× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16984 από Κostas
ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ δημιουργήθηκε από Κostas
Δεν βρήκα κάτι πρόσφατο στο φόρουμ για αγγουριές, οπότε ανοίγω νέο θέμα.
Κάθε χρόνο έχω μεγάλο πρόβλημα με τις αγγουριές. Κατά τον Ιούλιο με τις ζέστες που έχουμε ειδικά εδώ στην Λάρισα, οι αγγουριές μου αρρωστένουν και ξερένονται.
Τις αγγοιυριές έχω πάντα σε καλάμια και σκεπασμένες με δύχτι για να προστατέυονται από τον ήλιο, αλλά παρόλα αυτά, ξερένονται πολύ γρήγορα.

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι τις δικές του τις αφήνει κάτω στο έδαφος και έτσι προστατεύονται από την ζέστη και έχει αγγούρια όλο το καλοκαίρι.

Ποιά είναι η γνώμη σας και η εμπειρία σας με τις αγγουριές;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16993 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Η δική μου εμπειρία (Αττική) με τις αγγουριές Κώστα, δεν και είναι και η καλύτερη.
Λίγο πολύ όπως τα περιγράφεις.
Με το που πιάσουν οι ζέστες, τα φυτά ξεραίνονται. Ότι αγγούρια προλάβουμε να μαζέψουμε μέχρι τα τέλη Ιουνίου. Μετά το χάος.
Επειδή αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο, τα τελευταία τρία χρόνια που έχω επιχειρήσει να τις καλλιεργήσω, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν ανέχονται τη ζέστη.
Θέλουν δροσερό και σκιερό περιβάλλον.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17048 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
αν ξερενονται και χανονται με τη ζεστη οι αγγουριες σημαινει οτι κατι δεν γινεται σωστα απο πλευρασ μας γιατι αν ηταν κατι γενικο αυτους τους μηνες δεν θα υπηρχαν αγγουρια στα μαναβικα.
το πιο πιθανο ειναι τα ζωτικα στοιχεια που χρειαζετε το φυτο για να μπορει να αντεξει τις ζεστες ημερες και αυτα ειναι συνηθως τα ιχνοστοιχεια και τα αμινοξεα που χανονται με τα πολλα ποτισματα τα οποια ομως το βοηθανε να απορροφα νερο και θρεπτικα συστατικα απο το εδαφος καλιτερα , τελος πρεπει να δειτε το λαιμο του φυτου σκαβοντας σε βαθος 2-3 εκατοστων στη ριζα και να δειτε μηπως αρχισε να σαπιζει (πολυ νερο συνηθως ) και δεν μπορει να θρεψει το φυτο. εμεις παντως περυσι το καλοκαιρι ειχαμε πολυ αγγουρι .ααα και τολιπασμα που χρησιμοποιουσα ηταν υδατοδιαλιτο χωρις υπερβολες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17123 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.

Εγώ σκέφτομαι φέτος να αφήσω κάποιες κάτω στο έδαφος χωρίς στηρίγματα όπως έκανε ο γνωστός μου να δω αν μπορέσουν να προστατευθούν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17198 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Ευχαριστώ φίλε DAVIS για την απάντηση σου. Το διπλό δίχτυ είναι καλή ίδέα.

Και εγώ φέτος έβαλα 5 ρίζες σε πιο σκιερό μέρος, σχεδόν κάτω από ένα δένδρο και αυτές τις 5 τις βλέπω τώρα που είναι ακόμη μικρές πολύ πιο ζωηρές από τις άλλες που είναι όλη μέρα στον ήλιο.
Για να δούμε τι θα δούμε!!!
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Κostas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17206 από vasiliki
Απαντήθηκε από vasiliki στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
αν δεν στηριξεις τις αγγουριες και τις αφησεις στο χωμα, βαλε καλυτερα απο κατω ξερα κλαδια χοντρα για να μην ακουμπανε τελειως στο χωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17229 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Καλή ιδέα!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17249 από vamis
Απαντήθηκε από vamis στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
εγώ εχω βάλει και στο χώμα και σε καλάμια και με εξίσου καλα αποτελέματα αν δεν μου τις ξεκάνει το ωιδιο γιατί αποφέυγω να χρησιμοποιώ οτιδηποτε επειδη καθε μέρα κόβω με βάλατε σε προβληματισμό όμως με την ημισκιά γιατι και εμένα νομίζω οτι σε πιο σκιερά μέρη μου πανε καλίτερα παντώς εγω καθε 15 μέρες βαζω φυτωρια νέα όχι πολλά καμια 5 αρα οπότε δύσκολα ξεμένω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17273 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητα φυτά.Με ένα νεράκι παραπάνω ή με μερικούς βαθμούς παραπάνω στη θερμοκρασία μπορεί να γίνει η ζημιά.Πέρυσι μου τις χτύπησε μύκητας και έχασα 300 φυτά!Φέτος μέχρι στιγμής πάμε καλά! Από τη μικρή μου εμπειρία το πολύ νερό δεν είναι καλό,ειδικά όταν φορτώνεται με ανοιχτά λουλούδια.Θέλει υγρασία,αλλά να αποστραγγίζει καλά.Να μη μένει η υγρασία επί ώρες στη ρίζα και προς Θεού όχι φυτεμένα μέσα σε λακουβίτσα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17276 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ

ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ έγραψε: και προς Θεού όχι φυτεμένα μέσα σε λακουβίτσα!


Αυτό που γράφεις Ολγα είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Εγώ έχω τις αγγουριές όπως και όλα τα άλλα φυτά σε αυλάκια, οπότε όταν ποτίζω, τα γεμίζω με νερό.
Βέβαια σε λίγες ημέρες θα βάλω αυτόματο πότισμα με σταγώνα, αλλά τώρα στην αρχή στο πότισμα γεμίζω τα αυλάκια με νερό. Πιστεύεις ότι κάνει κακό στα φυτά;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα