× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17115 από ipgalgad
ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ δημιουργήθηκε από ipgalgad
Καλησπερα ,

Φετος φυτεψα τρεις κολοκυθιες . Ειναι το λαχανικο που φοβηθηκα περισσοτερο .
Περυσι που εβαλα πρωτη φορα δυο κολοκυθιες ενω μου εδωσαν καποια κολοκυθια στην αρχη (2-3 η καθεμια) μετα αντιμετωπισα το κλασικκο, να μαρενονται τα κολοκυθακια . Χωρις να φταιει οτι δεν γονιμοποιηθηκαν καθως δοκιμασα να κανω και μονος μου γονιμοποιηση .
Φετος τις φυτεψα χωριστα απο τα υπολοιπα λαχανικα . Εντελως μονες, να μην ενοχλουν και να μην ενοχλουνται . Ειναι μεταφυτεμενες απο τις 12 Απριλιου και σημερα εκοψα απο ενα κολοκυθακι στην καθεμια . Δειχνουν να πηγαινουν καλα χωρις να εχω την απαιτουμενη εμπειρια να το επιβεβαιωσω .
Το μονο που παρατηρησα τις τελευταιος δυο μερες η χλωρωση στις ακρες καποιων φυλλων, οπως φαινεται και στην εικονα . Ειναι απο τον καιρο ? Η μηπως κατι αλλο ανησυχιτικο ?



Για τις κολοκυθιες διαβασα και ακουσα διαφορες γνωμες . Αλλοι λενε να κοψω τα πρωτα αρσενικα αλλοι να τις αφησω ως εχουν και να μην ασχολειθω καθολου . Καποιοι μου ειπαν να τους ριχνω τακτικα επιπλεον καπρια. Εσεις τι κανετε με τις κολοκυθιες ? Τι τροπο νακολουθησω ?
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17139 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Αγαπητε φιλε η κολοκυθια της φωτογραφιας ειναι ακομη μικρη για να δωσει καρπους πρεπει να διπλασιαστει σε μεγεθος για να φας κανονικο κολοκυθι.
Τα κατω φυλλα , τα πρωτα δηλ. θα φτασουν σε μεγεθος το 30χ40 και τοτε θα φας κολοκυθακια . Σημειωτεον δε οτι τα παλια φυλλα θα τα κοβεις οσο το φυτο θα μεγαλωνει για να μενει τροφη για τουσ καρπους.
Αυτα περι γονιμοποιησης για να μη μαραινονται τα κολοκυθακια και κιτρινιζουν ειναι μπουρδες μετα συγχωρησεως ειναι καθαρα θεμα του οτι το φυτο απο μονο του το κανει γιατι δεν μπορει λογω μεγεθους και θρεπτικων στοιχειων να υποστηριξει την αναπτυξη του καρπου, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ.
Τελος το φυτο της φωτο πασχει απο πολυ νερο , στη φαση που ειναι χρειαζεται περιπου 200 ml καθε δυο μερες και οσο το δυνατο οχι κοντα στον κορμο και για την κοπρια θα υπολογισεις μια φορα το μηνα μια καλη ποσοτητα και αφου το φυτο εχει κλεισει 20 μερες στο εδαφος
ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by takulas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17153 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Μικρη ειναι η κολοκυθια . Μεταφυτεμενη απο τις 12 Απριλη .
Μου εδωσε παντως για την ωρα το πρωτο κολοκυθακι .
Νερο της ριχνω 1 λιτρο ανα 2 μερες . 200 ml δεν ειναι λιγα ? Ισα ισα η επιφανεια θα βραχει .
Απο κοπρια της εριξα μολις ειδα οτι εβγαλε τα πρωτα ανθη . Και εχω σκοπο μαζι με το σκαλισμα ανα 15-20 μερες να ριχνω καμια χουφτα .
Τι εννοεις τα πρωτα κολοκυθια τα κοβουμε ? Με το που βγουν και ειναι 2-3 ποντους ?
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17154 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Η κολοκυθια σου αν κρινω απο το μεγεθοσ των φυλλων σε σχεση με τις πετρες διπλα και απο το οτι τωρα ξεκινα να κανει κορμο ειναι οντως μικρη. θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο με τις δικες μου για να καταλαβεις , καθε φυλλο εχει 45 εκατοστα διαμετρο, για τα κατω μιλαμε παντα.
οσο για τη μια χουφτα κοπρια εναι λιγο θελεις τουλαχιστον μια φτυαρια σε καθε φυτο και νερο αναλογα το μεγεθος 1 λιτρο για ενα φυτο σ'αυτο το μεγεθος καθε 2 μερες ειναι πολυ γι'αυτο και τα φυλλα κανουν χλωρωσεις ,σαπιζει η ριζα του κα μπορει στις ακρες να αρχισουν να κατσαρωνουν και να χαλανε προς το καφε καπως.
Οσο για το κοψιμο ναι τα κοβουμε οταν κανουν το ανθος πριν αρχισουν να μεγαλωνουν
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by takulas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17155 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Καλημέρα και Καλή κυριακή σε όλους , λοιπον εγω έχω ενα πρόβλημα με την κολοκυθιά μου , ανοιξε πριν 2 μερες το πρώτο άνθος και μόλις άνοιξε μέσα έχουν Μυρμιγκια που βολοδέρδουν , αυτο είναι κακό ?

Τα φυτά μου είναι απο Σπόρο που είχα Βάλει 9 Μαρτίου και σήμερα είναι έτσι , είναι υγιές ?


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17157 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Το μεγαλυτερο φυλλο στις κολοκυθιες μου φτανει μολις τα 20εκατοσταστα ακομη .
Εσυ takulas εδω και ποσο καιρο τις εχεις μεταφυτευσει ?
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17158 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
John Kargakis
Τα φυτα σου ειναι πολυ καλα και τα μυρμηγια χρησιμα
Τις κολοκυθιες μου τις εχω φυτεψει αρχες απριλη αλλα δεν μενω μονο στην κοπρια χρησιμοποιω και υδρολιπανση
ipgalgad μην αγχωνεσαι σε 10-15 μερες θα δεις πως θα θεριεψουν

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17166 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Κανω υπομονη και σε 15-20ημερες θανεβασω φωτο να δω αν η αναπτυξη τους ειναι φυσιολογικη και ικανοποιητικη .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17172 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
γνωρίζει κάποιος εάν κόβουμε τα πλατύφυλλα από τα κολοκύθια μετά από κάποια στιγμή γιατι έχουν παραμεγαλώσει και έχουν φτάσει μέχρι τις ντομάτες μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17204 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
σήμερα έκοψα ορισμένα κολοκύθια πού ήταν έτοιμα και παρατήρησα ότι ένα μικρό κολοκύθι είχε μαραθεί ο ανθός του και ακριβώς κάτω από τον ανθό είχε αρχίσει και μαύριζε και ήταν σαν σάπιο. το έκοψα αμέσως, αλλα γνωρίζει κανείς τί παίζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.403 δευτερόλεπτα