλη του, ουσιαστικά μέχρι τον Ιούλιο που μπήκε φουριόζος. Τώρα τα άνθη κιτρινίζουν και πέφτουν όπως και πέρσι λόγω της έντονης ζέστης και περιορίζομαι να παρακολουθώ την ωρίμανση των έτοιμων καρπών. Ήδη έχω μαζέψει τις πρώτες και ωριμάζουν κι άλλες, ενώ ξέρω ότι το φθινόπωρο θα γίνουν άλλες δύο δόσεις!

ΥΓ: Για όσους έχουν τις ντομάτες τους σε γλάστρες, μην σκεφτείτε ποτέ ότι ο λόγος που πέφτουν τα άνθη είναι το υπερβολικό πότισμα! Για τις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα το καλοκαίρι και ειδικά για φυτά σε γλάστρες, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα που να ονομάζεται υπερβολικό πότισμα. Εγώ τις ποτίζω 2-3 φορές την ημέρα και όλα πηγαίνουν ρολόϊ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": αρετουσα, ΜΑΝΩΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1755 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Εγω λοιπον φυτεψα μια ντοματια βραωνας αρχες Ιουνιου σε οικοπεδο ποτιζοταν με αυτοματο ποτισμα εγεινε ολοκληρο δενδρο μεγαλοσε καταπρασινη μεγαλα κλαδια αλλα δεσιμο καρπου με τιποτα ανθους πολλους και τελος
Φυτεψα σε γλαστρα παλι στην εξοχη μια αλλη Ιουλιο τα ιδια και αυτη μεγαλωνε απλωνοταν ανθους αλλα ντοματες ουτε για δειγμα .
Νευριασα και εγω ρωτησα και εναν ιδικο και μου λεει θα τις αφησεις αποτηστες δεν θα τις λυπηθεις ας ξερενονται εσυ δεν θα τις ποτιζεις .,
Αρχισα λοιπον την νηστεια στο νερο αρχισαν να ξερενονται τα φυλλα ειπα να τις λυπηθω αλλα μετα σκευτηκα αφου δεν κανουν ντοματες αστες ας ξεραθουν αχρηστες ειναι
Και μια μερα παω και βλεπω τρις δεμενες ντοματες η μια και μια η αλλη , τωρα μεγαλωνουν μια χαρα
Να σκευτητε πως το κλαδι που εχει την μια ντοματα δεν εχει φυλλα εχουν ξεραθει αλλα η ντοματα μεγαλωνει , αυτα απο μενα για τις ντοματε ς

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1756 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε: Εγω λοιπον φυτεψα μια ντοματια βραωνας αρχες Ιουνιου σε οικοπεδο ποτιζοταν με αυτοματο ποτισμα εγεινε ολοκληρο δενδρο μεγαλοσε καταπρασινη μεγαλα κλαδια αλλα δεσιμο καρπου με τιποτα ανθους πολλους και τελος
Φυτεψα σε γλαστρα παλι στην εξοχη μια αλλη Ιουλιο τα ιδια και αυτη μεγαλωνε απλωνοταν ανθους αλλα ντοματες ουτε για δειγμα .
Νευριασα και εγω ρωτησα και εναν ιδικο και μου λεει θα τις αφησεις αποτηστες δεν θα τις λυπηθεις ας ξερενονται εσυ δεν θα τις ποτιζεις .,
Αρχισα λοιπον την νηστεια στο νερο αρχισαν να ξερενονται τα φυλλα ειπα να τις λυπηθω αλλα μετα σκευτηκα αφου δεν κανουν ντοματες αστες ας ξεραθουν αχρηστες ειναι
Και μια μερα παω και βλεπω τρις δεμενες ντοματες η μια και μια η αλλη , τωρα μεγαλωνουν μια χαρα
Να σκευτητε πως το κλαδι που εχει την μια ντοματα δεν εχει φυλλα εχουν ξεραθει αλλα η ντοματα μεγαλωνει , αυτα απο μενα για τις ντοματε ς

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1757 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε:

ΑΝΤΙΓΟΝΗ έγραψε: Εγω λοιπον φυτεψα μια ντοματια βραωνας αρχες Ιουνιου σε οικοπεδο ποτιζοταν με αυτοματο ποτισμα εγεινε ολοκληρο δενδρο μεγαλοσε καταπρασινη μεγαλα κλαδια αλλα δεσιμο καρπου με τιποτα ανθους πολλους και τελος
Φυτεψα σε γλαστρα παλι στην εξοχη μια αλλη Ιουλιο τα ιδια και αυτη μεγαλωνε απλωνοταν ανθους αλλα ντοματες ουτε για δειγμα .
Νευριασα και εγω ρωτησα και εναν ιδικο και μου λεει θα τις αφησεις αποτηστες δεν θα τις λυπηθεις ας ξερενονται εσυ δεν θα τις ποτιζεις .,
Αρχισα λοιπον την νηστεια στο νερο αρχισαν να ξερενονται τα φυλλα ειπα να τις λυπηθω αλλα μετα σκευτηκα αφου δεν κανουν ντοματες αστες ας ξεραθουν αχρηστες ειναι
Και μια μερα παω και βλεπω τρις δεμενες ντοματες η μια και μια η αλλη , τωρα μεγαλωνουν μια χαρα
Να σκευτητε πως το κλαδι που εχει την μια ντοματα δεν εχει φυλλα εχουν ξεραθει αλλα η ντοματα μεγαλωνει , αυτα απο μενα για τις ντοματε ς

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1760 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Αντιγόνη,

Με βοήθησες πολύ με το σχόλιό σου.
Είχα βάλει κι εγώ τομάτες ποικιλίας Βραωνάς. Τις πότζα όμως κανονικά όπως όλες τις άλλες.
Οι δικές μου και άνθη έβγαζαν και καρπό έδεναν.
Οι τομάτες όμως, πάνω που άρχισαν να μεγαλώνουν και να κοκκινίζουν έσκαγαν.
Το απέδωσα στον πολύ ήλιο. Τελικά ήταν το νερό.
Του χρόνου θα ξέρω καλύτερα.
Ευχαριστώ!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1762 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Hλια και εγω δεν το πιστευα πως εφταιγε το ποτισμα να σκευτεις τις αφησα αποτιστες 10 μερες και δεν ελεγαν να δεσουν ντοματα
ειχαν ξεραθει σε μεγαλο βαθμο και οταν ειδα ντοματες τρελλαθηκα πανω σε κλαδι χωρις φυλλα γιατι ειχαν ξεραθει εδεσε ντοματες
Οπως και ναναι ολοι μας μαθαινουμε αλλωστε η υποθεση κηπευτικα ειναι οπως εχω καταλαβει ολοκληρο σχολειο .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1768 από mchristos
Απαντήθηκε από mchristos στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Παιδιά, κι εγώ πιστεύω ότι, τουλάχιστον στην Αττική, το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις ντομάτες είναι ο ζεστός ήλιος. Είναι η τρίτη χρονιά φέτος που μου καίγονται (ξεραίνονται) οι ντοματιές πριν της ώρας τους. Παρατήρησα όμως ότι μόνο μία ντοματιά άντεξε τον Αύγουστο, κι αυτή ήταν φυτεμένη κοντά στον φράχτη από καλαμιές κι δεν την έβλεπε πολύ ο ήλιος.
Αποφάσισα λοιπόν να σκεπάσω τον κήπο με ηλιο-προστατευτικό δίχτυ. Οι υπόλοιπες λοιπόν (ετοιμοθάνατες) ντομάτες άρχισαν να βγάζουν καινούρια φύλλα και τώρα πλέον και άνθη. Αυτό δε που ήταν δίπλα στον φράχτη έχει γεμίσει ντοματάκια.
Του χρόνου θα βάλω δίχτυ από την αρχή της σεζόν!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1773 από Green Dragon
Απαντήθηκε από Green Dragon στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Όσοι έχετε κάποια εμπειρία δοκιμάστε να λιπάνετε με βόριο (Β), με προσοχή όμως γιατί η υπέρβαση της δόσης είναι εύκολη και καταστρεπτική συγχρόνως. Θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα! Μιλάμε για τσαμπιά από ντομάτες, σαν αυτά που εμφανίζονται σε κάποιες φωτογραφίες στο Ιντερνετ.

Μην ξεχνάμε ότι ο στόχος είναι να έχουμε τουλάχιστον 15 ντομάτες σε κάθε φυτό!
Last edit: 12 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Green Dragon.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1777 από petpis
Απαντήθηκε από petpis στο θέμα Ανθόπτωση σε τοματιες
Βόριο ποιό εννοείς φίλε μου?
Το βορικό οξύ?
Σε τι δοσολογίες το έβαλες εσύ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα