× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12379 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.

καλησπερα,οπως βλεπετε στην φωτο βρηκα καμπιες στα λαχανα και τα κουνουπιδια,πως θα τα αντιμετωπισω?με τι να ψεκασω?εφτιαξα ενα μειγμα απο σκορδο,καυτερη πιπερια και πρασινο σαπουνι και ψεκασα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12380 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
Βάκιλλο της Θουριγγίας.
Σε βρέξιμη μορφή ή σε σκόνη.
Μπορείς να κόψεις άφοβα και την ίδια μέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12597 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.

theodor65 έγραψε: Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι σωστό να κόβουμε τα πρώτα φύλλα από τα μπρόκολα, τα κουνουπίδια και τα άσπρα λάχανα καθώς αυτά μεγαλώνουν. Θα τα βοηθήσει κάτι τέτοιο στην ανάπτυξή τους ή θα τα καταστρέψει.
Επίσης, υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν τα φύλλα αυτά τρώγονται; Λίγο κουλή ερώτηση αλλά ότι μαθαίνει κανείς καλό κάνει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Εγώ ξέρω ότι δεν κόβεις φύλλα,τα αφήνεις να αναπτυχθούν μόνα τους! Και κάτι άλλο που μου έχουν πει (αλλά δε το δοκίμασα ακόμη) είναι ότι εαν μεγαλώσει πολύ το λάχανο και δε θέλεις για κάποιο λόγο να το κόψεις,κόβεις μερικά φύλλα και το σκεπάζεις,για να μη το βλέπει πολύ ο ήλιος,ή να μη βρέχεται κλπ,για να μη σκάσει!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12600 από Vasilios77
Απαντήθηκε από Vasilios77 στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
καλησπέρα...το μίγμα αυτό που έφτιαξες συνήθως χρησιμοπιείται για την καταπολέμηση πράσινων αφίδων και κόκκικου τετράνυχου..για την καταποέμηση προνυμφών λεπιδόπτερων (κοινώς σκουληκιών που στη συνέχεια θα γίνουν πεταλούδες) χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον το βιολογικό εντομοκτόνο Bacillus Thuringiensis varita' kurstaki (κοινώς Βακιλλος θουριγκίας). Καταπολεμεί: πράσινο σκουλήκι, πιερίδα, μαμέστρα, πλουτέλα, φυλλοδέτη και φυλλοφάγες κάμπιες. Χρησιμοποιείται στο βαμβάκι, σε καλλωπιστικά, οπωροφόρα, αμπέλια, τομάτες, ελιές, καπνό, λαχανικά και δασικές καλλιέργειες. Εφαρμόζεται με ψεκασμούς κάλυψης, με καλό λούσιμο όλης της φυλλικής επιφάνειας του προσβεβλημένου φυτού. δεν ειναι φυτο-τοξικό και μπορείς να μαζέψεις λάχανα ακομα και 1 ημέρα μετά τον ψεκασμό. στο εμπόριο (γεωπονικά καταστήματα) το βρίσκεις με τις εξής ονομασίες:
1) Bactospeine WP
2) Dipel WP
3) Agree WP
4) BMP 123 WP
5) Dipel 32000 WP
WP = wet powder = βρέξιμη σκόνη.
όσο για τη δοσολογία συνήθως αναγράφεται πάνω στη συσκευασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12815 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
καλησπερα σας, εχω φυτεψει λαχανα και κουνουπιδια και εχουν μεγαλωσει πολυ τα φυλλα τους,τα κατω κατω ομως γινονται κιτρινα και χανουν δυναμη,γιατι γινετε αυτο?
τους ριχνω που και που βιολογικο λιπασμα και σιδηρο,ειναι σε γλαστρες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12846 από Vasilios77
Απαντήθηκε από Vasilios77 στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
γεια σου George,
θίγεις ένα θέμα που έχει πολλούς παραμέτρους!
το κιτρίνισμα των φύλλων είναι συνήθες φαινομενο και οφείλεται σε πολλούς και διάφορους λόγους. όπως τροφοπενία, δηλαδή έλλειψη κάποιου στοιχείου (σίδηρος πιο πολύ για τα οξύφυλλα φυτά και τα εσπεριδοειδή και όχι τόσο για τα πλατύφυλλα κηπευτικά), έλλειψη ή υπερβολική εδαφική υγρασία, έλλειψη ή περίσσεια ηλιακού φωτός, κακή αποστράγγιση του εδάφους και άλλα πολλά.
το κιτρίνισμα είναι ομοιόμορφο ή όχι? βρίσκεται μόνο στα έξω φύλλα ή έχει επεκταθέι και στα έσω? μια εικόνα θα βοηθούσε πολύ!
πρόσεχε λίγο στο πότισμα, το νερό καλό είναι να μην βρέχει τα φύλλα αλλά κατευθείαν το χώμα. καθότι τα έχεις σε γλάστρα καλό είναι να τα μετακινείς σε μέρη που έχει ήλιο, έστω και για λίγες ώρες την ημέρα. μόνο έτσι θα γίνει η διαδικασία της φωτοσύνθεσης, θα παραχθεί χλωροφύλλη που έιναι υπέυθυνη για το πράσινο χρώμα των φυτών.
αν το κιτρίνινσμα τέλος έχει επηρεάσει μόνο τα έξω φύλλα και δεν έχει επεκταθεί και στα μεσα τότε πιστεύω ότι δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος ανυσηχίας. καλό θα ήταν όμως να τα αφαιρέσεις ώστε το φυτό να επικεντωθεί στα υπόλοιπα.
περιμένουμε νέα σου,
καλή συνέχεια!
:cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12882 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
οριστε η φωτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12884 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
georgevvds

αυτο που εχουν τα φυλλα σου ειναι κατι φυσιολογικο θελω ομως να μας πεις τι εγινε το σκορδοζουμι που ψεκασες τις καμπιες ειχε αποτελεσμα η οχι ?
αυτο με τα φυλλα θα το εχεις εντονοτερο γιατι καλλιεργεις σε γλαστρα και να ξερεις οτι τα βιολογικα λιπασματα αργουν να δρασουν ποσο μαλλον οταν κανει πολυ κρυο η πολλη ζεστη τα καλυτερα ειναι τα υδατοδιαλυτα
καλη παραγωγη

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12887 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
ευχαριστω για τις απαντησεις,
το σκορδοζουμι δουλεψε τελεια,εριξα σε καποιες ζωντανες και σε 5 λεπτα ψωφισαν,εβαλα 2 σκελιδες σκορδο,1 κουταλια πρασινο σαπουνι,3 σταγονες οινοπνευμα και 2 πιπεριτσες μικρες τσιλι,τα διαλυσα σε μπλεντερ και τα εβαλα σε 3 λιτρα νερο και το αφησα 2 μερες,επειτα το σουρωσα και ηταν ετοιμο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #12923 από Vasilios77
Απαντήθηκε από Vasilios77 στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
γεια σου George,
παρατηρώντας τη φώτο που δημοσίευσες έχω να σου πω ότι δεν πρέπει να ανυσηχείς καθόλου, το φαινόμενο αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό και αρκετά σύνηθες. από ότι είσαι πρόκειται για ελάχιστα φύλλα (1 ή το πολύ 2) αλλά όλα τα άλλα (τα νεώτερα, τα πιο ψηλά) είναι μια χαρά, εύρωστα (δηλαδή δυνατά) με το χαρακτηριστικό έντονο πράσινο χρώμα τους. οπότε μην σε απασχολεί καθόλου. απλά αφάιρεσε όπως σου είπα και στο άλλο μύνημα αυτά τα ξεραμένα φύλλα ώστε το φυτό να δώσει νέα ή να ενυσχίσει τα ήδη υπάρχωντα..άλλωστε μην σε απασχολούν τόσο τα φύλλα όσο ο καρπός (μιας και πρόκειται για μπρόκολα και κουνουπίδια). εγώ δικά μου έχω κλαδέψει τα κάτω φύλλα όλα, ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος με το πότισμα να προσβληθούν από μύκητες εδάφους (δεν τα έχω σε γλάστρα όπου ο κίνδυνος από μύκητες είναι ελάχιστος) αλλά σε κήπο και διατηρώ μόνο τα άνω φύλλα.άλλωστε αυτό που με ενδιαφέρει είναι τώρα όλη η δύναμη του φυτού μου (μπρόκολου και κουνουπιδιού) να επικεντωθεί στην ανάπτυξη της ανθοκεφαλής.
χαίρομαι που το σκορδόζουμο που σου έιχανε προτείνει έδωσε καλά αποτελέσματα έναντι των προνυμφών (καμπιες). από εδώ και στο εξής πλέον θα ξέρεις τη λύση.
μέρα με τη μέρα θα μαθαίνεις όλο και περισσότερα πράγματα και θα αυξάνεις τα επίπεδα των γνώσεών σου αλλά και την εμπειρία σου.
περιμένουμε νέα σου.
καλή συνέχεια
:)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα