× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ – ΣΚΟΡΔΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19577 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ – ΣΚΟΡΔΑ
Έχω αποπειραθεί να καλλιεργήσω κρεμμύδι 3 φορές στο ίδιο μέρος.

Την πρώτη φορά έβαλα λευκό κρεμμύδι, σε ένα μέρος που προηγουμένως δεν είχε καλλιεργηθεί.
Πήρα πολύ μεγάλα λευκά κρεμμύδια. Δεν έκανα καμία ειδική προετοιμασία ή καλλιεργητική φροντίδα.

Τη δεύτερη φορά, και ενθουσιασμένος από την προηγούμενη επιτυχία, φύτεψα λευκά και κόκκινα κρεμμύδια. Όπως φαντάζεστε περίμενα τα καλύτερα.
Για καλύτερο αποτέλεσμα έριξα λίπασμα.
Τακτικό σκάλισμα μετά τη σπορά για να μαλακώσω το χώμα και να δώσω τη δυνατότητα στους βολβούς να μεγαλώσουν.
Αποτέλεσμα: Απογοητευτικό.

Την τρίτη φορά, προετοίμασα το χώμα με κοπριά, άμμο θαλάσσης (για να το κάνω πιο αφράτο) και λίπασμα.
Φύτεψα λευκά και κόκκινα κρεμμύδια.
Τακτικό σκάλισμα μετά τη σπορά για να μαλακώσω το χώμα και να δώσω τη δυνατότητα στους βολβούς να μεγαλώσουν.
Αποτέλεσμα: μέτριο, καμία σχέση με την πρώτη φορά, αλλά πολύ καλύτερο από τη δεύτερη.

Νομίζω ότι ο σπόρος (κοκκάρι) που χρησιμοποιείται είναι κρίσιμης σημασίας και επηρεάζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19585 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ – ΣΚΟΡΔΑ
ilias
ολοι λενε τι ευκολο το κρεμυδι αλλα δε βλεπω και πολλη παραγωγη περαν του φρεσκου .
πιστευω οτι καποια τεχνογνωσια μας λειπει ,καποιο μυστικο !
για αυτο αν κάποιος εχει πολλη παραγωγη και σταθερη ας βοηθησει.
το χωμα και η λιπανση αγαπητε ηλια ειναι σημαντικοι παραγοντες αλλα το κυριο κομματι ειναι στη αναπτυξη του φυτου (προσωπικη εκτιμηση)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #19588 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ – ΣΚΟΡΔΑ
Να επανέλθω takulas και άλλοι, λέγοντας ότι τα κρεμμύδια, τα σκόρδα και οι πατάτες θέλουν μαλακό χώμα για να μπορέσουν να αποκτήσουν μέγεθος.
Δυστυχώς στην περιοχή μου το χώμα είναι πολύ σκληρό (γι' αυτό και οι προσθήκες).
Σε περιπτώσεις σα τη δική μου ισχύει τελικά το "Ουκ εν τω πολλώ το ευ".
Θα είναι καλύτερα όσοι δεν έχουν την ευλογία του καλού και μαλακού χώματος, να προετοιμάσουν κατάλληλα ένα μικρό μέρος του κήπου τους ή να φτιάξουν ένα υπερυψωμένο παρτέρι με μαλακό χώμα και μέσα εκεί να καλλιεργούν κρεμμύδια, σκόρδα και πατάτες.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα