× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17224 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Καλό θα είναι να μην ακουμπούν οι καρποί στο χώμα,επειδή με το πότισμα μπορεί να σαπίσουν ή να προσβληθούν από μύκητες.

Εμένα μου περίσσεψαν 3 κολοκυθιές και μη έχοντας άλλο χώρο τις έβαλα κοντά με αποτέλεσμα να έχει γίνει θάμνος.Στη βάση όμως έχω βάλει ξύλα κι έτσι τα κολοκυθάκια δεν ακουμπούν κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17230 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dimoss5.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17231 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
πολυ καλο το φυτο ,το κολοκυθι που βλεπω ειναι οκ αν και ειναι απο τα πρωτα και θα επρεπε να ειχε κοπει (βλεπω μονο το img855......) κοψε τα κατω κατω φυλλα για να παρει δυναμη το φυτο.Οσο για το μαυρισμα που λες μπορει να ειναι κατι τυχαιο αν δεν επαναλαμβανετε

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17615 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ

markonis έγραψε: Καλό θα είναι να μην ακουμπούν οι καρποί στο χώμα,επειδή με το πότισμα μπορεί να σαπίσουν ή να προσβληθούν από μύκητες.

Εμένα μου περίσσεψαν 3 κολοκυθιές και μη έχοντας άλλο χώρο τις έβαλα κοντά με αποτέλεσμα να έχει γίνει θάμνος.Στη βάση όμως έχω βάλει ξύλα κι έτσι τα κολοκυθάκια δεν ακουμπούν κάτω.


Ολόκληρο θηρίο ήταν κρυμμένο στο θάμνο και το είδα σήμερα εντελώς τυχαία :P

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, ΑΝΤΙΓΟΝΗ, zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17621 από Babis@
Απαντήθηκε από Babis@ στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Πώς γίνεται τέτοιο τούμπανο να κρυφτεί; Χα.. Καλοφάγωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17625 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ

Babis@ έγραψε: Πώς γίνεται τέτοιο τούμπανο να κρυφτεί; Χα.. Καλοφάγωτο


xαxα κι όμως πήγε και χώθηκε κάτω από μια πικροδάφνη που έχει από πίσω και το είδα σήμερα τυχαία επειδή σήκωσα τα φυτά για να ρίξω κοπριά.

επειδή έχει μεστώσει θα γίνει κολοκυθόπιτα (νιαμ νιαμ)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19645 από lazarospetses
Απαντήθηκε από lazarospetses στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Καλησπέρα στο forum.
Σε ένα μικρό κηπάκο που έχω αφιερώνω λίγο χώρο για 4 κολοκυθιές. Πέρυσι κάποιος φίλος μου έδωσε σπόρο (μου είπε, πολύ καλός κτλ) και με ελπίδες φύτεψα τον νέο σπόρο. Τεράστιες κολοκυθιές, φτάσανε στα 6 μέτρα μακριές με κάτι φύλλα σαν ομπρέλες - αλλά δεν εμφανίστηκε κανένα κολοκύθι επάνω τους. Μόνο λουλούδια άπειρα.
Αφού είδα κι από είδα, τις ξερίζωσα και φύτεψα φυτά που αγόρασα. Τα φύλλα τους μικρά και τα κολοκύθια που κάνανε πριν φτάσουν στο μέγεθος κοπής κιτρίνιζαν και σάπιζαν. Ρύθμισα το νερό όπως μου υποδείξανε να μη τα ποτίζω τόσο (τίποτε δεν έγινε). Ρώτησα εδώ και εκεί και μου δώσανε διάφορα συμπληρωματικά του χώματος (κοπριά είχανε κανονικά και μπόλικη μάλιστα) αλλά εις μάτην. Τα ξανά ξήλωσα και αγόρασα άλλα από κάπου αλλού πιστεύοντας ότι το φυτά δεν ήταν καλά - πάλι τα ίδια.
Και ρωτάω ;;;;;;;;;;
Αφού οι πρώτες κολοκυθιές μεγάλωσαν κανονικά αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει έλλειψη θρεπτικών συστατικών του χώματος. Τα δεύτερα και τα τρίτα γιατί δεν μπόρεσαν να αποδώσουν ;;;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19649 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Καλώς ήρθες lazarospetses!

Έχω μικρή και όχι πάντα καλή εμπειρία με τις κολοκυθιές (ανοικτή καλλιέργεια).
Έχω παρατηρήσει τα ακόλουθα:
- Επηρεάζονται πολύ από την εποχή. Αποδίδουν τα μέγιστα μέχρι τέλη Ιουνίου, αρχές Ιουλίου (Αττική).
- Αν δοκιμάσεις να φυτεύσεις στην ίδια καλλιεργητική περίοδο κολοκυθιές στο ίδιο σημείο που είχες και πριν κολοκυθιές, τα φυτά γίνονται προβληματικά. Τα κολοκυθάκια κιτρινίζουν και σαπίζουν, όπως το περιέγραψες.
- Είναι πολύ ευαίσθητες σε ασθένειες εδάφους ή σε μύκητες. Αν προσβληθούν δύσκολα τις σώζεις.
- Αν κοντά υπάρχει αμπέλι, προσβάλλονται πολύ εύκολα από ωίδιο και περονόσπορο.
- Αν κοντά καλλιεργείς καρπούζι, πεπόνι, τότε τίποτα από τα τρία δε θα βγει σωστό.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanish1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19650 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Αααα τώρα εξηγούνται όλα λοιπόν!!
Καλησπέρα καταρχήν. Όπως το λέει ο Ηλίας το είχα κάνει και εγώ πέρσι και έβαλα δεύτερη φουρνιά στο ίδιο σημείο αλλά τελικά ήταν και μένα χάλια!!
Ηλία με λίγα λόγια καλύτερα να αλλάζουμε θέση έτσι??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19651 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ
Καλησπέρα Φάνη!
Ναι καλύτερα να τους αλλάζεις θέση.

Ευχαριστώ που κι εσύ επιβεβαιώνεις την παρατήρησή μου.
Έτσι δίνεις πόντους στην αξιοπιστία της και στην αξία της για όσους επιχειρήσουν να καλλιεργήσουν κολοκύθια.
Να είσαι καλά που μοιράστηκες την εμπειρία σου!!!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanish1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα