× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17278 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Για να μην ανοίγω νέο θέμα,αναγράφω εδώ την πρώτη «πίκρα» της χρονιάς που έφαγα ήμερα.

Στα πλαίσια της διαδικασίας ανταλλαγής παραδοσιακών σπόρων,όπου είμαι ένθερμος οπαδός,ήρθαν στην κατοχή μου 10 σπόροι από αγκαθωτό αγγούρι.Κράτησα 3 για τον εαυτό μου και μοίρασα τους άλλους και από τα 3 σπορόφυτα επέζησαν τα 2 μετά τη φύτευση.

Διάλεξα μια γωνιά στον κήπο και δίπλα έβαλα ηλίανθους για να έχουν σκιά.Μάλιστα η μια αγγουριά έχει ανέβει πάνω στον ηλίανθο και αναγκάστηκα να βάλω υποστήλωση (φωτο)

Να μην πολυλογώ σήμερα έκοψα τα πρώτα 2 αγκαθωτά αγγουράκια,αλλά όταν πήγα να δοκιμάσω το ένα για να το βάλω στη σαλάτα μου,ο ενθουσιασμός μου πήγε περίπατο.

Πίκραααααααααααα

Μιλάμε για πίκρα σε σημείο που δεν τρώγονται και εγώ είμαι φαν των πικρών χόρτων!

Δεν ξέρω αν εγώ έκανα κάτι λάθος ή πρόκειται για πικρή ποικιλία,αν και διαβάζω πως αυτές είναι σπάνιες.

Τέλος πάντων αν και τα επόμενα είναι έτσι δεν θα ξανακόψω και θα τις αφήσω να ξεραθούν για να πάρω σπόρους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17313 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Από μόνη μου κατάλαβα ότι κάνει κακό η πολλή υγρασία σε όλα τα φυτά,πόσο μάλλον στο αγγούρι.Εμείς ποτίζουμε με σταγονίδια και φτιάχνουμε λοφάκι και τοποθετούμε πάνω το λάστιχο και φυτεύουμε.Έτσι ναι μεν ποτίζεις αρκετά,αλλά η περιττή υγρασία έχει το περιθώριο να "φύγει"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17317 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ

markonis έγραψε: Να μην πολυλογώ σήμερα έκοψα τα πρώτα 2 αγκαθωτά αγγουράκια,αλλά όταν πήγα να δοκιμάσω το ένα για να το βάλω στη σαλάτα μου,ο ενθουσιασμός μου πήγε περίπατο.

Πίκραααααααααααα



Ακανόνιστα ποτίσματα,εξού και η πίκρα...ποιός είπε ότι η καλλιέργεια αγγουριού είναι εύκολη;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17325 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Επικοινώνησα με το φίλο από το Βόλο που μου είχε στείλει τους σπόρους και μου είπε πως τις καλλιεργεί 3 χρόνια,θέλουν οπωσδήποτε υποστύλωση και συχνό πότισμα,ακόμα και κάθε βράδυ.

Ο λόγος που το αγγουράκι ήταν πικρό,σύμφωνα με εκείνον,οφείλεται στο γεγονός ότι είχε επαφή με το χώμα και το έκοψα πολύ νωρίς.Έπρεπε να το αφήσω να γίνει τουλάχιστον 2πλάσιο.

Σήμερα έβαλα και τη 2η αγγουριά πάνω στον ηλίανθο,του έβαλα στήριγμα και περιμένω να δω τι θα γίνει στη συνέχεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17407 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Ένας τρόπος να εξοικονομήσετε χώρο(ειδικά αν έχετε περιορισμένη έκταση) και να αποφύγετε το άπλωμα της αγγουριάς στο έδαφος (με τον κίνδυνο να την πατήσετε κατά λάθος ) είναι να στηρίξετε τα φυτά πάνω σε καλάμια σχεδόν κατακόρυφα ( με κλίση 30 μοίρες περίπου).
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει κάθε 3-4 μέρες να υποβοηθάτε τα φυτά να αναρριχηθούν στα καλάμια, δένοντας τα με τον κατάλληλο ειδικό σπάγγο .







Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, Roula, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17415 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
...Και, συμπληρωματικά στην ιδέα του Σταύρου, εάν θέλει να γλυτώσει κάποιος την τακτική υποβοήθηση των φυτών, μπορεί να κατασκευάσει κάτι τέτοιο (εάν τα καλάμια φτιάχνουν πυκνό "πλέγμα", τότε η αγγουριά είδα ότι τα προτιμά, σε σχέση με το έρπειν :) Η κλίση δεν φαίνεται καλά αλλά είναι όπως περιγράφει ο Σταύρος, ούτε και το ένα καλάμι στην πίσω μεριά που υποστηρίζει επαρκώς την κατασκευή) :



Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17452 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
καλησπερα, οι δικες μου αγγουριες εχουν το εξης,εχουν μεγαλωσει,εχουν περιπου 1 μετρο μηκος για να καταλαβετε,αλλα αρχιζουν κιτρινιζουν και μαζευουν τα φυλλα και ξερενονται,αυτο γινετε απο χαμηλα προς τα ψηλα,το ιδιο παθαινουν και καποιοι καρποι,γιατι;
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by georgevvds.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17493 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
οριστε οι φωτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17494 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
Ίσως πρέπει να μειώσεις το πότισμα,είχα παρόμοιο πρόβλημα επειδή πότιζα καθημερινά και όταν το έκανα μέρα παρά μέρα είδα τα φυτά να βελτιώνονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17508 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα ΑΓΓΟΥΡΙΕΣ
τα ποτιζω ανα 2-3 μερες,και αφου δω με το δαχτυλο αν ειναι υγρο ή στεγνο το χωμα,
τα ραντισα με μπολικη θειοχαλκινι οπως μου ειπαν,εκοψα ολα τα καχεκτικα φυλλα και περιμενω αποτελεσμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.963 δευτερόλεπτα