× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

προβλημα με φυλλοκνίστη...

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18641 από Sotiris29
προβλημα με φυλλοκνίστη... δημιουργήθηκε από Sotiris29
Καλημερα σε ολους.
θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε πως αντιμετωπιζουμε τον φυλλοκνίστη ..
υπαρχει καποιο βιολογικο φαρμακο ή κατι αλλο που μπορω να βαλω??
σε 1-2 φυλλα ειδα το προβλημα τα οποια και αφαιρεσα αλλα θα ηθελα προληπτικα να βαλω και κατι.,
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18643 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
Καλημέρα Σωτήρη,

Δε γνωρίζω να υπάρχει κάτι βιολογικό που να αντιμετωπίζει το φυλλοκνίστη.
Βλέπεις το έντομο κυκλοφορεί μέσα στις στοές που δημιουργεί και δεν αντιμετωπίζεται με ουσίες που δρουν με την επαφή.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, το πρόβλημα με τον φυλλοκνίστη είναι αισθητικό.
Χαρακτηριστικά θα πω ότι χρήζει αντιμετώπισης όταν υπάρχει προσβολή στο 20% των φύλλων. Το κακό είναι ότι προσβάλει τα νέα φύλλα και επιβραδύνει την ανάπτυξη στα νεαρά δέντρα.

Καλά έπραξες και αφαίρεσες τα προσβεβλημένα φύλλα. Φρόντισε μόνο να μην τα πετάξεις γύρω από το δέντρο γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχεις ξανά προσβολή από τα έντομα που υπάρχουν μέσα σε αυτά. Ιδανικά θα πρέπει να τα καταστρέψεις (π.χ. κάψεις).

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18649 από Sotiris29
Απαντήθηκε από Sotiris29 στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
φιλε μου Ηλια,μολις τα εκοωα ειχα διαβασει καπου (ισως και εδω μεσα αν δεν κανω λαθος) οτι πρεπει κανονικα να καιγονται τα φυλλα επειδη εξαπλωνοντε αρκετα ευκολα στα αλλα φυτα..
επειδη κατι τετοιο ηταν αδυνατο για εμενα τα εβαλα σε σακκουλα και απο εκει στον καδο των σκουπιδιων
Απλα δεν ηξερα αν υπηρχε κατι σε βιολογικο φαρμακο για να μην εξαπλωθει και γινει σοβαρο προβλημα..
Γενικα δεν εχει προσβαλει το φυτο απλα 2-3 φυλλα της αγγουριας ειχε προσβαλει τα οποια αφαιρεθηκαν,
ελπιζω να μην εχει προσβληθει και καποιο αλλο φυτο..
Σε ευχαριστω για την απαντηση



Υ.Γ
φιλε μου Ηλια ποσο δικιο ειχες για τις αφιδες,ανυποφορες και πανω που για 5-6 μερες ειχα ησυχασει τσουπ νατες παλι στις πιπεριες..
αντε ξανα παλι ψεκασμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19901 από Θανάσης Η
Απαντήθηκε από Θανάσης Η στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
Ο φυλλοκνίστης με έχει τυραννήσει αρκετά από τις πρώτες λεμονιές που φυτεψα.
Εγώ, χρησιμοποίησα το Confidor, με 2 τρόπους:
α) ψέκασμα φύλλων με διάλλυμα 1ml Confidor (για δενδρύλλιο), αναμεμειγμένο με παραφινέλαιο για καλύτερη εφαρμογή
β) ριζοπότισμα του δενδρύλλιου με Confidor (1ml για νέο φυτό).

Είδα βελτίωση, αλλά μη ξεχνάτε ότι είμαι και πρωτάρης και ερασιτέχνης.
Σε ιστοσελίδα των Βαλάση, Μάλαμα και Μαραντου, είδα τα ακόλουθα:

Ο φιλοκνίστης των εσπεριδοειδών είναι ένα έντομο (μικρολεπιδόπτερο) το οποίο προκαλεί ζημιά στα νεαρά φύλλα των 'ξινόδενδρων' ξεκινώντας την δράση του αρχές με μέσα Μαΐου. Το έντομο γεννά τα αυγά του στην κάτω επιφάνεια των φύλλων και πλησίον του κεντρικού νεύρου τα οποία μόλις εκκολαφθούν και εξέλθουν από αυτά οι μικρές κάμπιες, εισέρχονται εντός του φύλου δημιουργώντας οφιοειδής στοές χαράσσοντας την πορεία τους, τρώγοντας το παρέγχυμα του φύλλου μέχρι να φτάσουν σε κάποια άκρη του μετά 15 περίπου ημέρες και να μεταμορφωθούν σε χρυσαλίδες και από εκεί σε τέλεια έντομα.Αποτέλεσμα της δράσης τους είναι να μισοκαταστρέφεται η βλάστηση των φυτών μας από τον Μάιο και μετά και κατά συνέπεια να αναστέλλεται η ανάπτυξή τους.Προκειμένου να περιορίσουμε τις βλαβερές επιπτώσεις της δράσης του φυλλοκνίστη θα πρέπει από την εποχή αυτή και στο εξής τα ποτίσματα που θα κάνουμε στα εσπεριδοειδή μας να είναι μόνο τα αναγκαία και να αποφύγουμε τις λιπάνσεις με αζωτούχα λιπάσματα (νιτρική αμμωνία,θειική αμμωνία κ.λ.π.).Η χημική καταπολέμηση του εντόμου μπορεί να γίνει αποτελεσματικότατα με την χρήση των εντομοκτόνων CONFIDOR η ACTARA ψεκάζοντας κάθε 10-12 ημέρες η διαφορετικά, ριζοποτίζοντας τα δένδρα μας χρησιμοποιώντας για κάθε έτος ηλικίας του δένδρου 1ml φάρμακου και επαναλαμβάνοντας το κάθε 25-30 ημέρες.Η χημική καταπολέμηση ενδείκνυται για νεαρά 3-4 ετών δενδρύλια.Εάν φτάσουν στην ηλικία αυτή δίχως προβλήματα, οι επιπτώσεις από την δράση του φιλοκνίστη είναι περιορισμένες από την ηλικία αυτή και μετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19904 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
οντως μεγαλο θεμα ο φυλλοκνηστης.ειναι μεγαλη απογοητευση να βλέπεις ολη την πλουσια νεα αναπτυξη της ανοιξης να πηγαινει χαμενη και τα δεντρα να μενουν ουσιαστικα στο ιδιο μέγεθος. φετος το πηρα και γω αποφαση και θα ξεκινησω το confidor.παραλληλα θα συνεχισω κανονικα τα ποτισματα και τις λιπανσεις με στοχο για τη φετεινη χρονια περισσοτερη αναπτυξη των δεντρων. εχω 5 λεμονιες 20 ετων και 14 λοιπα οπωροφορα από 5 ως 15 χρονων. ηθελα να ρωτησω αν είναι αποτελεσματικη η χρηση του φαρμακου στη ριζα σε δεντρα αυτης της ηλικιας και αν εχετε να προτείνετε καποιες συμβουλες-λεπτομερειες στον τροπο χορηγησης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21108 από xini
Απαντήθηκε από xini στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
4 χρόνια έχω τη λεμονιά, τέτοια εποχή είναι γεμάτη ανθούς και λεμόνι ακόμη δεν έχουμε δοκιμάσει απο αυτό το δέντρο. Ο φυλλοκνίστης μου την έχει τσακίσει. Πέρσι το καλοκαίρι μου είχε δώσει ο γεωπόνος ένα υγρό που το ανέμειξα με νερό και το ψέκασα όλο προσεκτικά σε όλα τα φύλλα, πάνω και κάτω απο κάθε φύλλο, και αφαίρεσα όλα τα άρρωστα. Τώρα πάλι είναι γεμάτη ανθούς αλλά τη βλέπω πάλι έχει. Τι να κάνω να τη βοηθήσω?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21110 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
confidor σε ψεκασμα η ριζοποτισμα. περισυ σωθηκα.αλλα δεντρα εχω φετος.ξεκινησα προχθες και θα συνεχισω ανα μηνα μεχρι αυγουστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21111 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
Φιλική υπενθύμιση: Μη χρησιμοποιείτε εντομοκτόνα όταν το δέντρο είναι σε ανθοφορία. Σκοτώνετε και τις μέλισσες που πάνε στα άνθη.
@xini: Η λεμονιά είναι ακόμη μικρή. Καθώς μεγαλώνει ο φυλλοκνίστης θα την επηρεάζει όλο και λιγότερο. Μην ποτίζεις τακτικά το δέντρο. Μόνο τα αναγκαία ποτίσματα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21118 από xini
Απαντήθηκε από xini στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
Δεν την ποτίζω συχνά έτσι κι αλλιώς...
Χτες έκοψα όλα τα άρρωστα φύλλα.
Να μην ανυσηχώ που έχει μεγάλη ανθοφορία αλλά δεν μου δίνει λεμόνια?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21184 από vidas11
Απαντήθηκε από vidas11 στο θέμα προβλημα με φυλλοκνίστη...
γεια σας
θελω να αναφερω ορισμενα πραγματα σχετικα με τα εντομα οπως και με το προβλημα καρποφοριας
τα εντομα πανε στα τρυφερα φυλλα λογο οσφρησης και φετος εχουμε εξαρση λογου υψηλης θερμοκρασιας
πως αποφευγουμε την μεγαλη καταστροφη?
η φυση εδωσε τα φυτα "ουδετερα" θυμαρι λεβαντα και αλλα
εαν κανετε ενα μειγμα τσαγιου με θυμαρι ή λεβαντα και ραντισετε το δεντρο τοτε αλλαζει την μυρωδια του και δεν παει το εντομο γιατι δεν το θεωρει ποια φαγητο
το ιδιο ειναι και το σκορδο μια και παει σε αυτο μονο ο κρεμυδοφαγος
αυτα σχετικα με τα εντομα

καρποφορια γινετε εαν τα υγρα του δεντρου ή του φυτου ειναι επαρκη για την αναπτυξη του
1)πολλα υγρα δεν κανει καρποφορια και χρειαζετε να σχισουμε το δεντρο για να φυγουν (αυτο γινετε μεχρι απριλιο)
2)οι βροχες ριχνουν το ανθος και ετσι μενουν λιγα (λιγο θειαφι βοηθαει οπως και ζεολιθος για να παρει το παραπανω νερο)
3)δεντρο ή φυτο γενους αρσενικου δεν δινει πολλους καρπους γιατι ριχνει τους καρπους του για την αναπτυξη του (αναγκαστικα το ξεριζωνεις και βαζεις αλλο)
Last edit: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vidas11.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα