× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Φυτοπαθολογικό εργαστήριο αδυνατεί να διαγνώσει τοματιές μου

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18779 από kanenas

takulas έγραψε: [...] Οσον αφορα τις ντοματες του καλοκαιριου -αυγουστος - αυτες οπωσ βλεπεις καιγονται απο κατω προς τα πανω γιατι η θερμοκρασιες ειναι μεγαλες και η ριζα καταστρεφεται κι αφου δεν μπορει να τραφει το φυτο μαραζωνει.

Θα το δεχόμουν αυτό αν ήταν δύο διακριτές καταστάσεις, μία το Μάιο και μια τον Αυγουστο. Στην πραγματικότητα υπήρχε μια συνεχόμενη εξέλιξη της ασθένειας ή φυσιολογικής ανωμαλίας από το Μάιο μέχρι τον Άυγουστο, με όλα τα ενδιάμεσα στάδια. Συνεπώς, τείνω να πιστεύω ότι οφείλεται σε μία αιτιολογία.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kanenas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19892 από dimos1234
αυτο μοιαζει με μυκητα ειδικα μετα την μαρτυρια του φιλου που ραντισε με θειαφι μηπως υπαρχουν αλλα φυτα κοντα οπως αγγουριες κολοκυθιες γιατι μπορει να μολυνθει απο αυτα B)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19893 από kanenas

dimos1234 έγραψε: αυτο μοιαζει με μυκητα ειδικα μετα την μαρτυρια του φιλου που ραντισε με θειαφι μηπως υπαρχουν αλλα φυτα κοντα οπως αγγουριες κολοκυθιες γιατι μπορει να μολυνθει απο αυτα B)

Σωστά, όμως κι εγώ ράντισα με θείο, προληπτικά και θεραπευτικά, χωρίς αποτέλεσμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #19895 από dimos1234
καλο θα ηταν ενα ραντισμα με μυκητοκτονο σε συνδιασμο με καποιο λαδι η καποια πυρεθρηνη για την περιπτωση καποιου ειδους ψωρας,ακαρεων η εντομων.

το σωστοτερο κατα την γνωμη μου ειναι απολυμανση του εδαφους πριν την μεταφυτευση και εμπλουτισμος του εδαφους με λιγη σταχτη η ασβεστη σε σκονη μιας και προκειται για ντοματα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα