× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17363 από ipgalgad
ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ δημιουργήθηκε από ipgalgad
Καλησπερα ,


Η ντοματα μπαταλα Βραυρωνας εδω στην Ν.Αττικη θεωρειται η καλυτερη ντοπια ποικιλια σε νοστιμια . Κανει μεγαλους και λεπτοφλουδους καρπους .


Ειναι η μονη απο τις ποικιλιες ντοματας που εχω η οποια εχει αργησει να καρποδεσει . Εχει πολυ εντονο φυλλωμα . Αυτη την στιγμη εχει γινει σαν θαμνος περιπου 1μετρο και ανω, με 4-5 ισα παρακλαδια ξεπεταγμενα απο την αρχη του κορμου της και σε υψος ισο μεκεινο του βασικου της κορμου . Ολα τα παρακλαδια ειναι γεματα ανθοι τα οποια περιμενω να καρποδεσουν . Δεν ειναι σαν τις υπολοιπες ποικιλιες που εχουν ενα βασικο στελεχος και πετανε απλα τα λαιμαργα .

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα πρεπει ναφησω τα παρακλαδια ως εχουν η να την κλαδευσω εντονοτερα ? Εχει καποιος εμπειρια απο την συγκεκριμενη ποικιλια και την περιποιηση της ? Οντως αργει η καρποδεση της σε σχεση με αλλες ποικιλιες ?
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17375 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Την είχα βάλει προπέρυσι στην Αττική, αλλά δεν πήγε καλά.

Ήταν δικό μου λάθος.
Την πότιζα αρκετά και οι καρποί με το που ωρίμαζαν, έσκαγαν.
Ζήτημα ήταν να δοκιμάσαμε 2-3 τομάτες από 7 φυτά.
Θέλει λοιπόν προσοχή στο πότισμα.

Θα μου πεις τώρα γιατί δεν σταματούσα να τις ποτίζω.
Γιατί ποτιζόταν με αυτόματο πότισμα μαζί με άλλα λαχανικά που ήθελαν αρκετό νερό.
Αναγκάστηκα να τις "θυσιάσω" για το καλό των υπολοίπων.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17383 από vamis
Απαντήθηκε από vamis στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
και εγώ την είχα βάλει πέρυσι σαν γεύση ήταν κλικ καλλίτερες από τα υβρίδια που έβαλα αλλά αποφάσισα να μην την βάλω φέτος παρόλο που λένε γι αυτή τα καλλίτερα, δεν εντυπωσιάστικα ίσως έφταιγε το νερό και να ήθελε λιγότερο από τις άλλες ίσως τη ξαναβάλω στο μέλλον

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17419 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
ipgalgad
καλο ειναι να ρωτησεις αν η ποικιλια ειναι αναρριχομενη ,αυτοκλαδευομενη η οχι . Αν ειναι αυτοκλαδευομενη δεν πειραζεις τα πλευρικα γιατι μειωνεται η παραγωγη. Αν οχι θελεις κλαδεμα. Οσο για τα ανθη που δεν δενουν μπορεις να κανεις δυο -τρια πραγματακια να βοηθησεις το φυτο.
1 κοβεις το νερο μεχρι τα φυλλα να γερνουν απο τη διψα
2 κοβεις την κοπρια η αλλα λιπασματα που εχουν πολυ αζωτο και περιμενεις η βαζεις λιπασμα οργανικο η ανοργανο με πολυ καλιο που ειναι απαραιτητο στην καρποδεση
3 κουνας καθημερινα τον κορμο απο τις ντοματες για να αυτογονιμοποιηθουν αυτοματα και ανεξοδα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Babis@, ipgalgad

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17859 από antonis123
Απαντήθηκε από antonis123 στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτην την ποικιλια.
του χρονου θα βαλω και εγω πρωτα ο Θεος
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by antonis123.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17861 από antonis123
Απαντήθηκε από antonis123 στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ

ilias έγραψε: Την είχα βάλει προπέρυσι στην Αττική, αλλά δεν πήγε καλά.

Ήταν δικό μου λάθος.
Την πότιζα αρκετά και οι καρποί με το που ωρίμαζαν, έσκαγαν.
Ζήτημα ήταν να δοκιμάσαμε 2-3 τομάτες από 7 φυτά.
Θέλει λοιπόν προσοχή στο πότισμα.

Θα μου πεις τώρα γιατί δεν σταματούσα να τις ποτίζω.
Γιατί ποτιζόταν με αυτόματο πότισμα μαζί με άλλα λαχανικά που ήθελαν αρκετό νερό.
Αναγκάστηκα να τις "θυσιάσω" για το καλό των υπολοίπων.


το ιδιο προβλημα εντιμετωπισα και εγω φετος με κατι ριζες που εβαλα μετα απο τις προηγουμενες στην ιδια σειρα που ειχαν ηδη τοματες και θελανε περισσοτερο νερο απο τις νεαρες που ειχαν μονο λουλουδια. απλα εβαλα ενα βανακι συνδεσμο και εκοψα το νερο και τις αφηνω να διψασουν. τις ποτιζω καθε 2ο ποτισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18380 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Να πω και γω δυο λογια για την "μπαταλα" λόγω .....εντοπιότητας χαχαχαα ..
Η μπαταλα θελει καθε 2-3 μερες πότισμα,ενω αλλες ποικιλίες μπορουν να καλλιεργθουν "φυσιολογικά",η μπαταλα θελει οπωσδήποτε παράχωμα,δεν την κλαδεύουμε,επίσης θελει κορφολόγημα πολύ νωρίτερα για να "δεσει"εν αντιθέσει με αλλες ποικιλίες!!Αυτα...

Φυσικά η μπαταλα που τρώγαμε πριν 20 χρόνια στο Μαρκόπουλο,δεν εχει καμια σχέση με την σημερινή!!Η αυθεντική ποικιλία,δυστυχώς δεν υ[αρχει!!!

Υ.Γ.Θα χαρω ιδαιτερα αν καποιος φίλος εχει την αυθεντική ποικιλία. Η πραγματική μπαταλα ειχε χρώμα ροζέ και οταν την "άνοιγες" ηταν γεμάτη ζάχαρη...

Αχ Παναγία μου μεγαλεία!!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Porto Garden.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antilogos, karatzors

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18576 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Αυτες ειναι δυο μπατάλες 42 ημερων μετα την μεταφύτευση.Ενα "ατύχημα" τις έσπασε!!!Δεν πειράζει όμως,δυ μερούλες θα τις δει ο ηλιος και ειναι έτοιμες προς... βρώση!!!

Υ.Γ. Ξεχασα να αναφέρω οτι εκτος του κανονικού ποτίσματος καθε 3 μερες, ειναι ποτισμένες και ραντισμένες και με Compost Tea...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18579 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Λαθος..Ζητω συγνωμη,καποιος συντονιστης ας το σβήσει!!
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18580 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ

ipgalgad έγραψε: Καλησπερα ,


Η ντοματα μπαταλα Βραυρωνας εδω στην Ν.Αττικη θεωρειται η καλυτερη ντοπια ποικιλια σε νοστιμια . Κανει μεγαλους και λεπτοφλουδους καρπους .


Ειναι η μονη απο τις ποικιλιες ντοματας που εχω η οποια εχει αργησει να καρποδεσει . Εχει πολυ εντονο φυλλωμα . Αυτη την στιγμη εχει γινει σαν θαμνος περιπου 1μετρο και ανω, με 4-5 ισα παρακλαδια ξεπεταγμενα απο την αρχη του κορμου της και σε υψος ισο μεκεινο του βασικου της κορμου . Ολα τα παρακλαδια ειναι γεματα ανθοι τα οποια περιμενω να καρποδεσουν . Δεν ειναι σαν τις υπολοιπες ποικιλιες που εχουν ενα βασικο στελεχος και πετανε απλα τα λαιμαργα .

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα πρεπει ναφησω τα παρακλαδια ως εχουν η να την κλαδευσω εντονοτερα ? Εχει καποιος εμπειρια απο την συγκεκριμενη ποικιλια και την περιποιηση της ? Οντως αργει η καρποδεση της σε σχεση με αλλες ποικιλιες ?

Αγαπητε φιλε,
Η μπαταλα θελει να της εισαι απο πανω.Τα παρακλάδια αν τα αφησεις φτανουν δυο μετρα και μετα δεν μαζεύονται,δεν ειναι αναρριχώμενο φυτο αλλα αν σου "ξεφυγει" χαλαει..οσο ποιο βαθεια κορφολογισεις τοσο καλύτερα και γρηγορότερα ειναι τα αποτελέσματα..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα